Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
21 март 2023
Мислења
5
Поени од реакции
0
Нека си еби мајката, спектар на емоции пукнааав.


  • Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Документите са изпратени за издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија
Автоматски споено мислење:



Сега што е следно?
Здраво, кога го направи интервјуто?
 
Член од
24 октомври 2023
Мислења
9
Поени од реакции
27
Ако се сликаш пред 10 саат може уште истиот ден да го подигнеш пасошот по брза постапка.
Колку кошта брзата постапка, а колку обичната? И каде е најбрзо да се сликам?
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
Колку кошта брзата постапка, а колку обичната? И каде е најбрзо да се сликам?
Искрено не памтам како беа цените, а и не знам дали има разлика каде е побрзо, но претпоставувам во Софија би требало да е најбрзо.
 
Член од
26 октомври 2020
Мислења
21
Поени од реакции
76
Jas koga se slikav da go zemes pasosot bese 220 eur , a za 3 dena bese 260eur ,,,,ova se ceni so posrednik
 
Член од
8 април 2022
Мислења
13
Поени од реакции
30
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

Informacija za sve koji prate proces. Promena statusa od juce, br. prepiske 78**/2021. Intervju bio mart 2021. u Beogradu.
 
Член од
25 јули 2022
Мислења
46
Поени од реакции
60
Ima li neko neki info za nas iz Srbije, cekamo ukaz vec godinu dana...Jel zna neko kada ce biti gotova provera nasih dokumenata ako to vec uopste rade? Hvala
Nema niko informacije za nas iz Srbije...Ja idem preko ambasade ništa nema novo sve kao ok sve ide kako treba...A ono ja čekam već 7 godina,potpis sad će godinu dana :(
 
Член од
12 септември 2023
Мислења
24
Поени од реакции
32
Nema niko informacije za nas iz Srbije...Ja idem preko ambasade ništa nema novo sve kao ok sve ide kako treba...A ono ja čekam već 7 godina,potpis sad će godinu dana :(
Cuo sam neke informacije,da srbi sto su predali u skorije vreme da su odbiveni,jer ne idu preko poreklo nego nesto drugo ne znam ni ja,a mi sto cekamo dugo (evo vec 5 godina) da cemo dobiti samo da raciste ove sto hteli za dve godine da dobiju.
 
Член од
9 февруари 2019
Мислења
38
Поени од реакции
140
Дobar dan. Ja sam nova ovde. Predala sam u februaru 2020. Trenuno mi pise Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка. Zna li neko vise da mi kaze koliko od prilike jos moram da cekam?
Zdravo, sakam da go ispratam mojot nov pasosh pred da me pushtat na dopolnitelna proverka, dali mozham toa da go ispratam preku poshta zaedno so molbata za dopolnitelni dokumenti?
Zdr..posle razgleduvanje od Soveto po grazdanstvo jas sum od skoro na Dopolnitelna proverka..sto fsusnost znaci toa?..jas sum so Bugarska krstenica original od tatko
Автоматски споено мислење:

jas sum so vakov dokument original (kaj mene gore desno ima i takseni marki) momentalno cekam ukaz a isto i brat mi e so istiot dokument momentalno e na vraten na finalna. Prvo dvata bevme na dopolnitelna proverka, pa ne vratija na finalna i eve jas sum sega za ukaz a brat mi e se uste na finalen eksperten pregled. Inturvju dekemvri 2019 obrazovana prepiska 02.2020. Inaku kako so mozam da vidam pisuva data na raganje 1944 na dokumentot
Zdr..i jas sum so isti dokument od tatko..pred nekoj den sum vraten na dopolnitelna proverka..koga ve vratija vas na dopolnitelna proverka-prilozuvavte li drugi dokumenti ili samo po sebe ve vratija na finalen eksperten pregled..fala
 
Последно уредено:
Член од
14 октомври 2008
Мислења
29
Поени од реакции
6
Zdravo me interesira dali gi priznavaat dokumentite od arhiv od sofija kade e najden dokument od popis na koj e popisan moj predok, dokumentot e izdade od bg crkva. Dali ima nekoj so zemal pasos so vakov dokument?
 
Член од
18 октомври 2020
Мислења
16
Поени од реакции
20
Zdr..posle razgleduvanje od Soveto po grazdanstvo jas sum od skoro na Dopolnitelna proverka..sto fsusnost znaci toa?..jas sum so Bugarska krstenica original od tatko
Автоматски споено мислење:


Zdr..i jas sum so isti dokument od tatko..pred nekoj den sum vraten na dopolnitelna proverka..koga ve vratija vas na dopolnitelna proverka-prilozuvavte li drugi dokumenti ili samo po sebe ve vratija na finalen eksperten pregled..fala
ne odnesovme nikak\vi dopolnitelni dokumenti zatoa so ne se barase doponitelni dokumenti, sedese taka na status doponitelna proverka, mislam okolu 4 - 5 meseci pa potoa povtrno na finalen elsperten pregled od skoro sum vklucen vo ukaz milslam 109 deka bese, a brat mi se uste ceka potpis za ukaz
 
Член од
14 октомври 2008
Мислења
29
Поени од реакции
6
Kade mozam da zakazam za untervju vo sofija? Kade mozam da proveram za termini nekoj broj da pustote da se javam ili online ako e pustete link.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom