Веганизам/Вегетаријанизам

K

Kitsune

Гостин
Инаку не сум по смутито, дојдов за благото тука, Емилија ми правеше лиги на "Што јадете во моментов", па дојдов да ѕирнам нешто брзо и лесно за правење. Другите слабо рецепти. :(
Баш дојдов да пишам рецепт за нешто благо. Прв ми се појави твојот пост.

Посни гурабии

Состојки:
- 250 мл масло
- 1 ванилин шеќер
- 6 лажици шеќер
- 1 прашок за печиво
- сок од пола лимон
- сок од еден портокал
- 500 гр брашно

Се мешаат сите состојки, се замесува помеко тесто. Засукуваш кора на набрашнета маса. Формираш колачиња со калап. Се печат во намрснем плех на 200 степени 15 мин.

Мој совет, не го ставајте цело брашно наеднаш, ставете пола, замесете. Па постепено додавајте го остатокот. Дур не се замеси тестото како што опишав погоре, помеко. Јас се заебав цело брашно го ставив па после додавав малку млеко за да можам да замесам.
 
Член од
20 септември 2021
Мислења
6
Поени од реакции
6
Здраво. Јас сум веган ама вчера неможев да избегнам палачинки што имаа и јајце и млеко. Ама нели и тоа се смета за вегетаријанско. Само да не е месо. ;)
Јас одлучив да бидам веган поради многу причини кои тврдат дека е добра работа.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.645
Поени од реакции
27.956
Здраво. Јас сум веган ама вчера неможев да избегнам палачинки што имаа и јајце и млеко. Ама нели и тоа се смета за вегетаријанско. Само да не е месо. ;)
Јас одлучив да бидам веган поради многу причини кои тврдат дека е добра работа.
Само заборави да кажеш дека си нова ама одамна го пратиш форумов :D
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.645
Поени од реакции
4.945
Само заборави да кажеш дека си нова ама одамна го пратиш форумов :D
Здраво. Јас сум веган ама вчера неможев да избегнам палачинки што имаа и јајце и млеко. Ама нели и тоа се смета за вегетаријанско. Само да не е месо. ;)
Јас одлучив да бидам веган поради многу причини кои тврдат дека е добра работа.
Welcome to Trollland!
Следна станица, пиши дека фрлаш трошки под маса и види колку тролови ќе ти се јават.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
ја од кога станав веган се препородив, почнав да искачам од дома и да шетам, дури и во темата за корона престанав да коментирам, што ти значи да бидеш веган:love:
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.266
Поени од реакции
27.692
ја од кога станав веган се препородив, почнав да искачам од дома и да шетам, дури и во темата за корона престанав да коментирам, што ти значи да бидеш веган:love:
Toa 5gto da si go nastimas, vegan ne se stanuva so vakcina.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.550
Поени од реакции
9.110
Вегетаријанизам е исхрана која исклучува месо.

Веганизам е исхрана и начин на живот кој комплетно исклучува секакви продукти од месо.
Каков заклучок :pos:
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.550
Поени од реакции
9.110

Attachments

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.550
Поени од реакции
9.110
Пишете некоја рецепта за чорба со печурки.
Чорба со печурки(правена од око)

Ќе си пропржиш сецкан кромид и сец. моркови на масло едно 5-6 мин. Ќе додадеш сецкани шампињони или по можност 2-3 вида на печурки, рендано лукче,(+путер ако не си веган) сол, бибер, вегета и ќе ги пропржиш 10 ина мин. Потоа ќе налиеш фонд, супа од зеленчук(+хопла ако не си веган) и со подотворен поклопец на средна температура сето тоа да проврие пола час. Правиш посебно тенка запршка од масло и брашно ја запржуваш чорбата и оставаш да доврие уште 10-15 мин. На крај додаваш свеж сецкан магдонос... И проверуваш ако фали сол или бибер...
 
Последно уредено:
Член од
13 април 2021
Мислења
3.125
Поени од реакции
10.469
Јас на печурките кога ги препржувам обавезно му додавам и малку бело вино. Значи ги пропржуваш, се динста фино и додаваш бело вино. После може да си ги комбинираш како сакаш. Дали со кари, дали со павлака, зеленчук, пилешко и сл. Ако сакаш како чорба, може и од оние готовите крем супи да му ставите и имате ручек за прилично брзо време. :D
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.933
Чорба со печурки(правена од око)

Ќе си пропржиш сецкан кромид и сец. моркови на масло едно 5-6 мин. Ќе додадеш сецкани шампињони или по можност 2-3 вида на печурки, рендано лукче,(+путер ако не си веган) сол, бибер, вегета и ќе ги пропржиш 10 ина мин. Потоа ќе налиеш фонд, супа од зеленчук(+хопла ако не си веган) и со поклопец на средна температура сето тоа да проврие пола час. Правиш посебно тенка запршка од масло и брашно ја запржуваш чорбата и оставаш да доврие уште 10-15 мин. На крај додаваш свеж сецкан магдонос... И проверуваш ако фали сол или бибер...
Заборави да додадеш дека на крај ставаш ситно сецкано гоедско, и го оставаш да врие уште половина час :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom