Вегетеријанство

energichen

EOTL
Член од
19 септември 2007
Мислења
519
Поени од реакции
75
Здраво дечки, пошто сум почетник во ваквиот начин на исхрана би ве замолил за некој совет од поискусните, на што да обрнам внимание, некој рецепт и сл. :)
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
и ја као почнав ..ама за 3 дена се откажав :/
а за рецепти, на YouTube имаш 1001 .. :) само напиши vegan food, и гледај што ти фаќа око
:)

гуд лак мај френд..
 
Член од
13 ноември 2010
Мислења
242
Поени од реакции
57
Здраво дечки, пошто сум почетник во ваквиот начин на исхрана би ве замолил за некој совет од поискусните, на што да обрнам внимание, некој рецепт и сл. :)
А зошто се одлучи на вок вид на исхрана ?
 
Член од
13 декември 2009
Мислења
1.307
Поени од реакции
647
Веган си или вегетаријанец? Ако си вегетаријанец и не е толку тешко, само не јадеш месо (во превод само тргни ги јадењата во кои има месо / не ставај месо во истите). Ако си веган, тогаш треба да бараш посни јадења.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Ne0
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Што сакате речете,ама вегетаријанството мене ми е многу глупа работа.Сепак,прашање на вкус е,Не ве осудувам,само кажувам мислење :)
 
С

Сибињанин Јанко

Гостин
Здраво дечки, пошто сум почетник во ваквиот начин на исхрана би ве замолил за некој совет од поискусните, на што да обрнам внимание, некој рецепт и сл. :)
Јади многу свежо овошје и зеленчук, особено оние богати со железо и цинк ( цвекло, спанаќ, грозје и сл.). Потоа внесувај и мешунки (грав, боранија, грашок) и семиња ( сончоглед, семки од тиква) за да внесеш доволно енергија, протеини и растителни масти во организмот. Како додаток во исхрана можеш и да користиш витамини и минерали во таблети. Моја препорака Олиговит ефтини и достапни се во секоја аптека.
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Пробав и јас да бидам вегетаријанец, се силев нешто ама не издржав ни месец и ми се пријаде пилешки стек... ммммм :) Иначе веган е човек што не јаде ништо од животинско потекло (млеко, јајца, месо) а вегетаријанец само месо, се останато е дозволено. Со среќа со вегетаријанството па да истраеш подолго :)
Иначе на ФБ странава за Вегетаријанизмот често поставуваат рецепти, па следи си ја. http://www.facebook.com/vegetarianpage
 

~Bunny

Magic wand...
Член од
13 септември 2010
Мислења
902
Поени од реакции
1.266
Јас сум скоро веќе една година вегетаријанец..Значи конзумирај повеќе зеленчук и овошје.Тука е и млекото и млечните производи (ако не си веган мислам) Може ќе ти биде чудно и тешко првите неколку месеци но потоа ќе се навикнеш и нема ниту да забележиш дека месото си го исфрлил од исхрана.
 
Член од
13 март 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
1.989
Здраво дечки, пошто сум почетник во ваквиот начин на исхрана би ве замолил за некој совет од поискусните, на што да обрнам внимание, некој рецепт и сл. :)
Ако толку ги сакаш животните, зошто им ја јадеш храната?
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
1.424
Поени од реакции
789
Ако толку ги сакаш животните, зошто им ја јадеш храната?
Немора да ги сака или мрази животните па да биде вегетаријанец, верува дека таа храна е поздрава за организмот а и е поздрава:)
 

Violent Femme

I am as lovely as a dream in stone..
Член од
27 мај 2011
Мислења
725
Поени од реакции
525
Јас сум вегетаријанка веќе 5 години не ми беше тешко да издржам без месо зошто и онака не бев љубител на месо.
Рецепти имаш колку сакаш салати зеленчук на разни начини соја специјалитети... :)
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Вие бидете си вегетаријанци,никој не ви брани,ама не е здраво така да се живее бе :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom