Вегетеријанство

Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Дури и да се одлучам да направам некоја голема промена во мојата исхрана, сигурно би се консултирал со медицинско лице. Нема да ме убедат форумски гаранции дека ќе ми биде подобро бидејќи тие пробале
Може, ако решиш веган, малце повеќе внимавај на разновидноста на исхраната, за вегетаријанец ич не му се секирај.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.995
Поени од реакции
8.545
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Што мислиш за песковегетеријанство?

http://www.livestrong.com/article/31526-list-foods-pescatarian-can-eat/
Тоа е разумен компромис:D. Мислам дека е во ред,(y) православните монаси(повеќето)имаат таков начин на исхрана, навистина се малку деновите кога е разрешена, ама
Сепак сметам дека човекот е нај пригоден за растителна храна. Не само што дигестивната система така е устоена(почнувајќи од устата,цревата...), туку и како таков човекот е создаден. Не залудно ортодоксијата препорачува 2/3 од годината пост(веганство)(една од причините).
Наскоро имаше еден веган-Бугарин кој што го искачи Мот Еверест без дополнително кислород,значи може.
 
Член од
10 август 2015
Мислења
105
Поени од реакции
14
Да не знае некој каде може да се купи грчки јогурт?
 
Член од
23 мај 2016
Мислења
25
Поени од реакции
25
И јас сум вегетеријанка и би сакала веган да станам еден ден. Сега за сега сум ово-вегетеријанец. :D
 
S

SpaceTraveler

Гостин
И јас сум вегетеријанка и би сакала веган да станам еден ден. Сега за сега сум ово-вегетеријанец. :D
Што е тоа ово-вегетерјанец? Јас се уште не можам т.е не знам ни дали сакам да станам веган. Не сакам да претерувам. :)
 
Член од
23 мај 2016
Мислења
25
Поени од реакции
25
Што е тоа ово-вегетерјанец? Јас се уште не можам т.е не знам ни дали сакам да станам веган. Не сакам да претерувам. :)
Тоа се тие вегетеријанци што конзумираат само јајца од животински продукти :). Неодамна ја направив оваа одлука со оглед на тоа што се помалку и помалку јадев млечни производи. Претходно не јадев само месо и риба. Е и јас незнам за веган, можеби во иднина језда не би ми било тешко и онака 95% сум на растително. Е сега сум малку конфузна за медов, некои не го конзумираат некои пак сметаат дека нема потреба да се отфрла и дека може да се конзумира ако е од оној local raw honey што го произведуваат за локалните потреби и што се знае дека е природен, ама не планирам да го откажувам медот, баш си е здрав :LOL:
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Тоа се тие вегетеријанци што конзумираат само јајца од животински продукти :). Неодамна ја направив оваа одлука со оглед на тоа што се помалку и помалку јадев млечни производи. Претходно не јадев само месо и риба. Е и јас незнам за веган, можеби во иднина језда не би ми било тешко и онака 95% сум на растително. Е сега сум малку конфузна за медов, некои не го конзумираат некои пак сметаат дека нема потреба да се отфрла и дека може да се конзумира ако е од оној local raw honey што го произведуваат за локалните потреби и што се знае дека е природен, ама не планирам да го откажувам медот, баш си е здрав :LOL:
Тогаш и јас сум тоа! :D[DOUBLEPOST=1464047238][/DOUBLEPOST]@Cherry Blossom ти благодарам што се обиде да ми доловиш што е ово-вегетерјанец. :)
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Нема на што ;):D
А за медот не го јадам затоа што го немам. Хаха, a кога има една тегла одеднаш... па секако дека медот нема шанси да го отврлам, ниту млекото ниту јајцата. Ама месо, навистина не можам... o_O
Извини што ќе те прашам, а дали ти е во ред што луѓето јадат месо? Либерална ли си или ово-вегетерјански фанатик? :P
 
Член од
23 мај 2016
Мислења
25
Поени од реакции
25
А за медот не го јадам затоа што го немам. Хаха, a кога има една тегла одеднаш... па секако дека медот нема шанси да го отврлам, ниту млекото ниту јајцата. Ама месо, навистина не можам... o_O
Извини што ќе те прашам, а дали ти е во ред што луѓето јадат месо? Либерална ли си или ово-вегетерјански фанатик? :P
Незнам, луѓето околу мене месојадци се па принудена сум да ги гледам постојано...Секој си избира како живее, ако сакаат така да живеат, океј. Ама мислам дека не е добро воопшто, прво по здравјето, второ зошто е убиено цело живо битие што дишело и изразувало секакви емоции како нас само за да имаат таква "вкусна" храна како што е месото. Секако луѓето што ги сакам, сакам да ги одвикнам од таквиот начин на исхрана, за нивно добро. И многу ме нервира она кога ми ја полнат главата и ми попуваат некои луѓе и ме гледаат ко некој вонземјанин :вонзем::cautious:. Јас константно им зборувам на семејството и блиските луѓе, а на други ако ме чепнат и ме подгреат е тогаш богами си кажувам се што си мислам :P
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Незнам, луѓето околу мене месојадци се па принудена сум да ги гледам постојано...Секој си избира како живее, ако сакаат така да живеат, океј. Ама мислам дека не е добро воопшто, прво по здравјето, второ зошто е убиено цело живо битие што дишело и изразувало секакви емоции како нас само за да имаат таква "вкусна" храна како што е месото. Секако луѓето што ги сакам, сакам да ги одвикнам од таквиот начин на исхрана, за нивно добро. И многу ме нервира она кога ми ја полнат главата и ми попуваат некои луѓе и ме гледаат ко некој вонземјанин :вонзем::cautious:. Јас константно им зборувам на семејството и блиските луѓе, а на други ако ме чепнат и ме подгреат е тогаш богами си кажувам се што си мислам :P
Или едноставно кажано:

 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Тоа се тие вегетеријанци што конзумираат само јајца од животински продукти :). Неодамна ја направив оваа одлука со оглед на тоа што се помалку и помалку јадев млечни производи. Претходно не јадев само месо и риба. Е и јас незнам за веган, можеби во иднина језда не би ми било тешко и онака 95% сум на растително. Е сега сум малку конфузна за медов, некои не го конзумираат некои пак сметаат дека нема потреба да се отфрла и дека може да се конзумира ако е од оној local raw honey што го произведуваат за локалните потреби и што се знае дека е природен, ама не планирам да го откажувам медот, баш си е здрав :LOL:
Vegetarjanstvoto vistinski originalno e bez meso, jajca riba. Od jajcata se izvor na zivot, nerazvieno meso. Znaci hrana koja ne proizgleguva od nasilstvo, smrt. Pred 20 god samio poim Vegetarjanstvo bese spansko selo, a sega kao od pomodarstvo veke citam gluposti kako Ovakov vegetrajnec, onakov, Latko vege, makto vege, mambo dzambo.
Tie so jadat jajca ustvari ne se vegetarjanci seuste, ali obicno site na pocetok jajcata gi isfrlame pokasno. Znaci sustinata ne e u toa samo so ke staes u usta, nego i so ti izlava od ustata i nacino na koj gi tretiras site drugi zivi stvorenja. Vegetarjanstvoto postoe od pamtivek ili nepamti vek :) , a veganstvoto e nesto novo od 20-ti vek i e vid na vegetarjanstvo, lugje koi resile da ne jadat i mlecni proizvodi...[DOUBLEPOST=1464101192][/DOUBLEPOST]
Тоа се тие вегетеријанци што конзумираат само јајца од животински продукти :). Неодамна ја направив оваа одлука со оглед на тоа што се помалку и помалку јадев млечни производи. Претходно не јадев само месо и риба. Е и јас незнам за веган, можеби во иднина језда не би ми било тешко и онака 95% сум на растително. Е сега сум малку конфузна за медов, некои не го конзумираат некои пак сметаат дека нема потреба да се отфрла и дека може да се конзумира ако е од оној local raw honey што го произведуваат за локалните потреби и што се знае дека е природен, ама не планирам да го откажувам медот, баш си е здрав :LOL:
Vegetarjanstvoto vistinski originalno e bez meso, jajca, riba. Od jajcata se izvor na zivot, nerazvieno meso. Znaci hrana koja ne proizgleguva od nasilstvo, smrt. Pred 20 god samio poim Vegetarjanstvo bese spansko selo, a sega kao od pomodarstvo veke citam gluposti kako Ovakov vegetrajnec, onakov, Latko vege, makto vege, mambo dzambo.
Tie so jadat jajca ustvari ne se vegetarjanci seuste, ali obicno site na pocetok jajcata gi isfrlame pokasno. Znaci sustinata ne e u toa samo so ke staes u usta, nego i so ti izlava od ustata i nacino na koj gi tretiras site drugi zivi stvorenja. Vegetarjanstvoto postoe od pamtivek ili nepamti vek :) , a veganstvoto e nesto novo od 20-ti vek i e vid na vegetarjanstvo, lugje koi resile da ne jadat i mlecni proizvodi...
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.622
Поени од реакции
11.167
Тоа е разумен компромис:D. Мислам дека е во ред,(y) православните монаси(повеќето)имаат таков начин на исхрана, навистина се малку деновите кога е разрешена, ама
Сепак сметам дека човекот е нај пригоден за растителна храна. Не само што дигестивната система така е устоена(почнувајќи од устата,цревата...), туку и како таков човекот е создаден. Не залудно ортодоксијата препорачува 2/3 од годината пост(веганство)(една од причините).
Наскоро имаше еден веган-Бугарин кој што го искачи Мот Еверест без дополнително кислород,значи може.
http://www.motika.com.mk/veganka-aktivist-se-obidela-da-se-iskachi-na-mont-everest-za-da-dokazhe-deka-veganite-mozhat-s-no-umrela-od-visinska-bolest/

Ајт наздравје :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom