Веб дизајн помош (совети, трикови, алатки итн.)

Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Ме интересира само вашето мислење за употреба на css frameworks како што се bootstrap i foundation.
Дали ги користите? Зошто да/не? Дали изгледа аматерски или профи?
Јас како голема мрза ги користам, ама уште не сум направил нешто озбилно...
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
Ме интересира само вашето мислење за употреба на css frameworks како што се bootstrap i foundation.
Дали ги користите? Зошто да/не? Дали изгледа аматерски или профи?
Јас како голема мрза ги користам, ама уште не сум направил нешто озбилно...
Прегломазни се, со милион непотребни работи... барем за мене. Користам мој сопствен кастомизиран микро фрејмворк со работи кои сум сигурен дека ќе ги користам во секој проект. Во комбинација со Compass за Sass, немам потреба од ништо друго.
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Прегломазни се, со милион непотребни работи... барем за мене. Користам мој сопствен кастомизиран микро фрејмворк со работи кои сум сигурен дека ќе ги користам во секој проект. Во комбинација со Compass за Sass, немам потреба од ништо друго.

Затоа можеш да си изградиш сопствен бутстрап... ќе отштиклираш што не ти треба и готово :)
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
Затоа можеш да си изградиш сопствен бутстрап... ќе отштиклираш што не ти треба и готово :)
Незнаев, никад не сум го симнал...
Иначе за второто прашање на kviki, не е аматерски, напротив паметно е. Аматерски е искористување на тие frameworks до степен каде сите страни ти изгледаат речиси исто... Ама реискористувањето на деловите кое се повторуваат, и се потребни во секој проект као grid, reset, mixins и слично е сигурно попаметно од почнување од 0 и куцање на истите ствари секој пат.
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.187
Поени од реакции
14.460
Код:
<html>
<head>
<script>
function copylnk()
{
var lnk = document.getElementById(link).value
document.getElementById("lnk1").innerHTML=lnk;
var ttl2 = document.getElementById(title).value
document.getElementById("ttl1").innerHTML=ttl;
}
 
</script>
</head>
<body>
Link <input type="text" name="link" id="link"/><br>
Title <input type="text" name="title" id="title"/><br>
<button type="button" onclick="copylink()">Click Me!</button>
<h4 id="ttl"> </h4> <h4 id="lnk"> </h4>
</body>
</html>

може некој да ми каже каде грешам? Треба скриптава да ископира тоа шо е во текст полињата и да го пејстне у ttl, lnk. Арно ама, нејќит. :)
Скриптата, имаш грешки. со црвено ти се означени.
Него сфаќаш што уствари прави скриптата за да ја средиш или само го сакаш кодот среден :icon_lol:

function copylnk()
{
var lnk = document.getElementById(link).value
document.getElementById("lnk1").innerHTML=lnk;
var ttl2 = document.getElementById(title).value
document.getElementById("ttl1").innerHTML=ttl;
}
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Скриптата, имаш грешки. со црвено ти се означени.
Него сфаќаш што уствари прави скриптата за да ја средиш или само го сакаш кодот среден :icon_lol:

function copylnk()
{
var lnk = document.getElementById(link).value
document.getElementById("lnk1").innerHTML=lnk;
var ttl2 = document.getElementById(title).value
document.getElementById("ttl1").innerHTML=ttl;
}


Се обидувам да сконтам, се обидуем да го напраам чудово да функционира пошо ем ми треба, ем саам да поднаучам јаваскрипт :)

инаку очигледно идентификаториве сум ги усрал, феил. :)

едит:

го напраив, фала за pointing the obvious. Не ми беше очигледно мене у тоа време. :)
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Дечаци ај да ве прашам нешто.
Користам Corel Draw X6. Ми треба да направам документ кој ќе има текст на предната и на задната страна.
Дали треба уствари да направам два фајла во Corel, и после некако во опциите за Принт едниот да се постави како преден, а другиот како задната страна?
Или ова се прави во еден фајл (документ)?
Фала :)
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Дечаци ај да ве прашам нешто.
Користам Corel Draw X6. Ми треба да направам документ кој ќе има текст на предната и на задната страна.
Дали треба уствари да направам два фајла во Corel, и после некако во опциите за Принт едниот да се постави како преден, а другиот како задната страна?
Или ова се прави во еден фајл (документ)?
Фала :)
Во основа во било која компјутерска програма за обработка на текст и слики нема предна и задна страница, туку прва и втора ... како ќе ги печатиш е сосема друга работа (дали ќе вртиш лист на принтер, дали на различни листови, можеби имаш дуплекс па ќе ги врти сам и сл.).
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Како да направам на најлесен начин галерија за веб страница ?
 
Член од
16 април 2012
Мислења
333
Поени од реакции
217
Како да направам на најлесен начин галерија за веб страница ?

Сакаш чисто HTML/CSS или во опција влегува и JS/Jquery?

На гугл има мал милион решенија ако не знаеш сам да го искуцаш кодот.

Еве ти една CSS:
http://www.dynamicdrive.com/style/csslibrary/item/css-image-gallery/

Еве друга jQuery:
http://blueimp.github.io/jQuery-Image-Gallery/
 
Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.366
Народе, ќе ве молам за еден совет.

Хостот ми ги избриша сите податоци на сајтот, по што поднесов барање за back up. Истите ми ги врати делумно, односно само текстовите, а сликите не, со образложение дека имало некои корумпирани фајлови на back up серверот, и баш сите мои слики биле меѓу нив (?!).

Сакам да напомнам дека воопшто ништо немам чепкано претходно, значи не сум индиректно виновна за бришењето на фајловите.

Што чаре за вакви случаи? Како да се заштитам во иднина од вакви глупости и да се поштедам од нервирање? Има ли воопшто решение? Само не ми кажувајте да менувам хост, оти ова може да се случи и кај друг.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
1. Зашто ти ги избришале? Не си платила? Си хостирала недозволени работи? Неможе туку така да се брише цел сајт ако станува збор за асален хост.
2. Ако не е твоја вина и ако не си добила некакво предупредување за бришењето, кажи го името на хостот за да не се поебе некој друг.

Иначе, решение, редовен бекап на цел сајт. Мануелно( копи пејст), некој плагин за таа намена ако станува збор за некој CMS, или некое друго платено решение.
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Народе, ќе ве молам за еден совет.

Хостот ми ги избриша сите податоци на сајтот, по што поднесов барање за back up. Истите ми ги врати делумно, односно само текстовите, а сликите не, со образложение дека имало некои корумпирани фајлови на back up серверот, и баш сите мои слики биле меѓу нив (?!).

Сакам да напомнам дека воопшто ништо немам чепкано претходно, значи не сум индиректно виновна за бришењето на фајловите.

Што чаре за вакви случаи? Како да се заштитам во иднина од вакви глупости и да се поштедам од нервирање? Има ли воопшто решение? Само не ми кажувајте да менувам хост, оти ова може да се случи и кај друг.
offshore hosting, за нареден пат да не го јадеш...
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
не и треба таков ако има легална содржина.
По кој основ мислиш дека има легална содржина. Секој хостинг има различни термс. Може нелегална содржина е нулиран код на плагин, и пак да ја затворат ..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom