Вашиот татко!

Sk girl

Not Perfect
Член од
6 јули 2008
Мислења
431
Поени од реакции
15
Ah tatko mi e mnogu tezok covek...Cesto znae da se razvika, da ni prerece za sitnici, mnogu saka da naoga maani no dobro ajde vise naviknavme na seto toa.Kakov i da e sepak mi e tatko, sea stvarno ne mozam da se pofalam deka si muabetam so nego za se i sesto no sepak znaeme da si sedneme i da se posalime i pozalime.Iskreno mnogu licam na nego-mislam na karakter, a i znam deka na nego sum mu mnogu slaba strana i stvarno me saka.
Sepak za djabe ne vikaat krvta ne e voda, pa taka e i so mene-mnogu go sakam tatko mi i mnogu go pocituvam bidejki ima svoe jas, silen coek e on, ponekogas ne znae so saka no zatoa pak e mnogu mudar i znae kako da go doznae toa:)
 
Член од
28 јуни 2008
Мислења
19
Поени од реакции
2
Татко ми е откачен, забавен, а истовремено строг човек. Не во смисла патријахално воспитан, ами си има зацртано некои свои принципи, кои мора да се почитуваат од страна на 5те жени шо ги има дома.
Едноставно чоекот си е цар. А, со мене имаме пријателски однос, му кажвам работи шо можи да ги знај, ама се разбира не како на мајка ми, ами згора напреку, за да не се чувствува отфрлен.
На моменти не има фатено кај шо си шептиме жжените низ дома, па се навредил: Добро, зошто никој мене ништо не ми кажва?:pos2:
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
75
Поени од реакции
3
Јас татко ми не го чуствувам многу близок,можеби затоа што сум повеќе приврзана за мајка ми а можеби и затоа што не е многу заинтересиран за мојот живот и постојано е отсутен.Како мала го сакав но сега сум разочарана од него,меѓутоа научив да му правам политика за да не се нервирам:baeh:...Немам што повеќе да кажам,чао:bip:
 

candybabe

~ПЛАВУШКА~
Член од
16 јули 2008
Мислења
588
Поени од реакции
9
mozete da zamislite ja JAREC toj OVEN hahahaha...kombinacija katastrofa ..ali ipak poise popusta ..mora ne za drugo...hehe:pos2::pos2::pos2::pipi::pipi:
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Многу ми е тешко што мојот татко не е срекен.Многу го сакам, и знам дека прави се за нас.Работи по 20 саата на ден, на најголемите жештини, и најголемите студови.Со иде дома отепан од работа, само за да не види дали сме добри.Кога го гледам како одвај се движи по скалите, барајки не со погледот дали сме дома, ми се крши срцето.Оти малку време помиунуваме заедно, оти се што имам да му кажам мора да биде брзо, оти заспива од умор.
Не можам да заборавам пред 1 месец, си дојде многу касно, и кога испаднав да го пречекам, го прашав како си поминал денеска,само ме бакна на образзот.Знаев што значи тоа, дека денот бил ужас, ама само љубовта кон нас го одржува во живот.
Мака ми е што животот бил суров и кон него и кон мајка ми, што никогаш не биле срекни, без ниедно ама, но се надевам дека некој ден ке можам да им возвратам, и ке ги видам срекни.
Од татко ми научив дека и покрај сите лоши работи кои се случуваат, мора да се издржи, да се гледа напред, и да се има надеж. Кога може тој, можам и јас.
Со многу слични ситуации, другото е 93% точно.
не сте единствени...
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
961
Поени од реакции
43
Па јас можам да кажам дека сум татино галениче, се ми угодува, цело време се труди ништо да не ни недостига мене и на сестра ми. Си има и тој некои бубачки, некои принципи и очекувања, но разбран човек е, образован, начитан, слуша рок-музика, луд е по технологија, како помала често ми објаснуваше задачи по математика, хемија, физика... Супер е, секаков разговор може да се води со него.
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
го обожавам татичко:back:

ептен е откачен, секогаш знае како да ме расположи и да ме насмее
особено на одмор...се однесува покрај мене како мој врсник затоа никогаш не ми е досадно со него

секогаш уживам во оние 90 минути кога заедно гледаме фудбал и се кладиме кој ке победи, уживам да му помагам, уживам во муабетите со него..уживам во секоја минута помината со него

секогаш бил тука да ми помогне и да ми даде совет..го прави најдоброто за мене и благодарна сум што некогаш беше строг со мене и што вака ме воспита..што не се "расипав" како повеќето мои другарки

во детството ја имав буквално секоја играчка што ке ја посакав а и сега ми ја остварува секоја желба затоа сум малце татино галениче :pipi:
понекогаш знае да ме изнервира со некои одлуки за мене..но знам дека му е тешко
неговите две малечки девојчиња пораснаа и сакаат самостоен живот
но за мене и сестрами секогаш ке остане незаменлив:back:
 
Член од
3 јули 2008
Мислења
248
Поени од реакции
8
Леле темава...Овде би можела да се изнапишам.... Едноставно го обожавам! Личноста што најмногу од мојата фамилија ја сакам е татко ми! Секогаш е тука за мене, кога ми е тешко барам негов совет, најчесто љубовен(најдобар совет тука може на ќерка да даде таткото)...Откачен е вкрај, колку глупости сме правеле, мама само не кара :smir: се интересираме за исти работи,уметност, музика, филозофии некојси...а и карактерот на него ми е, можеби и затоа многу се сложуваме..Кога е овде, понекогаш навечер го земам со мене со друштво, шетаме....многу е откачен, ептен си го сакам!
истово само јас не го зеам зш ке почнит да бркат некој другарки мој :vozbud:
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Татко ми...
Личноста која ме отфрли, личноста која не умее да ме прифати, личноста која постојано заборава дека постојам...
Оној кој не ме гушнал со години, кој ми оставил рани и модрци на срцето и телото, кој не рекол никогаш дека ме сака.
Особата која ја гледам во секое машко, особата поради која сум уплашена, поради која бегам од другите и поради која заборавив да сакам.

Освен што го носам неговиот генетски материјал, немам друга нишка со него.
А, би дала се што сум за да биде поинаку.
 

By Me

BLAH....
Член од
10 февруари 2008
Мислења
1.121
Поени од реакции
29
tatko mi ne e za falenje, sam otoa ke go pisam, deka ako pisuvam poveke ke mi se smaci od pisuvanje
 
Член од
4 декември 2007
Мислења
515
Поени од реакции
22
Го мразам мојот татко, никогаш не му викам ТАТО, туку кога му се обраќам му се обраќам по име и тоа во крајна ситуација кога ептен мора да му се обратам. Значи личноста што најмногу ја мразам. Толку од мене. Се надевам дека ќе го прочите тоа, иако 10000000 пати му го имам кажено в лице.
 

Маца_мк

♫♥good girl gone bad♥♫
Член од
13 февруари 2007
Мислења
6.421
Поени од реакции
464
со татко ми сум поминала да речам низ многу етапи-од блискост, до неконтактирање и повторно гледање.
моите се развеле кога сум имала само три години и од тогаш живеев со мајка ми и сестра ми.тука беа и баба ми и дедо ми без кои немаше денес да сум ваква каква што сум(но за нив на друга тема).
тогаш татко ми го гледав ретко бидејќи живееше во Србија, но буквално живеев за деновите кога ќе дојдеше или пак за телефонските повици.иако тогаш не бев свесна што се случува, знаев дека тој ми недостасува и секоја средба со него ми правеше многу среќна.немаше еден пат да дојде без да ни донесе нешто на мене и сестра ми.често патуваше и во странство и секогаш ни купуваше многу подароци, да речам не размазуваше исто како и сега, ни носеше облеки и барбики..ах колку бев среќна кога другарките ми љубомореа на подароците.

но среќата исчезнуваше кога тој ќе си одеше и знаев дека ќе помине долго време пред повторно да го видам.имаше многу моменти кога плачев, навистина многу ми недостигаше.ми требаше да го видам, а беше далеку од мене.

малите деца имаат навика да се фалат со нивните татковци, со тоа што тие направиле тој ден за нив, како си поминале ваму или онаму..не дека јас немав што да кажам, меѓутоа сосема е различно да го гледаш својот татко секојдневно или еднаш на два месеца.
љубов не ми недостасуваше никогаш.секогаш се трудеше додека е тука да го надокнади изгубеното време.не` носеше мене и сестра ми во луна парк, во зоолошка, на секој начин се обидуваше да го надокнади изгубеното време.

кога почна војната во србија тој се врати тука.но откога се врати работите се сменија.најде нова жена, живееше и се ожени со неа.не беше повеќе мојот татичко.таа како да имаше некоја моќ(е жени, што се можат да направат:nesum:) да го промени, да направи да трча по неа, а не по своите ќерки.да, се гледавме почесто, ми помагаше кога имав проблеми(најчесто со математика и физика), но некако беше сменет.не знам што се случи, но со него изгубив контакт некаде во 7мо одд.знаев дека е во Скопје, но немав ништо случнато за него, ниту пак го имав видено, ко да не живеевме на иста планета, а не па во ист град.за него дознавав само онолку колку што баба ми ќе ми кажеше за него..

повторно воспоставив контакт во втора година, и тоа го искористив за да му побарам камера да снимам нешто за во школо..некако тоа беше начин да го видам, ах тој ден нема да го заборавам.после цели 4 год го видов повторно..го гушнав и го бацив, почуствував како блискоста со него никогаш да не се изгубила.ми требаше време да се навикнам на фактот дека повторно се врати во мојот живот.сега се труди да го надокнади изгубеното време кое за жал не може да се врати, но сепак се труди

и покрај се го сакам премногу.отсекогаш со него сум била поблиска отколку со мајка ми.едноставно со него можам да зборам за работи за кои штом би зборела со мајка ми би се испокарала.секогаш ми дава совети, никогаш нема кренато рака на мене иако еднаш по телефон ми кажа дека да сум била пред него ќе ме удрел(наместо мене настрада телефонот:)).ми има викано, но само кога тоа навистина сум го заслужила.има поминато низ многу, но секогаш се трудел да го добијам она што ќе посакам, никогаш не ме оставил покусо од другите.ама, нели сите девојчиња се татини мази?:pipi:


знам дека го отупев со мојава(животна)приказна, ама едноставно морав да раскажам за мојот татичко.сепак, ја сум неговата маза:pipi:

татичко те сакам:back:
 

пробистипка

малечка
Член од
13 август 2008
Мислења
2.026
Поени од реакции
130
мојот татко е најпрекрасната личност кој прави се за мене кога ми дава најдобрите совети ми е главниот водич низ животот и би го дал животот за мене (во ова се уверив еднаш) кој сака да ме изведе на правиот пат и да ми ги покаже вистинските вредности во животот:back:
 

nelo

Смрта е сигурна, животот не е!
Член од
29 мај 2008
Мислења
109
Поени од реакции
0
Татичко!? - Многу си го сакам
 

bella

*HOT*
Член од
8 јуни 2008
Мислења
407
Поени од реакции
27
Го мразам мојот татко, никогаш не му викам ТАТО, туку кога му се обраќам му се обраќам по име и тоа во крајна ситуација кога ептен мора да му се обратам. Значи личноста што најмногу ја мразам. Толку од мене. Се надевам дека ќе го прочите тоа, иако 10000000 пати му го имам кажено в лице.
Незнам што ти предизвикало да го напишеш ова,но многу грешиш што го мразиш!Не е мое да ти се мешам во приватниот живот и да ти солам памет,но неможеш да мразиш некој кој ти подарил живот,каков и да е не треба да му судиш,зошто ти е ТАТКО!Кога ке го немаш,ке сфатиш всушност колку си го сакал!Се надевам ке се покаеш за своите зборови и ке размислиш поубаво!Зошто немаш поима колку е тешко да живееш без татко,мојот почина пред 5г,и сеуште мие тешко и чуствувам празнина која никој не ке може да ја потполни,се би дала,само да е жив!Затоа сакај си го татко ти,додека можеш,уживај во таа привилегија да имаш ТАТКО!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom