Веганизам/Вегетаријанизам

Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Инаку не сум по смутито, дојдов за благото тука, Емилија ми правеше лиги на "Што јадете во моментов", па дојдов да ѕирнам нешто брзо и лесно за правење. Другите слабо рецепти. :(
Дали сакаш да ти преведам шо уствари ти кажа.. на мојот и на чиф кук јазикот :P

Инагу грешка си, не и придавам на храната толку значење како порано.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
627
Поени од реакции
2.485
:sramezliv:

На ви.

Не клавам слики оти се сведват на веганизам ама еве ви уште еден вкусен десерт. Полејте со посно чоколадо растопено во кокосово масло. Thank me later.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
:sramezliv:

На ви.

Не клавам слики оти се сведват на веганизам ама еве ви уште еден вкусен десерт. Полејте со посно чоколадо растопено во кокосово масло. Thank me later.
Може кај луси да отвориме тема и да ги преведуваме овие муабети.

(y)
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Сега чекам на @EmilijaS повеќе отколку на @Anon

Одличен развој на настани.
:P
Знам, непланиран. :cautious:

Важно топката е спуштена. Сега полесно ќе се влече дебатата. Макар и во оваа насока. :love:

пи.ес. Нави, од словенската митологија, се мртовци односно лешови. Малку ладно ми врати. :place:
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Знам, непланиран. :cautious:

Важно топката е спуштена. Сега полесно ќе се влече дебатата. Макар и во оваа насока. :love:

пи.ес. Нави, од словенската митологија, се мртовци односно лешови. Малку ладно ми врати. :place:
Во Зелда Нави е самовила, значи исполнува желби... сакаше благо... еве благо. Продолжете.

 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Веќе ми се подналути. :(

Не сите самовили исполнуваат желби. :(
Фери годмадер исполнува... но замка беше тоа испровоцирано од кристализираниот мед.

Не би рекол дека се подналути ами чека сега да вратиш... ако може да предложам ... овошна салата?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Кога нема тема, тука ќе продолжам. Со Psyside за Нова година зборувавме (ПП) од етика, морал, логика до историја, поврзано со оваа тема.
Нема да споделувам информации од тој разговор, иако лично немам ништо против било кој да споделува мои разговори, но историски го опфативме периодот на СССР. Зборувавме за Вавилов. Интересен историски лик, руски агроном, ботаничар и генетичар. Не знам дали сте читале нешто за него, ама имал интересни идеи околу проблемот со решавање на светскиот проблем со гладта. Кога веќе го начнавте тоа прашање.

Инаку, се сеќавам дека бев можеби прва на факс и имаше некое студентско списание. Се обработуваше теза дека во Африка се користи само 1/3 од плодното земјиште, зборувам општо. Не знам колку таа теза е точна, но идеите можат да се движат и во таа насока. Сепак во цела Африка не владее само жешкиот топлински појас. :)
Македонија процентот е веројатно и помал од ова, ама еве слабо ви се оди на веганиве да работите земјоделие :D
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Македонија процентот е веројатно и помал од ова, ама еве слабо ви се оди на веганиве да работите земјоделие :D
Хахаха "ние веганите". Само веганско благо бутам, тука сопира моето веганисување.

Не знам колкав е процентот тука, но и сточниот фонд опаѓа, тоа е факт. Луѓето немаат мотив да чуваат стока, а верувај дека вреди (барем овци)! Тешто се наоѓаат и овчари. Тоа за сточарството.
За земјоделството, кај нас лани немаше ништо. Точно дека за нас си одгледуваме кај викендицата, ама беше пепел сезона. Поисплатливо е да работиш на погон него на нива. :)
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Туку Анон испадна ивл џинијс, намерно не отвори тема за да не избанираат сите овде.

Љубофффф

П.С. Зашто да си овчар или земјоделец кога можеш да си АјТи.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Хахаха "ние веганите". Само веганско благо бутам, тука сопира моето веганисување.

Не знам колкав е процентот тука, но и сточниот фонд опаѓа, тоа е факт. Луѓето немаат мотив да чуваат стока, а верувај дека вреди (барем овци)! Тешто се наоѓаат и овчари. Тоа за сточарството.
За земјоделството, кај нас лани немаше ништо. Точно дека за нас си одгледуваме кај викендицата, ама беше пепел сезона. Поисплатливо е да работиш на погон него на нива. :)
Заклучок, ќе бидиме гладни ко во Африка :D
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Туку Анон испадна ивл џинијс, намерно не отвори тема за да не избанираат сите овде.
Љубофффф
Нема врска, имам обврси кажав, ќе отворам деновиве кај и да е. Не ми прајте притисок.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom