Вашиот татко!

Член од
7 април 2015
Мислења
8
Поени од реакции
24
Иако сега живееме одвоено, моjот татко е мошне важен човек во моjот живот.

Кога бев детето, татко ми беше не само родитељ, туку и приjател. Тоj има аналитичкиот начин на мислење, што изврши големото влиjание на мене и моjот начин на мислење. На секоjето моjе детске праштање (на ред "Татко, а што ќе биде ако...") имаше одговорот.
И не просто одговорот, ама потполно логичен и сериозен.

"Татко, а што ќе биде ако го оставиме млекото во чашка за долго?"
"Ќе скисне"
"А потоа?"
"Ќе се претвори у самокиш"
"А потоа?"
"Ќе мувлоса"
"А потоа?"
"Ќе се разложува на jагленот двооксид, водата, млечната киселина и азотистите темели"
"А потоа?"
"Течните фракциjи ќе се изветраат, остатоците ќе се претвораат во кристалите. И се, краj."

Моjот татко имаше необичаеното хоби - разведуваше кактусите. Имаше дома големата колекциjа. За мене секогаш било занимљиво да му помогам со тоа (кога ги пресадувавме, полеевме кактусите, гледавме за нив). Забележував важността на моjата помош кон татко ми. Никогаш не ми избркуваше мене со зборите "Не се мешаj!". Тоа беше мошне важно за мене.

Моjот татко е самостоен, изворен. Многу работите правеше своерачно (намештаj, алати, поправки на нешто). Заради тоа jас исто така сакам да правам нешто своерачно (handmade).

Моjот татко исто така беше пресметнат и штедлив. Штедливостта на таткото понекоjпат беше премногу претерана и комична. Живеевме тогаш (90-е години) доволно скромно. Еднаш предложи ми да ги носим бабини чизме за да не купуваме ги мени новите зимски длабоки чевли. Замислите го 11-годишниот момче во школа обуен во женските чизме! ;)
Ама наследив и' пресметнаността (во разбирливата стенен) на татко ми и сум задоволен во тоа. Пресметнаността ми често помога во животот ми (за да ги примам наjоптималните решенија, за да ги наjразбирливо трошам парите и така натаму).

Навистина, подоцна започнеше проблемите. Имаше тогаш 13 година. Таткото ми започнеше да пиjе (алкохол). Тоj не работаше. Работаше само маjка. Бидуваше пиjан понекогаш преку еден ден, понекогаш и секоj дан. Тоа досадило и на моjата маjка и таа одлучила дека ќе се разведе со тоj. Не и' приговараше маjка ми, бидеjќи разбирал сум jа неопходността на ваквите промени.

Веќе петнаесет година живееме без татко. Нималку не сожалуваме заради тоа. Редовно се поврзуваме по телефон(от).
Гледаjќи го пиjанот татко, добил сум за целиот живот jа одвратността на алкохол, миризба на алкохол(от) и пиjаните луѓе. Сметам, дека тоа беше мошне корисно за мене, бидеjќи не го влошуваше своето здравjе, ги пиеjќи алкохолните пиjалки (пиjалаци), не го трошеше моето време во лошите компании.

Без обsир на сите сложености, коjи имавме во минатото, го сакам моjот татко, бидеjќи без него jас не би стал ваков, каков сум сега.
 
Член од
7 август 2015
Мислења
66
Поени од реакции
42
Татко ми исто така почина кога имав јас 5годинки јас бев мала а он прњмногу млад ии многу убави моменти имав со него има 12години отлало е починат кога и да ни е со мајка ми најтешко помислуваме првин на него и секогаш и во убави моменти кога имаме на пример роденден матура помислувам на него си викам зошто нас двете не остави сами двете да се мачиме :'( :mad:
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Најголем дел од моите другари немаат татко, но секоја чест на децата, се трудат самите да си го изградат животот и сите работат и се трудат и искрено рака на срце ставам за такви дечки алал да им е. Еден другар издржува и цело семејство сам, како столб на семејството е.

Без својот татко не знам што би правел, се избори кога ми беше најтешко за мене, планини поместуваше и сеуште би поместувал, но како што созревам се надевам нема да биде потребно. Човек кој работи и има разбирање и добра душа. :oleee:
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
:(
fucking father's day
fucking telekom
 
Член од
30 јули 2016
Мислења
75
Поени од реакции
17
Несакаш да слушниш дефинитивно.
Јас мојот татко веќе кога се нарекува така така и нека биди несакам никој да го има ни мојот најголем душман.
Мојот татко е алкохоличар ко помала памтам дека ме страмеше пред моите другарчиња едноставно незнаеше шо зборува правеше работи што ни еден друг татко не би правел.
Премногу себичен, незнаеше да се справи со постарите неговите родители, живеевме во една куќа од пред фазла од 100 години беше во фаза на распаѓање, секој ден одевме кај нашите баби 20 минути од дома да се тушираме и капиме бидеќи тоалетот беше во пола употреба. Живеев мизерен живот кај мене и мајка и татко беше мојата кралица мојата мајка. Но одеднаш се случи пресврт наша баба од америка, тетка на баба ми ни остави наследство ни доделија стан и сега сме разделени со мојот татко. Едноставно преродена сум. И неможам да смислам маж алкохоличар се наежувам несакам мојте деца да ја имаат мојата судбина.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Одличен човек,на мравката не гази..Секое сабајле станува во 03:30 за на работа..Платата јас му ја вадам од банкомат,пошто он знае,ми верува мене.Цела плата што ја заработува,ја носи прво дома,никогаш не отишол по кафани,да се враќа пијан,да прави проблеми...Сум го изневерил многу пати,сум го разочарал,ама пак верува во мене..Блиски сме,имаме еден нормален однос татко-син,знае некогаш сочно да ме опцуе,ама така на заебанција..Домаќин човек..Не би го сменил за ниеден друг,секогаш гледа прво за дома,за куќата,алиштата што јас ќе ги износам,после ги носи тој,од првата плата му купив патики,као демек ајде,јас сум заработил нешто..Се труди да ми обезбеди нормални услови,од ништо не сум лишен,ни јас,ни сестра ми,ни од кола,ни од јадење,шетање,никогаш не дошле луѓе да го бараат да им должи пари или слично,сите сметки платени навреме,дрва за огрев сме имале и повеќе од доволно,желба му е да ми купи Планика чизми од 8-9000 денара од Пеко,му викам седи си мирен,ќе најдеме некој поефтини,ама здравје само..Знае често да ме задева оти сум немал девојка,а незнае дека сум бил со девојки,сум излегувал,и дома сум ги носел,ама се погодувало кога тој е на работа,а го кажува тоа со иронија,демек да се освестам и да најдам,ЈНА,мрази педери,лезбејки и слични изроди,исто како мене..Нека е жив и здрав уште 50 години од сега,доволни се..Тој е професионален возач..
 
Член од
11 октомври 2016
Мислења
31
Поени од реакции
29
Мојот татко, мој пример.
Човек како треба да се бори во живот со секакви препреки.
Пример за секое лошо дека може да биде победено.
Пример како се чуваат жени дома.
Далеку од совршен. Пример и за грешки кои не треба да ги правам никогаш во животот.
Човек кој не изкажува емоции , а сепак му ги читам.
Остар поглед, меко срце. Не верувам дека друг така би ме чувал .
Му благодарам за се ! Да си дочека и правнуци !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom