ВО ШТО верувате?

И

Име И Презиме

Гостин
Верувам во позитивна карма, верувам во бог, верувам во тоа дека работите не се секогаш исти како што изгледаат.
 
Член од
26 април 2018
Мислења
170
Поени од реакции
105
Не можам дури ни да речам дека 'верувам', бидејќи е прашање на факти, а не на вера, но, верувам во природни закони.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Не дека цврсто верувам, но сметам дека кај луѓето највеќе влијае кармата, односно принципот "дај за да земеш". Мислам дека принципот на земање и давање во секоја смисла од животот ги прави луѓето она што се. Со самото тоа што правиме добри или лоши работи таков впечаток оставаме во општеството.
Ако си нормален човек и се дружиш со луѓе слични на тебе, таква енергија и ќе привлекуваш и обратно, бидејќи со какви луѓе остваруваш контакт постојано, на тов пат ќе те навлече животот.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Верувам дека ако си релаксиран и размислуваш рационално т.е. со правилото дека акцијата не е секогаш најдобро решение т.е. дека проблемите најчесто ако чекаш само ќе се појави решение, се ќе излезе на добро. Верувавам дека на најголем дел од работите не треба многу да се замараш и да внесуваш емоции и преокупаци со мислите...само ладно и возии се и супер ќе ти биде. Нема апсолутни правила, нема правда и ќе се заебеш ако го бараш и првото и второто.
 
Член од
27 јануари 2018
Мислења
375
Поени од реакции
1.231
Верувам дека за секој проблем има решение, верувам во себе дека еден ден ќе успеам во животот.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Јас си измислив 10 активност што ќе ги правам од кои имам корист и нешто создавам. И ги вртам или си бирам што ќе ми текне во моментот. Сум намалил прокрастинација на окулу 10% од буднотот време веќе едно 6 месеци. И сум среќен.
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Верувам во љубов. Со љубов е се полесно и почудесно. Љубовта соединува и ослободува. Љубовта е најголемата сила.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.862
Поени од реакции
6.369
Иако одам на црква и све остало.. неможам да кажам дека верувам во светците и прикаските кои ги проповеда црквата/или било која религија . Сите се исти според мене односно со иста цел створени, ниедна не е "вистинската" . Накај атеист настранувам ...

Anything you don't understand, Mr. Rankin, you attribute to God. God for you is where you sweep away all the mysteries of the world, all the challenges to our intelligence. You simply turn your mind off and say God did it. [Dr. Arroway in Carl Sagan's Contact (New York: Pocket Books, 1985), p. 166.]
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.277
Поени од реакции
1.755
Како инжинерен кадар, со повисоко ниво на математички и логички апарат, верувам дека има бог и тој е еден за сите.
За религиите сум со резерва, има човечки фактор и случајно или со замисла може променат дел од "светите книги", може и некој хоштаплери да измислат од нулата некоја идеологија. Објективно погледнато сите религии се негираат една со друга, во најдобриот случај само една од сите религии, вклучително и атеизмот е правилна или ниту една, уште не сме дошле на тоа ниво на развој.
Како точно точно оперира универзумот, вишата сила-бог, се доверувам на новата филозофија-идеологија КОБ-ДОТУ. Еден голем научен колектив ги анализира повеќето религии, ги споредува огромните број сличности меѓу нив, зашто и како може да ги има, зашто има и разлики меѓу нив, соодветно дават своја теорија.
Незнам дали е дозволено во оваа тема да ставам видео, да не земе админот да го смета за религиозна пропаганда, ќе пробам. Ја ставам култовата лекција на Виктор Ефимов за ФСБ Русија од 2001, на интересен начин им дава знаење по КОБ за бог, на идните тајни агенти на Руската федерација.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom