Ваша идеја за бизнис во Македонија

Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Како ронкат пиљарите во Скопје, просто неверојатно. Инвестицијата е скроз минимална, единствен проблем може да претставува местоположбата. Најди некој мал дуќан помеѓу неколку згради и вади добра плата. Ликот почна со продавање на зелен пазар, после зема дуќанче исклучиво зеленчук и овошје, сега гледам земал и лиценца за алкохол и цигари плус купил машинче за хот-дог вкусни се у пм, плус како мала печка за разни топли пецива насабајле ... ненормално многу народ му влегува, особено сабајле кога одат на работа и пензионерите кога шетаат.
Многу интересно му е направено со мали светлечки вртечки реклами, шеташе низ Европа пред да го отвори многу супер идеи собра.
Овакво нешто успева повеќе низ поголемите градови,во помалите ќе вадиш плата ама за посериозни пари тешко,во Скопје можеш и да се развиеш и да направиш синџир од вакви мали дуќанчиња затоа што има повеќе народ и муштерии а и луѓето некако повеќе брзаат и сакаат храната да ја набават набрзина
 
Член од
2 јули 2009
Мислења
90
Поени од реакции
46
Овакво нешто успева повеќе низ поголемите градови,во помалите ќе вадиш плата ама за посериозни пари тешко,во Скопје можеш и да се развиеш и да направиш синџир од вакви мали дуќанчиња затоа што има повеќе народ и муштерии а и луѓето некако повеќе брзаат и сакаат храната да ја набават набрзина
Имам роднини, млади луѓе цело време се на работа не можат да мрднат од еден дуќан. Пробаа да се прошират не иде. За вистински систем треба сепак значајна инвестиција која не е баш ко што беше спомнато скроз минимална. Сепак не верувам дека овде во МКД има шанса да направиш нешто позначително со сув гз.. Но ако не си дрчен за голема пара преку ноќ, туку редовни приходи за максимум 2-3 вработени би можело да функционира , на добра локација.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Има една финта за отварање нов бизнис а тоа е интелектуален капитал. Нема јасна цена ама може многу да вреди. Или во превод ако имаш образование или искуство во област Х...гледај да го искористиш максимално. Секој може да отвори продавница или некоја шема за трговија...ама стручни услуги малку потешко. Може со многу мала инвестиција да се направи бизнис...мој совет ако се разбираш од нешто искористи го![DOUBLEPOST=1513260814][/DOUBLEPOST]Пример да ви дадам имав пријател кој беше тежок фан на борд гајмс се што ќе фатеше лом не правеше...сега си отвори фирма за изработка на борд гејмс 0 капитал почетен парите ги собра од крауд сорсинг и си има прозвод кој го продава и има заработка единствено што вложи е 3 месеци мозгање и тестирање на играта...што мислам дека повеќе му беше забава од работа.
 
Последно уредено:
Член од
4 март 2017
Мислења
58
Поени од реакции
28
Јас се мислам цело време шо да почнам оти сум професор и имам многу слободно време... Арно ама мислам дека од интелектуални услуги неоданочени нема подобро. Шо и да почнеш е само затварање пари додека владее беззаконие. Седете си мирни и не се чешајте џабе. Инаку сум пробувал со извоз и факт е дека ние имаме квалитет (мислам на храната) арно ама сегде бараат Цена а не квалитет. За Русија требаше за извоз да носиме еден продукт, они го имаат истиот од Бразил или од Украина со 50%поевтин. Нема никаков квалитет ама има добра цена. Кај нас треба многу стандарди да се исполнат и многу други давачки за да дојдеш до извоз. Кога стасува таму гледаш дека не си конкурентен на пазарот со твојата цена, иако знаеш дека си квалитетен. Затоа мој совет седете и штедете. Кога ќе се стабилизира државата ако влеземе во НАТО тогаш може да се инвестира во Македонија поради стабилност и отварање на пазарот
 
Член од
2 јули 2009
Мислења
90
Поени од реакции
46
Јас се мислам цело време шо да почнам оти сум професор и имам многу слободно време... Арно ама мислам дека од интелектуални услуги неоданочени нема подобро. Шо и да почнеш е само затварање пари додека владее беззаконие. Седете си мирни и не се чешајте џабе. Инаку сум пробувал со извоз и факт е дека ние имаме квалитет (мислам на храната) арно ама сегде бараат Цена а не квалитет. За Русија требаше за извоз да носиме еден продукт, они го имаат истиот од Бразил или од Украина со 50%поевтин. Нема никаков квалитет ама има добра цена. Кај нас треба многу стандарди да се исполнат и многу други давачки за да дојдеш до извоз. Кога стасува таму гледаш дека не си конкурентен на пазарот со твојата цена, иако знаеш дека си квалитетен. Затоа мој совет седете и штедете. Кога ќе се стабилизира државата ако влеземе во НАТО тогаш може да се инвестира во Македонија поради стабилност и отварање на пазарот
На пазарот се успева и со квалитет. Но тоа не е едноставна работа.Треба да го постигнеш, да го докажеш,потврдиш и одржуваш. Не е заебанција да створиш бренд. И да точно одредиш кој ти е муштерија кон кого целиш. Во една Русија посебно. Таму имаш слој на луѓе кои ќе платат секоја цена за врвен и оригинален квалитет. Но треба да знаеш како треба да ја раскажеш приказната. Тука ти доаѓа она што StefusRefus го напишал погоре. Врвниот квалитет не е масовен производ, не е за широки народни маси , туку за богати познавачи и оние кои ги имитираат.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
На пазарот се успева и со квалитет. Но тоа не е едноставна работа.Треба да го постигнеш, да го докажеш,потврдиш и одржуваш. Не е заебанција да створиш бренд. И да точно одредиш кој ти е муштерија кон кого целиш. Во една Русија посебно. Таму имаш слој на луѓе кои ќе платат секоја цена за врвен и оригинален квалитет. Но треба да знаеш како треба да ја раскажеш приказната. Тука ти доаѓа она што StefusRefus го напишал погоре. Врвниот квалитет не е масовен производ, не е за широки народни маси , туку за богати познавачи и оние кои ги имитираат.
Инаку што е трикот и зошто успеваат мултилевел маркетинг шемите не поради пирамидата туку поради тоа што не плаќаат за контактите и личниот капитал на учесниците. За да ги дадеш познанствата треба да се плати од напред а не гратис за смешен процент од продажба... тука е најголемата превара. А тоа зошто во некои земји лошо одат мк производи е поради имиџ на државата јапонска електроника и француско вино дури и тешко ѓубре да се се продава само поради земја на потекло. :toe:
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Пример да ви дадам имав пријател кој беше тежок фан на борд гајмс се што ќе фатеше лом не правеше...сега си отвори фирма за изработка на борд гејмс 0 капитал почетен парите ги собра од крауд сорсинг и си има прозвод кој го продава и има заработка единствено што вложи е 3 месеци мозгање и тестирање на играта...што мислам дека повеќе му беше забава од работа.
Твојот бивши пријател кај го продава својот п-од,малку подетални информации да дадеш? Сепак форумов е за тие работи,за помагање и споделување корисни информации
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Твојот бивши пријател кај го продава својот п-од,малку подетални информации да дадеш? Сепак форумов е за тие работи,за помагање и споделување корисни информации
Да го продава го има во Гоблин и на интернет мислам дека е 25-30 евра. Брат ми го купи добра е едноставна ама забавна додуше кратка. Идејата му е добра. Обрзбеди финансирање преку краудсорсинг кикстартер или некоја друга платформа собра пари за производство му треба 3 месеци работа и 0ден почетен капитал за свој бизнис. Сега од парите од продажба на првата игра прави втора подолга и поскапа мислам дека сега ќе излезе. Инаку ја промовираше преку фејзбук веб страни и форуми. Дури организираше за безпари лансирање журка во јавна соба кај што луѓе пробно му ја играа игрицата. Мислам дека добро му се продаде знам многу луѓе што ја имаат. Незнам точно кој му ја произведе...
Финтата му е што има одиграно илјадници игри и знаат тон фанови во борд гејминг средина. И мислам релативно лесно му беше.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Воздух планински да продаваме или чист кислород, е сега треба да се вложи таму во машини за компримирање полнење на боците шо ти ја знам, ама има иднина во ова :icon_lol:.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.860
Има ли некој математика во ракав, колку кошта брод танкер и колку се заработува ако го имаш ? (Не прашувам за да врти низ Охридско ок е :D )
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.938
Поени од реакции
35.342
Има ли некој математика во ракав, колку кошта брод танкер и колку се заработува ако го имаш ? (Не прашувам за да врти низ Охридско ок е :D )
http://www.shipned.com/shiptrader/tanker-vessels-for-sale.php

Прилично ефтино според ова. :LOL::LOL: Зависи кои сепак, овие за нафта се над 10 милиони долари.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Има ли некој математика во ракав, колку кошта брод танкер и колку се заработува ако го имаш ? (Не прашувам за да врти низ Охридско ок е :D )
od 200k dolari imas, ova mali, a ako mislis na onie golemine 4 milioni dolari ne te krpat.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.860
http://www.shipned.com/shiptrader/tanker-vessels-for-sale.php

Прилично ефтино според ова. :LOL::LOL: Зависи кои сепак, овие за нафта се над 10 милиони долари.
od 200k dolari imas, ova mali, a ako mislis na onie golemine 4 milioni dolari ne te krpat.
Ој другари па чудава ако коштаат волку многу којзнае колку се заработува од нив :eek:
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.291
Поени од реакции
22.536
lol... tanker za nafta kosta mnogu pari, novite odat i preku 100 milioni USD zavisno od klasata (golemina, kolku teret moze da nosi). VLCC, vtora najgolema klasa, ti e tanker kolku dve filip vtori areni samo sto ne go gledas toa na sliki posto 90% e pod voda. trosocite ti se okulu 30k dnevno a zarabotka ide i do dolar od barrel dnevno zavisno kako raboti (charter ili spot) i kako/kade plovi. VLCC ima kapacitet do 2 miljoni bareli, 320,000 mt. ULCC ima kapacitet do 550,000 mt sto e cudoviste koe moze da prevezuva nafta samo na odredeni mesta, pregolem e za da pomine niz suez ili panama.

na staro toa sto gledate e uglavno gubre. asalen tanker za nafta pod 30-40 mil nema. starite evtini se uglavno ili staveni za staro zelezo prodazba ili za prenamena. zakonski tanker ima rok na traenje do 20 godini i vo 99% od svetot mora e double hull (brodot da e graden so dve ploci vo slucaj na nesreka)... ako znaes sto pravis parite se vrakaat za dve godini, drugoto e profit. sepak za vakov biznis treba mnogu pari, znaci zborime 50-60 mil poceten kapital ako si newbie ako imas iskustvo i kontakti so bankari koj specijaliziraat maritime finance pola od toa.
 
Член од
15 април 2020
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво друштво,
Вработен сум и сакам да имам дополнителна заработка (читај после 4/5 сум слободен како и за викенди) не мислам на некои огромни суми туку нешто хонорарно.
Е сега ме интересира дали некој знае колку се оние штандови кои ги користат за продавање лимонада, пуканки, пецива и сл. И дали законски јас како вработен би имал право да работам тоа или нешто слично?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom