ВО ШТО верувате?

Дискусија во форумот 'Философија и психологија' започната од Крстителот, 16 јануари 2006.

 1. Верувам во позитивна карма, верувам во бог, верувам во тоа дека работите не се секогаш исти како што изгледаат.
   
 2. WildMk

  WildMk

  Член од:
  26 април 2018
  Мислења:
  170
  Допаѓања:
  100
  Не можам дури ни да речам дека 'верувам', бидејќи е прашање на факти, а не на вера, но, верувам во природни закони.
   
 3. POWER-MKD

  POWER-MKD Per aspera ad astra

  Член од:
  1 март 2008
  Мислења:
  4.702
  Допаѓања:
  608
  Не дека цврсто верувам, но сметам дека кај луѓето највеќе влијае кармата, односно принципот "дај за да земеш". Мислам дека принципот на земање и давање во секоја смисла од животот ги прави луѓето она што се. Со самото тоа што правиме добри или лоши работи таков впечаток оставаме во општеството.
  Ако си нормален човек и се дружиш со луѓе слични на тебе, таква енергија и ќе привлекуваш и обратно, бидејќи со какви луѓе остваруваш контакт постојано, на тов пат ќе те навлече животот.
   
  На Clementine му/ѝ се допаѓа ова.
 4. StefusRefus

  StefusRefus

  Член од:
  20 јули 2016
  Мислења:
  2.607
  Допаѓања:
  1.110
  Верувам дека ако си релаксиран и размислуваш рационално т.е. со правилото дека акцијата не е секогаш најдобро решение т.е. дека проблемите најчесто ако чекаш само ќе се појави решение, се ќе излезе на добро. Верувавам дека на најголем дел од работите не треба многу да се замараш и да внесуваш емоции и преокупаци со мислите...само ладно и возии се и супер ќе ти биде. Нема апсолутни правила, нема правда и ќе се заебеш ако го бараш и првото и второто.
   
  На Clementine му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Utopia123

  Utopia123

  Член од:
  27 јануари 2018
  Мислења:
  32
  Допаѓања:
  55
  Верувам дека за секој проблем има решение, верувам во себе дека еден ден ќе успеам во животот.
   
 6. Ultracasual

  Ultracasual

  Член од:
  9 ноември 2017
  Мислења:
  463
  Допаѓања:
  1.114
  Верувам дека нема да положам ништо оваа сесија. :facepalm:
   
  На Utopia123 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Bodhidharma

  Bodhidharma Avatara

  Член од:
  17 септември 2011
  Мислења:
  5.265
  Допаѓања:
  3.166
  У меѓувреме што ќе правиш?
   
  На Utopia123 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Utopia123

  Utopia123

  Член од:
  27 јануари 2018
  Мислења:
  32
  Допаѓања:
  55
  Ќе работам на себе :pipi:
   
 9. Bodhidharma

  Bodhidharma Avatara

  Член од:
  17 септември 2011
  Мислења:
  5.265
  Допаѓања:
  3.166
  Да речеме ќе работиш на себе едно 30 год.....што би правела после тоа?
   
  На Utopia123 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. StefusRefus

  StefusRefus

  Член од:
  20 јули 2016
  Мислења:
  2.607
  Допаѓања:
  1.110
  Јас си измислив 10 активност што ќе ги правам од кои имам корист и нешто создавам. И ги вртам или си бирам што ќе ми текне во моментот. Сум намалил прокрастинација на окулу 10% од буднотот време веќе едно 6 месеци. И сум среќен.
   
 11. Петра П.

  Петра П. насмевка

  Член од:
  16 јануари 2008
  Мислења:
  1.870
  Допаѓања:
  2.153
  Верувам во љубов. Со љубов е се полесно и почудесно. Љубовта соединува и ослободува. Љубовта е најголемата сила.
   
 12. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  8.300
  Допаѓања:
  8.572
  Во себе верувам.
   
 13. Botko

  Botko

  Член од:
  6 мај 2018
  Мислења:
  297
  Допаѓања:
  365
  Ќе тресе глупости на форум, ко ти што правиш цело време.
   
 14. Tutor

  Tutor

  Член од:
  15 март 2010
  Мислења:
  4.681
  Допаѓања:
  3.760
  Иако одам на црква и све остало.. неможам да кажам дека верувам во светците и прикаските кои ги проповеда црквата/или било која религија . Сите се исти според мене односно со иста цел створени, ниедна не е "вистинската" . Накај атеист настранувам ...

  Anything you don't understand, Mr. Rankin, you attribute to God. God for you is where you sweep away all the mysteries of the world, all the challenges to our intelligence. You simply turn your mind off and say God did it. [Dr. Arroway in Carl Sagan's Contact (New York: Pocket Books, 1985), p. 166.]
   
 15. Бачето

  Бачето

  Член од:
  1 февруари 2005
  Мислења:
  595
  Допаѓања:
  408
  Како инжинерен кадар, со повисоко ниво на математички и логички апарат, верувам дека има бог и тој е еден за сите.
  За религиите сум со резерва, има човечки фактор и случајно или со замисла може променат дел од "светите книги", може и некој хоштаплери да измислат од нулата некоја идеологија. Објективно погледнато сите религии се негираат една со друга, во најдобриот случај само една од сите религии, вклучително и атеизмот е правилна или ниту една, уште не сме дошле на тоа ниво на развој.
  Како точно точно оперира универзумот, вишата сила-бог, се доверувам на новата филозофија-идеологија КОБ-ДОТУ. Еден голем научен колектив ги анализира повеќето религии, ги споредува огромните број сличности меѓу нив, зашто и како може да ги има, зашто има и разлики меѓу нив, соодветно дават своја теорија.
  Незнам дали е дозволено во оваа тема да ставам видео, да не земе админот да го смета за религиозна пропаганда, ќе пробам. Ја ставам култовата лекција на Виктор Ефимов за ФСБ Русија од 2001, на интересен начин им дава знаење по КОБ за бог, на идните тајни агенти на Руската федерација.
   

Сподели преку: