Вадење нов пасош/лична карта

Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Не гледам никаде сарказам јас. Се плаќа казна за ОШТЕТЕН пасош, не за ЗАГУБЕН бидејќи се смета дека си оштетил сопственост на Република Македонија. Ако си го загубил пасошот, плаќаш само оглас во службен весник кој не мора да ти напоменам дека не е ни блиску до сумата од 500 евра која се плаќа за оштетен пасош.
Во теорија и за оштетен никој не ти наплаќа ако веќе гледаме за тоа погре го поставив и законот да си го чита за да му се разјасни цела процедура така да ;)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
79.180
Поени од реакции
169.075
Во теорија и за оштетен никој не ти наплаќа ако веќе гледаме за тоа погре го поставив и законот да си го чита за да му се разјасни цела процедура така да ;)
како бе не ти наплаќа за оштетен, казна има :facepalm: ретко кој пријавува за оштетен, како што кажа Форца само некоја рандом Мајка Тереза.
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
како бе не ти наплаќа за оштетен, казна има :facepalm: ретко кој пријавува за оштетен, како што кажа Форца само некоја рандом Мајка Тереза.
Друже знам дека не се наплаќа за изгубен поставив горе што треба да направи уплатницата, да се објави во службен весник и да си се слика и да направи нова а за оштетен ни Мајка Тереза не верувам дека би пријавила ;)[DOUBLEPOST=1505835113][/DOUBLEPOST]Еве и линк до тоа како треба да си ја потполни уплатницата
http://www.akademik.mk/wp-content/uploads/2012/06/uplatnica-LICNA-KARTA.pdf
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
6.060
Поени од реакции
8.429
како бе не ти наплаќа за оштетен, казна има :facepalm: ретко кој пријавува за оштетен, како што кажа Форца само некоја рандом Мајка Тереза.
Фино лепо и да го оштетиш ќе си пријавиш дека си го загубил, ќе помине периодот од 10тина дена или како и да е да мора да стои во службен весник и ќе си извадиш нов :) Подобро 1500-2000 колку и да се плаќаше за нов, отколку казната :D
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
79.180
Поени од реакции
169.075
Фино лепо и да го оштетиш ќе си пријавиш дека си го загубил, ќе помине периодот од 10тина дена или како и да е да мора да стои во службен весник и ќе си извадиш нов :) Подобро 1500-2000 колку и да се плаќаше за нов, отколку казната :D
Јасно, 99% прават така :))
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
8.306
Поени од реакции
9.717
Се сликав за нов пасош и ми дадоа некаква потврда да ја дадам кога ќе ми го издаваат пасошот (обично после 10 работни дена). Е сега пошто јас сум неспретен и сум ја изгубил да не знае некој дали треба да барам нова потврда или може со лична карта/стар пасош да ми го издадат пасошот?
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
251
Поени од реакции
167
Не знам дали е овде вистинското место но имам прашање.

Дали постои некој услов за влез во соседна Србија, дали има ограничување колку мора да има рок на траење на документите за лична идентификација лична карта/пасош?

Имам уште точно 45 дена важност т.е рок на времетраење, и сега ми е прашањето дали би ме пуштиле да влезам во соседна Србија со таква лична карта со 45 дена пред нејзин истек?
Треба да отидам до Врање и околината да побарам да купам некои препарати кои овде во земјава или ги нема или немаат квалитет.
Нема да одам никаде во ниту една друга држава туку само до Врање во соседна Србија и после назад.
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
334
Поени од реакции
61
Пасошот ми важи до февруари, дали би можел да патувам во ЕУ во октомври на една недела, а ќе патувам со агенција организирано, или ќе ме вратат од граница?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
79.180
Поени од реакции
169.075
Пасошот ми важи до февруари, дали би можел да патувам во ЕУ во октомври на една недела, а ќе патувам со агенција организирано, или ќе ме вратат од граница?
a da si zakazes termin i da ne se glupiras?
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
334
Поени од реакции
61
ne znam dali ke mi go dadat do terminot koga treba da patuvam
inace imav vo plan da go smenam
 
Член од
12 март 2009
Мислења
12.779
Поени од реакции
6.791
утре рано сум за лична карта....
многу непознаници има... Бројот на зградата го земаа и го дадоа на друга зграда, но по тоа како кому го ставаат новиот број а некому стариот, а доказ нема , во Имотен Лист на станот не е сменето...
а и формални дилеми, како е по ново Државјанство ?, по логика е на Северна Македонија, ама дома немаме нов документ, никој не извадил нова Домовница ( по хрватски), Дали се подразбира по Аутоматизам ?, ќе видиме утре таму... а има и други глупости у тоа формуларите...
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
334
Поени од реакции
61
Дали кога се вади прва лична карта на 18 год,треба да се носи и пасош за "друг документ за лична идентификација со фотографија"
 

#samurai#

cupidinous
Член од
24 мај 2010
Мислења
2.043
Поени од реакции
4.621
На врв Bottom