Вегетеријанство

Член од
23 мај 2016
Мислења
25
Поени од реакции
25
Не мора да значи дека само поради тоа што е веган умрела. Сепак не е така едноставно да се искачиш до таму, којзнае само колку месојдаци испоумреле, ама сите се фатиле за веганката зошто е веганка. Ок можеби премногу самоуверено тргнала мислејки дека тоа што е веган ќе и даде супер моќи, ама верувам дека само поради тоа што е веган не е причина зошто умрела. Секој е со една нога во гроб кога ќе се искачи таму, едноставно повеќе е каква ќе ти биде среќата...;)
 
G

Goldie

Гостин
Не мора да значи дека само поради тоа што е веган умрела. Сепак не е така едноставно да се искачиш до таму, којзнае само колку месојдаци испоумреле, ама сите се фатиле за веганката зошто е веганка. Ок можеби премногу самоуверено тргнала мислејки дека тоа што е веган ќе и даде супер моќи, ама верувам дека само поради тоа што е веган не е причина зошто умрела. Секој е со една нога во гроб кога ќе се искачи таму, едноставно повеќе е каква ќе ти биде среќата...;)
Обично вегетаријанците имаат многу понизок процент на масти во споредба што и не е толку здраво, поготово не ако сакаш да го искачиш Монт Еверест. Конкретно женава имала воспаление на бели дробови а некои теории кажуваат дека ако имаш мал процент на масти малку мускули, слаба храна, трошиш многу а организмот нема што да троши избива/гори други работи
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Обично вегетаријанците имаат многу понизок процент на масти во споредба што и не е толку здраво, поготово не ако сакаш да го искачиш Монт Еверест. Конкретно женава имала воспаление на бели дробови а некои теории кажуваат дека ако имаш мал процент на масти малку мускули, слаба храна, трошиш многу а организмот нема што да троши избива/гори други работи
Додека пак ако јадеш месо телото губи енергија во преработка на истото. :)
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Abre tikva zelena. Zenata umrela oti ne bila vistinski fizicki spremna. Kacuvanjeto na takva planina zahteva ozbilna fizicka priprema i odlicno zdravje. Ete ja tvojata zakrzlavena svest i malodusnos cim vaka nazdravuvas na necija tragedija.[DOUBLEPOST=1464137354][/DOUBLEPOST]
Abre tikva zelena. Zenata umrela oti ne bila vistinski fizicki spremna. Kacuvanjeto na takva planina zahteva ozbilna fizicka priprema i odlicno zdravje. Ete ja tvojata zakrzlavena svest i malodusnos cim vaka nazdravuvas na necija tragedija.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.622
Поени од реакции
11.170
Abre tikva zelena. Zenata umrela oti ne bila vistinski fizicki spremna. Kacuvanjeto na takva planina zahteva ozbilna fizicka priprema i odlicno zdravje. Ete ja tvojata zakrzlavena svest i malodusnos cim vaka nazdravuvas na necija tragedija..
Абре тикво една, прифати заебанција, не се пали одма како млад мајмун.
Тиква невоспитана.
 
G

Goldie

Гостин
Додека пак ако јадеш месо телото губи енергија во преработка на истото. :)
Добиваш многу повеќе во споредба со она што се губи при преработка споредено со поголемиот дел од вегетаријанската храна, вакви врвови не се качуваат со зелка салата и марула.

Abre tikva zelena. Zenata umrela oti ne bila vistinski fizicki spremna. Kacuvanjeto na takva planina zahteva ozbilna fizicka priprema i odlicno zdravje. Ete ja tvojata zakrzlavena svest i malodusnos cim vaka nazdravuvas na necija tragedija.
Пишуваат дека била одлично физички спремна е сега којзнае дали и за на вакви височини, каде се троши многу повеќе енергија за дишење поради реткиот воздух.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.095
Поени од реакции
6.734
Незнам, луѓето околу мене месојадци се па принудена сум да ги гледам постојано...Секој си избира како живее, ако сакаат така да живеат, океј. Ама мислам дека не е добро воопшто, прво по здравјето, второ зошто е убиено цело живо битие што дишело и изразувало секакви емоции како нас само за да имаат таква "вкусна" храна како што е месото. Секако луѓето што ги сакам, сакам да ги одвикнам од таквиот начин на исхрана, за нивно добро. И многу ме нервира она кога ми ја полнат главата и ми попуваат некои луѓе и ме гледаат ко некој вонземјанин :вонзем::cautious:. Јас константно им зборувам на семејството и блиските луѓе, а на други ако ме чепнат и ме подгреат е тогаш богами си кажувам се што си мислам :P
кој ви сади вакви мисли само не знам, колку само паразити , вируси,нечистотии , па и какви не семиња , пестициди се користат за одгледување на растителна храна..............

човекот е створен да биде предатор и да не пребира многу од храната,многу е побитна физичката активност да се биде здрав, ти надиши се од некој градски индустриски воздух и зборувај ми за вегетаријанство/веганство
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.487
Поени од реакции
28.835
кој ви сади вакви мисли само не знам, колку само паразити , вируси,нечистотии , па и какви не семиња , пестициди се користат за одгледување на растителна храна..............

човекот е створен да биде предатор и да не пребира многу од храната,многу е побитна физичката активност да се биде здрав, ти надиши се од некој градски индустриски воздух и зборувај ми за вегетаријанство/веганство
Човекот бил предатор. Ок. За момент погледни си ги рацете. Имаш канџи? Не?
Океј, ништо не е уште изгубено. Застани пред огледало и провери дали имаш издолжена вилица со долги песјаци? Не?
Човекот одамна не е предатор. Каде го ловиш својот плен предатору? Во Тинекс или Веро?
Колку и да сака нека има пестициди во растенијата, сепак е поздраво од месото.
Читај малце, со какви хормони се инјектираат кравите и свињите, читај малце со какви инфекции се кокошките во фармите. Преброј колку луѓе страдале од салмонела а колку од патлиџан со пестициди. Тоа сето го јадеш. Тоа сето ќе ти предизвика проблеми.
Логично е само страдање да предизвика страдање.

Луѓето во светот се повеќе се освестуваат. Имаш илјадници замени за месото. Место не содржи ништо хранливо. Нема ниту еден витамин. Напротив јадејќи месо си го зголемуваш ризикот од рак.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.095
Поени од реакции
6.734
Човекот бил предатор. Ок. За момент погледни си ги рацете. Имаш канџи? Не?
Океј, ништо не е уште изгубено. Застани пред огледало и провери дали имаш издолжена вилица со долги песјаци? Не?
Човекот одамна не е предатор. Каде го ловиш својот плен предатору? Во Тинекс или Веро?
Колку и да сака нека има пестициди во растенијата, сепак е поздраво од месото.
Читај малце, со какви хормони се инјектираат кравите и свињите, читај малце со какви инфекции се кокошките во фармите. Преброј колку луѓе страдале од салмонела а колку од патлиџан со пестициди. Тоа сето го јадеш. Тоа сето ќе ти предизвика проблеми.
Логично е само страдање да предизвика страдање.

Луѓето во светот се повеќе се освестуваат. Имаш илјадници замени за месото. Место не содржи ништо хранливо. Нема ниту еден витамин. Напротив јадејќи месо си го зголемуваш ризикот од рак.
твоите кои јадат месо го прават тоа со раце или користат прибор ?
 
G

Goldie

Гостин
Човекот бил предатор. Ок. За момент погледни си ги рацете. Имаш канџи? Не?
Океј, ништо не е уште изгубено. Застани пред огледало и провери дали имаш издолжена вилица со долги песјаци? Не?
Човекот одамна не е предатор. Каде го ловиш својот плен предатору? Во Тинекс или Веро?
Колку и да сака нека има пестициди во растенијата, сепак е поздраво од месото.
Читај малце, со какви хормони се инјектираат кравите и свињите, читај малце со какви инфекции се кокошките во фармите. Преброј колку луѓе страдале од салмонела а колку од патлиџан со пестициди. Тоа сето го јадеш. Тоа сето ќе ти предизвика проблеми.
Логично е само страдање да предизвика страдање.

Луѓето во светот се повеќе се освестуваат. Имаш илјадници замени за месото. Место не содржи ништо хранливо. Нема ниту еден витамин. Напротив јадејќи месо си го зголемуваш ризикот од рак.
Месото го зголемува ризикот од рак рече и отиде да јаде тесто полно со адитиви и вештачки сок, притоа за ужина си зеде едно чоколадо полно со витамини а не со рафиниран шеќер.

Плус за месо, јајца и млеко секогаш имаш алтернативи да земеш природни од некое околно село барем кај нас тоа е лесно
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.906
Поени од реакции
35.767
Човекот бил предатор. Ок. За момент погледни си ги рацете. Имаш канџи? Не?
Океј, ништо не е уште изгубено. Застани пред огледало и провери дали имаш издолжена вилица со долги песјаци? Не?
Човекот одамна не е предатор. Каде го ловиш својот плен предатору? Во Тинекс или Веро?
Колку и да сака нека има пестициди во растенијата, сепак е поздраво од месото.
Читај малце, со какви хормони се инјектираат кравите и свињите, читај малце со какви инфекции се кокошките во фармите. Преброј колку луѓе страдале од салмонела а колку од патлиџан со пестициди. Тоа сето го јадеш. Тоа сето ќе ти предизвика проблеми.
Логично е само страдање да предизвика страдање.

Луѓето во светот се повеќе се освестуваат. Имаш илјадници замени за месото. Место не содржи ништо хранливо. Нема ниту еден витамин. Напротив јадејќи месо си го зголемуваш ризикот од рак.
Кажи ми како да внесам дневно 200гр протеин без да јадам месо/јајца/млеко/веј протеин (и тој е направен од млеко, ако станам веган и од него треба да дигнам раце), а да ме чини колку што ме чини со месото?

Јас имам круши и јаболка, обично и едните и другите за да излезат без дамки,красти и да бидат убави за око за да може да ги продадам по добра цена, ги прскаме од 5-9 пати. Здрави се нели?

Додека пак ако јадеш месо телото губи енергија во преработка на истото. :)
Зеленчукот е неопходен и многу добар да се внесе во исхраната, но за истиот да го обработи телото трошиш енергија речиси колку што внесуваш (во зависност за кој зеленчук се работи), така да ако планираш ти да живееш само на зеленчук и овошје со среќа во внесот на потребните макронутритиенти.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.487
Поени од реакции
28.835
Кажи ми како да внесам дневно 200гр протеин без да јадам месо/јајца/млеко/веј протеин (и тој е направен од млеко, ако станам веган и од него треба да дигнам раце), а да ме чини колку што ме чини со месото?

Јас имам круши и јаболка, обично и едните и другите за да излезат без дамки,красти и да бидат убави за око за да може да ги продадам по добра цена, ги прскаме од 5-9 пати. Здрави се нели?


Зеленчукот е неопходен и многу добар да се внесе во исхраната, но за истиот да го обработи телото трошиш енергија речиси колку што внесуваш (во зависност за кој зеленчук се работи), така да ако планираш ти да живееш само на зеленчук и овошје со среќа во внесот на потребните макронутритиенти.
Јас пример сум вегетаријанец. Јадам млечни производи и јајца. Инаку, гравот, леќата, скоро сите житарици, брокулата, грашокот, спањакот и уште многу, се доволно да ги заситат твоите потреби за протеин.
Митот дека нема протеин во растенијата ги ограничува многу. Според мене мислам дека е потребно да се конзумира млеко и млечни производи од проста причина што соино и бадемови млека се изгор, а на телото му треба калциум.
твоите кои јадат месо го прават тоа со раце или користат прибор ?
Браво предатору, го улови стекот со вилушката![DOUBLEPOST=1464210116][/DOUBLEPOST]
Месото го зголемува ризикот од рак рече и отиде да јаде тесто полно со адитиви и вештачки сок, притоа за ужина си зеде едно чоколадо полно со витамини а не со рафиниран шеќер.

Плус за месо, јајца и млеко секогаш имаш алтернативи да земеш природни од некое околно село барем кај нас тоа е лесно
Од обидов да погодиш што правам ништо не ти успеа :)
Вештачки сок, па и газиран немам една година пробано.
Лебот домашно печен.
Благо еднаш месечно.Не сум многу по благото.

Не разбирам што од тоа што го пишав не е вистина, или што од тоа те увреди што мораше вака зајадливо да ми акнеш стереотип. :)
 
Последно уредено:
S

SpaceTraveler

Гостин
Кажи ми како да внесам дневно 200гр протеин без да јадам месо/јајца/млеко/веј протеин (и тој е направен од млеко, ако станам веган и од него треба да дигнам раце), а да ме чини колку што ме чини со месото?

Јас имам круши и јаболка, обично и едните и другите за да излезат без дамки,красти и да бидат убави за око за да може да ги продадам по добра цена, ги прскаме од 5-9 пати. Здрави се нели?


Зеленчукот е неопходен и многу добар да се внесе во исхраната, но за истиот да го обработи телото трошиш енергија речиси колку што внесуваш (во зависност за кој зеленчук се работи), така да ако планираш ти да живееш само на зеленчук и овошје со среќа во внесот на потребните макронутритиенти.
Jas živeam taka veke skoro 2 ipol godini i možam da se povalam so odlična blagosostojba, istrćan maraton i nekolku tituli od kik boks.

120 sklekovi vo serija
30 zgibovi na vratilo

Mislam deka se POSRAV dovoljno od falenje za ćovek što živee ovošje i zelenćuk. :)

Sent from my C2000 using Tapatalk
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.906
Поени од реакции
35.767
Јас пример сум вегетаријанец. Јадам млечни производи и јајца. Инаку, гравот, леќата, скоро сите житарици, брокулата, грашокот, спањакот и уште многу, се доволно да ги заситат твоите потреби за протеин.
Митот дека нема протеин во растенијата ги ограничува многу. Според мене мислам дека е потребно да се конзумира млеко и млечни производи од проста причина што соино и бадемови млека се изгор, а на телото му треба калциум.

Браво предатору, го улови стекот со вилушката![DOUBLEPOST=1464210116][/DOUBLEPOST]
Од обидов да погодиш што правам ништо не ти успеа :)
Вештачки сок, па и газиран немам една година пробано.
Лебот домашно печен.
Благо еднаш месечно.Не сум многу по благото.

Не разбирам што од тоа што го пишав не е вистина, или што од тоа те увреди што мораше вака зајадливо да ми акнеш стереотип. :)
Bio-availability е она што ти го потенцирам, т.е телото не го апсорбира секој протеин исто, протеините од растенијата (со исклучок на протеинот од спирулината и не се сеќавам која друга алга може да се апсорбира околу 80%). Јас за да ги задоволам моите потреби треба да внесам околу 400грама протеин преку грав/леќа што во превод е 8кг грав дневно :D[DOUBLEPOST=1464211110][/DOUBLEPOST]
Jas živeam taka veke skoro 2 ipol godini i možam da se povalam so odlična blagosostojba, istrćan maraton i nekolku tituli od kik boks.

120 sklekovi vo serija
30 zgibovi na vratilo

Mislam deka se POSRAV dovoljno od falenje za ćovek što živee ovošje i zelenćuk. :)

Sent from my C2000 using Tapatalk
Ако не се залепи некоја вегетаријанка после фалбиве нема кога :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom