Ваша идеја за бизнис во Македонија

Член од
31 јануари 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Sto mislite za prodavnicite sto prodavaat samo ovosje / zelencuk i eden vid na zdrava hrana ?
 

Prestapnik

Кондураџија
Член од
10 јануари 2015
Мислења
418
Поени од реакции
342
Одлични се! Овош-зеленчукарите се закон! Далеку покултурно отколку на пазар, цените се пониски, ем не се пикам во гужва па да ме рекетираат од паркинзи и зеленила! Но не сите се снабдени и имаат избор за сечиј џеб. Би требало да имаат по две-три класи од сите зарзавати и овоштија, па кој може да си приушти нека си купи поквалитетно!
Исто и продавниците за здрава храна, ко она на Рузвелтова се топ. Само нека носат разни и квалитетни производи и не заебгуваат со цени.
И сокарите се закон! На пример ко Фрутисимо кај Грчка амбасада. Место да се сркне чорба за трезнење 100 пати боље е да се шмркне пол-литро свежо цедено сокче од ананас, јаболко, портокал и троа ѓумбир за детоксификација.
 
Член од
27 септември 2014
Мислења
3
Поени од реакции
1
Според мене во момент вистински бизнис на кој треба максимално да се дејствува е пакување и обработка на овошје и зеленчук, имам развиено многу добар бизнис план за ова. Прошетајте низ пазарите во Македонија ќе видете прекрасно овошје и зеленчук меѓутоа меѓу нив ќе наидете на скапани овошки кои сакаат да ви ги подметнат несоодветно спаковани без никаков HACCP систем и слично, е сега замислете да се најде некој кои ќе вложи околу 20.000 евра да инвестира во една машина за паковање или вакумирање на овошје и зеленчук се разбира претходно сортиран и грижливо одбрани, со HACCP систем кој гарантира безбедност на храната, со добра промоција и маркетинг може да порасне во многу добар бизнис, следно што треба да преземи претприемачот што би се занимавал со овој бизнис е извоз во странство, цената на еден килограм лубеници во Грција е 1 евро(пример) а кај нас можеш да ја земеш за 5 денари и уште 40 да имаш трошоци 15 денари имаш чист профит на еден килограм лубеница (се разбира ова е хипотетички кажано без никаква пресметка ). Не бара големи инвестиции овој бизнис, според некои мои пресметки кои ги имам правено околу 20.000 илјади евра би биле повеќе од доволни.
Се разбира и овој бизнис има слаби страни меѓутоа не е овде место за анализа на бизнисот го наведов само како пример.
Имајте на ум дека овој бизнис може да биде потпомогнат и од бројните Европски фондови.[/quoteI
Imam razmisluvano i praveno presmetki za ist biznis. Mozebi moze da napravime nekoe partnerstvo ? :D
 
Член од
14 април 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
me interesira dali nekoj mozi da mi pomogni za biznis ideja da mi kazi za region prilepski so biznis mozi da se otvori
 

коментатор

Пингвин
Член од
25 февруари 2010
Мислења
3.546
Поени од реакции
9.457
me interesira dali nekoj mozi da mi pomogni za biznis ideja da mi kazi za region prilepski so biznis mozi da se otvori
Сега ке се отвара Гентерм таму така? Неколку предлози:
Може да отвориш мала фирма за преработка/продажба на овошје зеленчук и да ја доставуваш за нивната кујна(под претпоставка дека ке имаат) на пример (замрзната храна грашок, грав, боранија, овошје за десерт, отвори мала пекара за леб.)
Закупи кафемати и постави ги во фабриката.
Ако е надвор од градот секако ке треба организиран превоз за работниците(може да основаш мала компанија или да се придружиш кон некоја веќе постоечка коај ке врши превоз).
Ова се само неколку предлози идеи кои од искуство мелат пари во фабриката во Кавадарци.

Сам ке треба да видиш како ти се исплати твојата идеја, да си направиш анализа и да си имаш во предвид дали некој со поголема моќ може да ти забрани влез во бизнисот.

ПС. Може да си отвориш фирмичка за поставување изолација на куќи/згради, поставување на пвц прозорци и врати овие земаат сега замав.
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.391
Во Прилеп?
Убав базент/ аква парк, било од отворен било од затворен тип, со мал кафич до него (нешто налик на тој во Неготино).
Идеални локации се било кој излез или влез во Градот.
Прилеп и Битола со околината прават 200000 луѓе, а нема ниту еден асален базент.
 
E

Epsilon

Гостин
Да имам тро пари би отворил бизнис со продажба на точаци во Демир Капија. Зошто?

Таму слегуваат сиријците и ги (пре)плаќаат точаците. :rolleyes:
 
Член од
1 јуни 2016
Мислења
1
Поени од реакции
0
Доколку има некои заинтересиран да инвестира во отварање на кол центар за телефонски продажби нека ми се обрати имам разработен план и 2 години искуство во менаџирање на кол центар.
 
Член од
12 март 2010
Мислења
210
Поени од реакции
72
Доколку има некои заинтересиран да инвестира во отварање на кол центар за телефонски продажби нека ми се обрати имам разработен план и 2 години искуство во менаџирање на кол центар.
Daj te molam nakratko objasni vo sto e stosot so kol centrite.Gledam aktuelno e no ne sum sretnal nekoj da ima poznavanje vo vrska so ovaa rabota i benefitot okulu nea.Bi investiral vo sekoj slucaj ako e interesno.[DOUBLEPOST=1464902878][/DOUBLEPOST]
Доколку има некои заинтересиран да инвестира во отварање на кол центар за телефонски продажби нека ми се обрати имам разработен план и 2 години искуство во менаџирање на кол центар.
Daj te molam nakratko objasni vo sto e stosot so kol centrite.Gledam aktuelno e no ne sum sretnal nekoj da ima poznavanje vo vrska so ovaa rabota i benefitot okulu nea.Bi investiral vo sekoj slucaj ako e interesno.
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
pocnavte so avto cenzura?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Бизнис во Македонија??? Ваљда се мисли на самовработување во Македонија ???
За такво нешто , ако човек има соодветни наочари за да види, ќе забележи дека има купови најразлични можности и дебели слоеви на пари кои чекаат да бидат собрани...
Ама мислам дека такви , со соодветни наочари.., нема баш многу..... па сите пробаат да го досегнат виножитото на ГОЛЕМИОТ БИЗНИС како го опишуваат у петпарачки романи и во многуте приказни на разноразни лажни гуруи, бизнис, маркетинг итн. советници и слични трчилажи...
 
Член од
29 октомври 2015
Мислења
4
Поени од реакции
2
Здраво .

Сакам да почнам бизнис со канцелариски материјал . Значи да носам по фирми хартија за печатење , хартија за принтање , класери и сите останати канцелариски материјали . Дали некој знае од кај или да предложи од каде да можам да на големо

Ви благодарам однапред
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Здраво .

Сакам да почнам бизнис со канцелариски материјал . Значи да носам по фирми хартија за печатење , хартија за принтање , класери и сите останати канцелариски материјали . Дали некој знае од кај или да предложи од каде да можам да на големо

Ви благодарам однапред
...одлично.., а кога ќе успееш да натрупаш доволно голем куп, качи се одозгора и запали се тоа.
Ако не друго, ќе бидеш запамтен ко Јованка Орлеанка....:):):):)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Здраво .

Сакам да почнам бизнис со канцелариски материјал . Значи да носам по фирми хартија за печатење , хартија за принтање , класери и сите останати канцелариски материјали . Дали некој знае од кај или да предложи од каде да можам да на големо

Ви благодарам однапред
Kaнцелариски материјали трошат на големо администрацијата, државните органи
Тие канцелариски материјали набавуваат со тендери
да добиеш тендер треба да си угледен член на владеачк партија
почни од таму
 

Kajgana Shop

На врв Bottom