Векови Русофилство меѓу Македонците

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
За Русија, Кирил и Методи се бугарски просветители. Информирајте се.

До некаде може си во право, бидејќи делот кој сега го викаат Бугарија, порано се викал Македониа.

Е за Кирил и Методи дал се ватикански слуги, тоа друг муабет.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.607
Поени од реакции
6.029
Е за Кирил и Методи дал се ватикански слуги, тоа друг муабет.
Да беа во модерно време можи и че ги убиевме, знајш еби словенска писменост ако не е наменета само за Русија. Зеле со Моравија и Бохемија се занимавале, Чеси ќе ми описменувале, хомоси бе. Па уште и под капата на Рим, абе мрш, чику.

Ве јади вас некоја тешка клетва чим до олку ви се истера умот. Кизне кој ве проколна.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.297
Поени од реакции
45.886
Вчера ме казни Господ да гледам на тв 24 емисија на онаа дебелкана од Само Вистина со гостин, извесен Љубомир Гајдов, новинар и чиче во поодминати години, што со возраста го изгубило филтерот.

И сега, почнуваат да бистрат геополитика историја при што Љубомир реди хвалоспеви на улогата на САД низ историјата за добивањето и одржувањето на македонската држава и како без нив ние практично држава не би имале. Водителката за цело ова време воскликнува и се подмочува, насмеана и окезена го остава Љубомир да објаснува за Вудро Вилсон и цела серија добрини што ни ги сториле.

Доаѓа моментот да се дискутира денешната ситуација во државата и Љубомир вон сценарио почнува да збори како Калето све решавало и да го напаѓа односот на денешната американска амбасадорка со акцент на автопатот на Груби, на што водителката влегува во паник моуд и почнува да му упаѓа , да контрира, да ја менува темата, се во обид да го ограничи лаењето на Љубомир, за на крај да дојде а легендарна реченица “дајте сега да на ја пренагласуваме улогата на тоа Кале хехе хехе '', при што Љубомир само ја погледна и во истиот момент му стана јасно со каков уствари партал од човек има работа.

Од тука е Русофилијата, од тоа што они мислат дека се поголеми Американци од Американците. Демек го заболе курот некој во таа амбасада дали некој Љубомир или Трајче кажале нешто лошо за нив, ама за секој случај, тука се телевизиите товени со грантови и новинарите товени со ордевери на брифинзи, да си ја земаат сами улогата на ПР на некој што за живи не ги рачуна.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.607
Поени од реакции
6.029
А шо ми е мене гајле за Америка? Темата е Русофилија меѓу Македонците и кои историски придобивки ни ги донесе овај вековен јајчарски став. Го пречитав привиот пост и токму на тоа се фокусира темава - шчо напраифме? Што постигнавме. Кур од офца.

Реално Американофили не мора ни да пробуваме да сме, тие нас нема да не фермаат. Well, слично на Русија.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.350
Поени од реакции
22.653
А шо ми е мене гајле за Америка? Темата е Русофилија меѓу Македонците и кои историски придобивки ни ги донесе овај вековен јајчарски став. Го пречитав привиот пост и токму на тоа се фокусира темава - шчо напраифме? Што постигнавме. Кур од офца.

Реално Американофили не мора ни да пробуваме да сме, тие нас нема да не фермаат. Well, слично на Русија.
kako sto ti e gajle? ti ko bugar u EU sto predhodno bil na work and travel niz amerika se ubi jadenje gomna na forumot za burzoazijata u USA. gi vozvisuvase do nebesa na forumot. potoa otide u EU za da ni raskazuvas prikaski za burzoazijata tamu. gomnar kako tebe sto se prodava za 5 pari smesno e da zboruva za nekakvo rusofilstvo. ti si obicno kopito sto utre da go stavat da zivee so nekoe pleme u afrika ke ni raskazuva prikaski za kako oni se superiorni i kako ubavo go penetriraat so dolgiot penis sekoe sabajle....

daj be odjbeni i prestani da brmcis, realno pogolem kurton od tebe na forumot nemalo DOLGO vreme.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.688
Поени од реакции
38.879
овој Византиец ко прво е одроден од нас. Колку пати го имам прочитано да јаде трици за нас македонците у дерогативна смисла како да сме sub humans, и како тој да е едина светла точка од нашата нација и успеал да излиже а и да испуши некои западни.
 
Член од
28 март 2023
Мислења
640
Поени од реакции
1.004
А шо ми е мене гајле за Америка? Темата е Русофилија меѓу Македонците и кои историски придобивки ни ги донесе овај вековен јајчарски став. Го пречитав привиот пост и токму на тоа се фокусира темава - шчо напраифме? Што постигнавме. Кур од офца.

Реално Американофили не мора ни да пробуваме да сме, тие нас нема да не фермаат. Well, слично на Русија.
Ела да се задавиш кога ќе пиеш кафе.
 
Член од
15 февруари 2023
Мислења
41
Поени од реакции
66
Русите не се православи, тие практикуваат џихад заедно со Чеченците.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.819
Еве нешто и од мене, за понатамошно културно збогатување на содржините на „дискусијава“:

 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.819
Инаку ако ги споредуваме културите, што е послично со нашата македонска култура... Руската или западната?



Еве што спредуваме, кој од двата примери е поприфатлив за мнозинството овде кај нас... Ова?





Или ова? :unsure:
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.297
Поени од реакции
45.886
Инаку ако ги споредуваме културите, што е послично со нашата македонска култура... Руската или западната?



Еве што спредуваме, кој од двата примери е поприфатлив за мнозинството овде кај нас... Ова?





Или ова? :unsure:
Ни таа, ни таа. Најблиска до нашата, т.е иста, е културата е на тие чии субјект сме биле 500 години. Од нив имаме храна, музика и добар дел од јазикот. За акал да не збориме, нивниот софтвер го носиме 100%,, саат време муабет со Турчин е доволен да се сфати ова.
Мене ни зборови не ми се потребни, со поглед се разбираме, тук-там по некоја гестикулација за да се завери кажаното.:D
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.819
Oд кај знаеш дека тие немаат прифатено рецепти/храна/обичаи од овде?
Во секој случај се согласувам дека делиме голем дел од културата со Турците, со тоа што тоа е култура на регионот - балканска и малоазиска. Што се самите Турци тиче тие повеќето генетски повеќе се староседелци отколку Селџуци, повеќе се јазикот и имињата наметнати отколку гените.

Инаку погоре муабетот беше во случај ако веќе мораш да бираш помеѓу едното или другото, а овие западниве (и фановите нивни) натаму ја тераат работата. Или сме со нив (и како нив), или сме против нив.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Да беа во модерно време можи и че ги убиевме, знајш еби словенска писменост ако не е наменета само за Русија. Зеле со Моравија и Бохемија се занимавале, Чеси ќе ми описменувале, хомоси бе. Па уште и под капата на Рим, абе мрш, чику.

Ве јади вас некоја тешка клетва чим до олку ви се истера умот. Кизне кој ве проколна.
Замисли, неписмени варвари од територија наречена Македониа, успеале цел свет да ја користи нивната тогашна валута, како што е сега америчкиот долар. Бидејќи претходно биле неписмени, немале свој јазик, своја азбука, да не збориме па за некој напреден организиран општествен систем, Ватикан од "милост" ги пратил мујо и хасо (кире и мете) да им покажат на варварите што е писменост, култура итн.

Јасно ми е зашто се палиш и си го браниш газдата (папата), сепак власите на балканот сте неговите јаничари, неговите слуги, а наши господари.
 
Член од
5 март 2023
Мислења
412
Поени од реакции
1.602
Наместо да се фокусираме дали сме поблиску до русија или западот, треба да се фокусираме на себе и на своите проблеми и домашните предавници. Ниту русија ниту западот ни помогнале, историски русија никогаш не била на наша страна туку била на страна на санстефанска бугарија, а во модерново време на страна на србија и република српска во босна. САД, НАТО и ЕУ ни го направија конфликтот од 2001, војници на нато ги извадија учките од арачиново заедно со нивните американски инструктори, ги симнаа од планина и им облекоа одела, ги научија да местат тендери, под нивен притисок беше потпишан рамковниот договор, преспанскиот,бугарскиот итн итн. Немаме искрени пријатели ни од ваму ни од таму.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom