Вадење нов пасош/лична карта

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од arizanov, 18 септември 2017.

1. dark warrior™

dark warrior™

Член од:
    5 септември 2009
    Мислења:
    3.528
    Допаѓања:
    619
    Во теорија и за оштетен никој не ти наплаќа ако веќе гледаме за тоа погре го поставив и законот да си го чита за да му се разјасни цела процедура така да ;)

2. Ilumious

Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

Член од:
    29 јануари 2007
    Мислења:
    76.849
    Допаѓања:
    159.954
    како бе не ти наплаќа за оштетен, казна има :facepalm: ретко кој пријавува за оштетен, како што кажа Форца само некоја рандом Мајка Тереза.

3. dark warrior™

dark warrior™

Член од:
    5 септември 2009
    Мислења:
    3.528
    Допаѓања:
    619
    Друже знам дека не се наплаќа за изгубен поставив горе што треба да направи уплатницата, да се објави во службен весник и да си се слика и да направи нова а за оштетен ни Мајка Тереза не верувам дека би пријавила ;)
    --- Споено дупло мислење, 19 септември 2017 ---
    Еве и линк до тоа како треба да си ја потполни уплатницата
    http://www.akademik.mk/wp-content/uploads/2012/06/uplatnica-LICNA-KARTA.pdf

На Ilumious му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Кеплер

Кеплер

Член од:
    14 јануари 2015
    Мислења:
    5.433
    Допаѓања:
    7.380
    Фино лепо и да го оштетиш ќе си пријавиш дека си го загубил, ќе помине периодот од 10тина дена или како и да е да мора да стои во службен весник и ќе си извадиш нов :) Подобро 1500-2000 колку и да се плаќаше за нов, отколку казната :D

На dark warrior™ и Ilumious им се допаѓа ова.
  5. Ilumious

Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

Член од:
    29 јануари 2007
    Мислења:
    76.849
    Допаѓања:
    159.954
    Јасно, 99% прават така :))

На Кеплер му/ѝ се допаѓа ова.
  6. zmej gorjanin

zmej gorjanin

Член од:
    26 јануари 2009
    Мислења:
    7.900
    Допаѓања:
    8.807
    Се сликав за нов пасош и ми дадоа некаква потврда да ја дадам кога ќе ми го издаваат пасошот (обично после 10 работни дена). Е сега пошто јас сум неспретен и сум ја изгубил да не знае некој дали треба да барам нова потврда или може со лична карта/стар пасош да ми го издадат пасошот?

7. Sledge Hammer

Sledge Hammer

Член од:
    22 јули 2011
    Мислења:
    154
    Допаѓања:
    57
    Не знам дали е овде вистинското место но имам прашање.

Дали постои некој услов за влез во соседна Србија, дали има ограничување колку мора да има рок на траење на документите за лична идентификација лична карта/пасош?

Имам уште точно 45 дена важност т.е рок на времетраење, и сега ми е прашањето дали би ме пуштиле да влезам во соседна Србија со таква лична карта со 45 дена пред нејзин истек?
    Треба да отидам до Врање и околината да побарам да купам некои препарати кои овде во земјава или ги нема или немаат квалитет.
    Нема да одам никаде во ниту една друга држава туку само до Врање во соседна Србија и после назад.

Сподели преку: