Вегетеријанство

Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Lugjeto preteruvaat (najblago receno) so zloba ne videna prema ostatokot na zitelite na planetata od koi Covekot e samo edna vrsta, a gi ima milioni. Vegetarjancite sakaat zivotnite da bidat ostaveni na mira.
A koj saka da si jade meso fino lepo neka si ulove i ubie, predatorki bas kako so se spomna malce ponazad.[DOUBLEPOST=1464212923][/DOUBLEPOST]
Lugjeto preteruvaat (najblago receno) so zloba ne videna prema ostatokot na zitelite na planetata od koi Covekot e samo edna vrsta, a gi ima milioni. Vegetarjancite sakaat zivotnite da bidat ostaveni na mira.
A koj saka da si jade meso fino lepo neka si ulove i ubie, predatorki bas kako so se spomna malce ponazad.
Zosto da lovam koga moze da otidam vo market i da si kupam kakvo sakam??
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.095
Поени од реакции
6.735
Истата таа жена не ти се меша во изборот на твојата исхрана и ти зборува за еднаквост додека ти дискриминираш. На која основа да го читаме твојот нутриционизам сега, кога немаш општа култура?
од кај испадна ДИСКРИМИНАЦИЈА сега муабетот ??? ти се подлизуваш негде очигледно
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.497
Поени од реакции
28.858
скраја да е маж и жена да има исти потреби,за различни суштества тоа сама си измислуваш
Оф сирот, па ти си уплашен дека машкоста ќе ти падне оти не си јадел месо :D
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.095
Поени од реакции
6.735
Оф сирот, па ти си уплашен дека машкоста ќе ти падне оти не си јадел месо :D
ништо џабе не гледам да вегетеријанството ти ја подигнало интелегенцијата

само чекам Кеплер да искоментира околу тоа што го кажав за “машкоста“ години вежба чоекот па има познавања
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Zatoa sho e kukavicki i pederski taka da plakjas drugi da kolat i da si gi krvat racite.
Ete zatoa ne gi sakam vegeterijancite koi ke se zabegat so moabetite..ti nemoj da gi krvaris racete, tvoja zelba e sto ti se dopaga i sto ke jades, ama nemoj vo mojot jelovnik da se mesas i da mi go navreduvas..pederski..e aj sega:(
 
G

Goldie

Гостин
:facepalm:

,,Ти си женско", ,,да ти стани појасно" вакви ,,машки" изреки оди во Љубов и Секс пишувај, може ќе запалат таму. Мешаш половост со начин на исхрана. Добро ти стои аватарот на форум, типична македонштина!

Биди маж пробај дискутирај како Кеплер, да те видам. :)
Тоа е природата бе неможеш против неа, општо е познато дека на машките им треба повеќе масти во (кои ги има многу помалце во вегетаријанската храна) во споредба со жените пред се за машкиот полов хормон - тестостеронот
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.095
Поени од реакции
6.735
Zosto da lovam koga moze da otidam vo market i da si kupam kakvo sakam??
ама немој да купуваш,според вегетаријанците ти сама треба да си го уловиш користејќи нокти и заби никако мачови недајбоже катапулти тоа е дискриминирачки спрема твојата идна храна
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.497
Поени од реакции
28.858
ништо џабе не гледам да вегетеријанството ти ја подигнало интелегенцијата

само чекам Кеплер да искоментира околу тоа што го кажав за “машкоста“ години вежба чоекот па има познавања
*интелигенција.

Месото не ти помогна да видиш како правилно се пишува зборот?
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
шо се фаќаш за мегдан со женско околу ова проблематика,само жените и педерите не ги сфаќаат потребите на мажите, со строго вегетаријанска исхрана машкото здравје може само проблем да настане,почнувајќи од тестостеронот за кој покрај витамини треба и мрсно да се капни за повеќе да се регенерира и создади во телото тестостеронот
Jas pred 23-4 godini sum batalil meso i jajca, koj znae zaso sum pre-potenten u vezi maskite horomoni ;)
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Оф сирот, па ти си уплашен дека машкоста ќе ти падне оти не си јадел месо :D
Машкоста падна веќе кога кажа ,,ти си жена" :)
@Roy Fokker не подлизнувам никаде јас, само не можам да толерирам вакви дискриминации, ,,ти си жена", ,,јас сум маж"
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.095
Поени од реакции
6.735
Jas pred 23-4 godini sum batalil meso i jajca, koj znae zaso sum pre-potenten u vezi maskite horomoni ;)
ако не сакаш не мораш,но да убедуваш дека е поздрава храна многу грешиш, за да успеат реколтите во овоштарство и градинарство треба 20 пати да се испрскаат со пестициди и тракатанци, тоа не е извор на здрава храна сигурно
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.918
Поени од реакции
35.779
Целта не ми беше таа, додека јадев месо за мене многу од горенаведените работи беа невозможни. Нема да ми смета ако имам партнер што јаде месо воопште. Плус во животот повеќе имам демантирано за правото на избор со вегани одколку со месождери. :D
Јас не навлегувам во твојот избор, само ти кажувам мое мислење зошто не е во ред вегетаријанството, ако сакаш да направиш детоксикација и алкализација на телото постојат многу подбри начини од вегетаријанството.

шо се фаќаш за мегдан со женско околу ова проблематика,само жените и педерите не ги сфаќаат потребите на мажите, со строго вегетаријанска исхрана машкото здравје може само проблем да настане,почнувајќи од тестостеронот за кој покрај витамини треба и мрсно да се капни за повеќе да се регенерира и создади во телото тестостеронот
Не навлегувам во полова и сексуална поделеност, целта ми е да им ги покажам недостатоците на таквиот начин на живот.
За да го зголемиш тестостеронот во телото се потребни незаситени и заситени масти, т.е едните може да ги внесиш од растително потекло како што се: маслиновото масло, кокосово масло, палмино масло, бадемите, чија и останатите семиња, авокадото... а другите најчесто од животинско потекло (месо, јајца (жолчката)).

За нормално функционирање на телото е потребен баланс и на едните и на другите, ниту само со растенија ниту само со месо не може да се постигне тој баланс.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom