Вадење нов пасош/лична карта

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од arizanov, 18 септември 2017.

 1. arizanov

  arizanov

  Член од:
  16 ноември 2010
  Мислења:
  62
  Допаѓања:
  9
  Дали некој може да ми каже како е сега процедурата за вадење на нов пасош и лична карта? Имам закажано датум. Дали треба да се оде по банка/пошта за уплатување на пари? Или се потполнува барање на лице место и може да се плате со картичка.
  Поздрав
   
 2. dark warrior™

  dark warrior™

  Член од:
  5 септември 2009
  Мислења:
  3.528
  Допаѓања:
  619
  На лице место со картичка можеш да си платиш ;)
   
  На arizanov му/ѝ се допаѓа ова.
 3. arizanov

  arizanov

  Член од:
  16 ноември 2010
  Мислења:
  62
  Допаѓања:
  9
  Да не имаш информација за колку време се готови? Од луѓе имам слушнато по 15 дена, колку е тоа точно, пошто ќе патувам точно за 16 дена откога ќе се сликам за пасош. Или да си вадам по итна постапка?
   
 4. dark warrior™

  dark warrior™

  Член од:
  5 септември 2009
  Мислења:
  3.528
  Допаѓања:
  619
  Незнам за колку време али претежно за недела дена ги вадат пошто сега и нема гужви али тоа тие само твое дали ќе вадиш по итна постапа или по регуларна ;)
   
  На arizanov му/ѝ се допаѓа ова.
 5. arizanov

  arizanov

  Член од:
  16 ноември 2010
  Мислења:
  62
  Допаѓања:
  9
  Благодарам за информациите.
   
 6. Филип85

  Филип85

  Член од:
  22 јули 2015
  Мислења:
  441
  Допаѓања:
  268
  Да не отворам тема нова, во случај на загинат пасош се плаќа ли казна?
   
 7. dark warrior™

  dark warrior™

  Член од:
  5 септември 2009
  Мислења:
  3.528
  Допаѓања:
  619
  Да
   
 8. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  26.263
  Допаѓања:
  31.001
  Како бре тоа загинат?
  Па овој па, одозгора и да ти вика.:pos:
   
 9. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  76.837
  Допаѓања:
  159.889
  Казна се плаќа ако е ОШТЕТЕН а не загубен. Ако е загубен, во службен весник ќе објавиш и ќе започнеш постапка за нов.
   
  На Филип85 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Филип85

  Филип85

  Член од:
  22 јули 2015
  Мислења:
  441
  Допаѓања:
  268
  Загинат по дијалект, изгубен литературно :)
   
  На Beric Dondarrion му/ѝ се допаѓа ова.
 11. dark warrior™

  dark warrior™

  Член од:
  5 септември 2009
  Мислења:
  3.528
  Допаѓања:
  619
  ШТО АКО ЈА ЗАГУБАМ ЛИЧНАТА КАРТА?  • Ќе пријавите дека сте ја загубиле, во органот на Министерството за внатрешни работи кој Ви ја издал личната карта.
  • Ќе пополните изјава.
  • Ќе поднесете барање за издавање нова лична карта до органот на Министерството за внатрешни работи кој Ви ја издал загубената лична карта.
  Ќе ја огласите за неважечка во „Службен весник на РМ„ на свој трошок
  Тоа тие казната што ќе си ја платиш пак [​IMG]
   
 12. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  21.505
  Допаѓања:
  32.001
  Казната е 500 евра. :D Подобро да пријавиш дека ти е изгубен отколку оштетен. Една моја роднина глупа пријавила дека детето и го искинало и си плати казна.
   
  На Ilumious му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  76.837
  Допаѓања:
  159.889
  Не се лути ама го исполнуваш стереотипот за цајкан :/
   
 14. dark warrior™

  dark warrior™

  Член од:
  5 септември 2009
  Мислења:
  3.528
  Допаѓања:
  619
  ;) фала многу :D ако не го свати сарказмот горе ;)
   
 15. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  76.837
  Допаѓања:
  159.889
  Не гледам никаде сарказам јас. Се плаќа казна за ОШТЕТЕН пасош, не за ЗАГУБЕН бидејќи се смета дека си оштетил сопственост на Република Македонија. Ако си го загубил пасошот, плаќаш само оглас во службен весник кој не мора да ти напоменам дека не е ни блиску до сумата од 500 евра која се плаќа за оштетен пасош.
   

Сподели преку: