Вадење нов пасош/лична карта

Член од
1 август 2016
Мислења
26
Поени од реакции
1
Дали можам да го продолжам пасошот во Скопје по итна постапка а да сум од друг град?
 
Член од
17 ноември 2019
Мислења
59
Поени од реакции
38
Dali znaete ,so pasos sto istekuva vo mart dali moze da patuvam sredina na januar? Imate li takvo slicno iskustvo?
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
pasosot e sosema ist samo imas na nego kockas pecat severna i nacionalnos g,na severna makedonija ,isto i na svidetelstva i na sekoj dokument severna makedonija imas i dvojazicni tabli zasega samo na nekoj mesta sto se pod drzavno nivo ne lokalno a nema ni eden albanec vo gradot ako ides u grcka ke ti zalepat n.m.k na registracija i toa e na jugoistokot za drugi mesta neznam sum cul videl ama na slika a veruvam vo slikata

Си извадив пасош и уште си пишува старото уставно име, а внатре на пасошот е ставен печат со новото уставно име. Важност до 2029 на пасошот, иако имаше соопштение до 2024 можеле да се користат ваквите пасоши.

Вадев таму во Август уверение за државјанство, извод од родени и извод на венчани за родители и на едното од овие три беше новото уставно име акон не грешам новото уставно име го имаше на изводот на родени а на овие двете го имаше старото уставно име. И ги прашав тие таму вработените зошто е така и ми одговорија дека само за изводот им стигнал од министерство нов образец со новото уставно име, а на преостанатите документи уште не им бил доставен нов образец со новото уставно име.

Рекоа дека ќе имало преоден период за целосна употреба на новото уставно име и дека до 2024 ќе можело да се употребуваат пасоши и лични карти со старото уставно име.
Зависи како ќе оди и интеграцијата со ЕУ процесот, ако нема отварање поглавја може и подолго да се користат пасоши и лични карти со старо уставно име, пример мене на пасошот и личната карта ми стои важност 10 години до 2029 година, а и ако има евентуална промена на политичката власт може и да продолжи употребата на таквите пасоши и лични карти со старо уставно име.
 
Член од
19 август 2022
Мислења
15
Поени од реакции
7
Има некој вадено пасош/лична карта со променето име на улица на која живее( од ново на старо). Прочитав нешто како треба да се иде до општина за потврда на новото име, пошто ги враќаат тие што немаат некој таков документ ??

Sent from my SM-A325F using Tapatalk
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
413
Поени од реакции
82
Има некој вадено пасош/лична карта со променето име на улица на која живее( од ново на старо). Прочитав нешто како треба да се иде до општина за потврда на новото име, пошто ги враќаат тие што немаат некој таков документ ??

Sent from my SM-A325F using Tapatalk
ти треба потврда од општина за новото име на улицата
 
Член од
14 февруари 2009
Мислења
474
Поени од реакции
1.666
Здраво
Не знам кај да прашам, ама мислам дека оваа тема е најсоодветна.
Имам неколку прашања во врска со документите, за вадење или менување, а и за важност.
Живеам во странција (како и пола форум), па ме интересира:
1. Имам важечки пасош со нормалното име Република Македонија изваден крај на 2019 година. И пасошот тука ми е поврзан со виза која ми е неодамна продолжена. Па прашањето ми е дали можам да го користам пасошот за патување секаде освен во и од Македонија после крајниот рок за менување на документите? Значи после 12-13.02 дали може да го користам за патување во Европа без проблем?
2. Прашање за лична карта. И таа ми е извадена исто со пасошот крајот на 2019 година. Дали може со лична карта да се патува во Македонија преку Албанија или Србија? Колку што знам може, ама да не имаат сменето нешто? Ова под услов да ја сменам личната карта? Дека се враќам во Македонија 2-3 пати годишно, не би менувал пасош иако на долг рок може да е поскапо.
3. Дали може да се аплицира за лична карта преку интернет, за кога ќе одам во Македонија само да направам смена без да чекам?
Ако може да платам преку интернет и да пратам слика ако има опција?
4. Дали постои опција да лична карта по брза постапка, евентуално?
Фала
Поздрав
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.738
Мисиро кажа на ТВ че ја замочече Грција да се продолжи важноста на НЕсеверните документи...
Грците веќе ни удрија црвени печати во пасош, а за ЛК ги заболе, едино за возачка, ама има мегународна... баш ќе видиме
 
Член од
3 јуни 2009
Мислења
353
Поени од реакции
351
Здраво
Не знам кај да прашам, ама мислам дека оваа тема е најсоодветна.
Имам неколку прашања во врска со документите, за вадење или менување, а и за важност.
Живеам во странција (како и пола форум), па ме интересира:
1. Имам важечки пасош со нормалното име Република Македонија изваден крај на 2019 година. И пасошот тука ми е поврзан со виза која ми е неодамна продолжена. Па прашањето ми е дали можам да го користам пасошот за патување секаде освен во и од Македонија после крајниот рок за менување на документите? Значи после 12-13.02 дали може да го користам за патување во Европа без проблем?
2. Прашање за лична карта. И таа ми е извадена исто со пасошот крајот на 2019 година. Дали може со лична карта да се патува во Македонија преку Албанија или Србија? Колку што знам може, ама да не имаат сменето нешто? Ова под услов да ја сменам личната карта? Дека се враќам во Македонија 2-3 пати годишно, не би менувал пасош иако на долг рок може да е поскапо.
3. Дали може да се аплицира за лична карта преку интернет, за кога ќе одам во Македонија само да направам смена без да чекам?
Ако може да платам преку интернет и да пратам слика ако има опција?
4. Дали постои опција да лична карта по брза постапка, евентуално?
Фала
Поздрав
1. Прашај го премиерот :LOL: :

Мојата сопруга патуваше секаде со стариот пасош (Република Македонија) со печат од Северна без никаков проблем, но пред неколку дена за прв пат некој го провери печатот. На излез од Македонија за влез во Грција (на Богородица, Гевгелија), македонскиот полицаец се загледа во печатот и рече дека избледел. Во краток разговор со него рече дека само Грците ги проверувале тие печати и ако ни речат дека не се гледа печатот да се вратиме да удрат нов. Но грците при влез не рекоа апсолутно ништо.
Btw, кога ги земавме бординг картите и вработениот од WizzAir на аеродромот во Солун проверуваше кога сме влегле во Грција, што ми е многу чудно бидејќи тоа не е негова работа, а и никогаш досега не се случило WizzAir да проверува печати, никаде по Европа.

2. Македонија<>Албанија, Македонија<>Србија и Македонија<>Косово може да се патува со лична карта. За влез од друга земја во тие земји нормално ќе ти треба пасош.

3. Let me google that for you :tapp:
Може и потпис на пусулче да пратиш по гулаб, и 10€ бакшиш :facepalm:
Може да си закажеш термин кога ти одговара, под услов да има слободни термини.
Се закажува тука:
Забелешка: Во нормални услови (не како моменталниве заради Грција), лична карта може да се извади најмногу еден месец пред истек, а пасош најмногу една година пред истек.
Друга опција е да ги објавиш за изгубени, и со доплата ќе може да извадиш нови.

4. На линкот што ќе го најдеш на линкот погоре не пишува дека има опција за брза постапка, па најверојатно не е можно.
Имаш и телефони, може да се јавиш за најсигурни информации.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.738
ти треба потврда од општина за новото име на улицата
кај нас поодамно општината спои 2 улици во една и напраи КараКаша со броевите, но не вадевме никаква потврдам, доби МВР список кој број по ново како е...
 
Член од
7 април 2019
Мислења
23
Поени од реакции
43
Дали некој во скоро време менувал пасош, ме интересира кога се сликал и кога си го зел пасоштот?
 
Член од
20 мај 2023
Мислења
511
Поени од реакции
2.247
Дали некој во скоро време менувал пасош, ме интересира кога се сликал и кога си го зел пасоштот?
Можно е да зависи од град до град со гужвите. Јас бев пред 5 дена (не Скопје), за лична карта ми рекоа дојди земи си ја после 10 дена ќе ти биде готова, а за пасошот чекав еден саат да ме сликаат, премногу гужва беше и ми рекоа: "После еден месец девојче ќе ти биде готов, имаме премногу работа".
 
Член од
28 јануари 2024
Мислења
28
Поени од реакции
20
Може да се патува после 14.02 со РМ пасоши надвор од Македонија? Во други земји кои не се Грција?
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
Дали може да извадам нов пасош со нова адреса на живеење различна од таа на личната карта?
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.915
Поени од реакции
1.767
Во Охрид немат потреба од закажување на време,понеделник не се одит стално гужви најмногу се чекат 1 саат...и нормално за земање од 2 недели до месец дена.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom