Ваша идеја за бизнис во Македонија

Член од
29 октомври 2015
Мислења
4
Поени од реакции
2
Kaнцелариски материјали трошат на големо администрацијата, државните органи
Тие канцелариски материјали набавуваат со тендери
да добиеш тендер треба да си угледен член на владеачк партија
почни од таму
Не ми е целта администрација и државни органи , баш ради тоа , знам како функционираат работите .
Имам пријатели кои имаат фирми па целта ми е заедничко за сите нив што би било затоа што фирмите им се од различен карактер .
Имам големи шанси таму да влезам па затоа прашувам од кај можам да набавам канцечаристи материјали . Дали има некој у мк што продава на големо или некоја фирма од странство .
Има неколку фирми у скопје којшто држат голем дел од пазарот како Тоз , Офис плус и векмар ( ако беше вака ) .[DOUBLEPOST=1467797077][/DOUBLEPOST]
...одлично.., а кога ќе успееш да натрупаш доволно голем куп, качи се одозгора и запали се тоа.
Ако не друго, ќе бидеш запамтен ко Јованка Орлеанка....:):):):)
Ако имаш некој предлог да дадеш слободно ако немаш молим те одјеби ...
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Не ми е целта администрација и државни органи , баш ради тоа , знам како функционираат работите .
Имам пријатели кои имаат фирми па целта ми е заедничко за сите нив што би било затоа што фирмите им се од различен карактер .
Имам големи шанси таму да влезам па затоа прашувам од кај можам да набавам канцечаристи материјали . Дали има некој у мк што продава на големо или некоја фирма од странство .
Има неколку фирми у скопје којшто држат голем дел од пазарот како Тоз , Офис плус и векмар ( ако беше вака ) .
Па би требало тие фирми (Офис плус и слично) да имаат и цени за на големо, али јас лично некако не мислам дека тука има добра пара, прво се работи за ефтини проиводи каде заработката е мала па мора стварно голем промет да направиш за да заработиш и платиш сите давачки и трошоци.
Мора да си и конкурентен со цена пошто приател или не секој гледа на парите во работата, пример една фотокопирница која троши во ударни денови и 1000 парчиња хартија дневно му значи доста и разлика од 0,2 денари по лист, му значи и дали ти ќе му донесеш до на дуќан или ќе треба тој да иди ја зема му значи и начин на плаќање....
Напрај уба математика, македонија е ова може да те зезни најсигурната работа и најдобриот приател, најубо не се ослонувај на тоа “другар ми“ туку рачунај како да влегуваш на пазар каде само цена и заработка се другари
ова исто ја најдов на нет па види тие шо прат
http://www.itas.mk/
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Не ми е целта администрација и државни органи , баш ради тоа , знам како функционираат работите .
Имам пријатели кои имаат фирми па целта ми е заедничко за сите нив што би било затоа што фирмите им се од различен карактер .
Имам големи шанси таму да влезам па затоа прашувам од кај можам да набавам канцечаристи материјали . Дали има некој у мк што продава на големо или некоја фирма од странство .
Има неколку фирми у скопје којшто држат голем дел од пазарот како Тоз , Офис плус и векмар ( ако беше вака ) .[DOUBLEPOST=1467797077][/DOUBLEPOST]

Ако имаш некој предлог да дадеш слободно ако немаш молим те одјеби ...
...претпоставив дека не си крез пун со пари за фрлање, штом на форумов ја разглабаш хартиенава идеа..која ич не е бизнис кој се почнува...сега..... со разумен износ на пари..., затоа, може малку несмасно пробав да те одвратам.., се извинувам за недоразбирањето. Но оперисаноста од шега е сеприсутна појава на форумов....дефинитивно... :):)
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
2.638
Поени од реакции
1.233
...претпоставив дека не си крез пун со пари за фрлање, штом на форумов ја разглабаш хартиенава идеа..која ич не е бизнис кој се почнува...сега..... со разумен износ на пари..., затоа, може малку несмасно пробав да те одвратам.., се извинувам за недоразбирањето. Но оперисаноста од шега е сеприсутна појава на форумов....дефинитивно... :):)
Здраво друже ,

Еве ја сум размислувал за ваква идеа па баш ме интересира твоево мислење зашто не е бизнис кој се почнува сега ?
Фала
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Здраво друже ,

Еве ја сум размислувал за ваква идеа па баш ме интересира твоево мислење зашто не е бизнис кој се почнува сега ?
Фала
....моментот кога овде многу , условно мали играчи почнуваа бизнис во оваа ниша..требаше само идеа и нешто пари..., исто ко кога Хенри Форд почнал да праи моторни кочии истовремено со многумина такви во Детроит или каде беше....
Оди сега почни бизнис со производство на автомобили.
Во Македонија има доволно ваква понуда, многу политика и требаат мнооогу пари за да се постигне, освои и одржи стабилна позиција.
Но кога се имаат толку пари тогаш е умно да се погледаат и другите можности за нивно инвестирање и умножување.
Освен ако zoran ili goran не е веќе вработен во тој бизнис па на основа на некои свое искуство, проценки и нови идеи дека може подобро.. амбициозно мисли дека може да биде успешен....
 
Член од
4 мај 2014
Мислења
322
Поени од реакции
35
Дали има некој размислувано/направено
Продавница за СЕ од али експрес ибеј да порачуваш и да си отвориш продавница да продаваш?
 
Член од
8 февруари 2013
Мислења
76
Поени од реакции
14
Здраво на сите,
Околу програмава за самовработување, ме интересира дали има некој, ама БАШ да има да познава или БИЛ корисник од пред неколку години, затворил фирма согласно договорот, и повторно да аплицира и да му одобрат????
Коментари не сакам од овие "СТРУЧЊАЦИ" шо се праат насила, туку факти.
 
Член од
6 март 2012
Мислења
47
Поени од реакции
12
Здраво на сите,
Околу програмава за самовработување, ме интересира дали има некој, ама БАШ да има да познава или БИЛ корисник од пред неколку години, затворил фирма согласно договорот, и повторно да аплицира и да му одобрат????
Коментари не сакам од овие "СТРУЧЊАЦИ" шо се праат насила, туку факти.

Брат значи и тие што аплицираа и добија, добија преку врски а не пак да затвориш и пак да отвориш и да добиеш НЕМА ТЕОРИЈА
 
Член од
4 јули 2014
Мислења
285
Поени од реакции
73
Бизнис идеа или совет, нека се јави кој е спремен да инвестира.
 
Член од
7 јуни 2015
Мислења
16
Поени од реакции
2
Здраво на сите,
Околу програмава за самовработување, ме интересира дали има некој, ама БАШ да има да познава или БИЛ корисник од пред неколку години, затворил фирма согласно договорот, и повторно да аплицира и да му одобрат????
Коментари не сакам од овие "СТРУЧЊАЦИ" шо се праат насила, туку факти.
сите други ќе имаат предност пред тебе. чиста среќа е во тој Центар за вработување да има зацртано бројка која не може да се исполни, т.е. да не се пријавиле доволно апликанти, па некако да влезеш. инаку непишана политика е да се поддржат нови апликанти
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.860
Колеги, ми треба ваше мислење за трошоците за отворање такси компанија во Скопје, Колку реално ке кошта сето тоа ?
-Еве ги под точките неизбежни кој се дел од целовкупниот трошок за започнување со овој бизнис: Задолжителен капитал како гаранција за работата на бизнисот, Набавување возила (мислам на 12 коли од странство под 4к евра, нивна царина, регистрација, опремување цената на целиот овој трошок околу нив), каква и колкава централа (со паркинг за возилата или не) и плаќање кирија за централа на компанијата, колку возачи ке бидат потребни за сите смени и колкава плата за нив, паркинг прашања од типот дали компанијата си закупува паркинг места низ град или се паркира кај ке стигне секоја кола башка итн.
Секоа ваше мислење и проценка ми значи. :)
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Ти пријателе немаш поима ни што е онлајн заработување, ни што е спам.
Погоре сум згрешил,мислев на SCAM(измама) а не на СПАМ,второ,за онлајн заработување мислев на оние PTC-кликни на куров за да заработиш сајтовите а не на фриленсерите и сличните интерентски(работи од дома) професии,така да одјеби малку со негативизмот,"пријателе"
[/QUOTE]
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.955
Поени од реакции
35.488
Како ронкат пиљарите во Скопје, просто неверојатно. Инвестицијата е скроз минимална, единствен проблем може да претставува местоположбата. Најди некој мал дуќан помеѓу неколку згради и вади добра плата. Ликот почна со продавање на зелен пазар, после зема дуќанче исклучиво зеленчук и овошје, сега гледам земал и лиценца за алкохол и цигари плус купил машинче за хот-дог вкусни се у пм, плус како мала печка за разни топли пецива насабајле ... ненормално многу народ му влегува, особено сабајле кога одат на работа и пензионерите кога шетаат.
Многу интересно му е направено со мали светлечки вртечки реклами, шеташе низ Европа пред да го отвори многу супер идеи собра.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom