Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
8 септември 2018
Мислења
153
Поени од реакции
289
Чисто информативно да кажам може ќе му се најде на некого, за оние шо живеете во Бугарија а немате платени здравни осигуровки неколку месеци или години.. (ви требаат за да не ве стават на дополнителна, По 20 лева на месец е) , но за да не ги плаќате носите од мк документ од социално дека ви тој период имате здравно тука, или бо некоја трета држава, го преведуватр на бугарски, одите во нап во општината кај шо се по лична карта, пополнување образец и го давате документот, има сајт кај шо со егн или лнч зависи шо имате може да си проверите дали има прек'сване на здравното одма во минута, еве ви и линк од сајтот

 
Член од
20 август 2019
Мислења
29
Поени од реакции
4
Денес промена на статус број 77ХХ/2021 во нередовна постапка до 31.12 да се однесат дополнителни документи од некој роднина до трето колено. Инаку ова е на сопругот тој беше преку здружение така што и нема потекло постои ли некаков начин да се извади некој документ или не. Поздрав
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
1 ноември 2023
Мислења
5
Поени од реакции
3
Momceta, znae li nekoj kolko se chaka za Viza D ako si od Srbija? I tam li drzhat horata na chakane ili vsichko vrvi po brzo otkolkoto procedurata za poluchavane na grazhdanstvoto?
 
Член од
10 октомври 2018
Мислења
13
Поени од реакции
44
Здраво колеги, Ве молам за инфо....На 10.02.2022 поднесовме за пасоши за двете деца(преписки 1641 и 1642).
За големата бидејќи беше над 14 год рекоа ќе чека редовна постапка,но за малата ќерка која беше тогаш 11 год рекоа дека ќе биде по "брза" постапка. До денеска сеуште на двете преписки стои Образувана преписка...Има ли можност да побарам инфо преку меил,бидејќи по тел не верувам да дадат инфо. Ви благодарам....Убава вечер
 
Ф

Флеш

Гостин
Dadov molba vo Sofija na 16ti Septemvri so posrednikov da go pratat ukazot vo Skopje-ambasada, uste ne bil stasan. Nekoj so slicna data?

Ne mi se sigurni tie po telefon zatoa sto spustaat slusalki, ne se javuvaat, nekako kako da ne gi interesira, ne im veruvam bas. Neam care
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
525
Поени од реакции
675
Чисто информативно да кажам може ќе му се најде на некого, за оние шо живеете во Бугарија а немате платени здравни осигуровки неколку месеци или години.. (ви требаат за да не ве стават на дополнителна, По 20 лева на месец е) , но за да не ги плаќате носите од мк документ од социално дека ви тој период имате здравно тука, или бо некоја трета држава, го преведуватр на бугарски, одите во нап во општината кај шо се по лична карта, пополнување образец и го давате документот, има сајт кај шо со егн или лнч зависи шо имате може да си проверите дали има прек'сване на здравното одма во минута, еве ви и линк од сајтот

Ама гледај и фора, лицето е официјално со престој од пред 6 месеци а му вади дека треба да плати 5 години :)
1698961957268.png
 
Член од
8 септември 2018
Мислења
153
Поени од реакции
289
Да и кај брат ми беше така, нема веза, они тоа сами си го оправаат во системот, нека иде до НАП да си среди, упатени се тетките таму, знаат шо треба
Автоматски споено мислење:

Од вчера кај мајка ми финално, документи по брат, плус вн3сени родствени вр'зки од општина младост кај шо е заведена како негова сестра, интервју 19.01.2021 во Битола, формирана преписка јуни 2021, број 81хх/2021
Автоматски споено мислење:

Според тоа шо го глеам последно (зборува за оние кои си се по редовна постапка без нередовен статус, ако се враќани од нередовна на финална, не важи), значи од тоа шо глеам по другар кој е со документи од родител, преписка 58хх/2021, мајка ми документи по брат 81хх и познаници шо беа со неа 80хх од кои таа шо беше само со документи од Струмица одма и излезе статус нередовна а другите се со валиден документ и ги држат на финално за да после некое време преминат на положително, тоа е моја проценка, не мора да е вистина
 
Последно уредено:
Член од
21 октомври 2016
Мислења
525
Поени од реакции
675
Да и кај брат ми беше така, нема веза, они тоа сами си го оправаат во системот, нека иде до НАП да си среди, упатени се тетките таму, знаат шо треба
Автоматски споено мислење:

Од вчера кај мајка ми финално, документи по брат, плус вн3сени родствени вр'зки од општина младост кај шо е заведена како негова сестра, интервју 19.01.2021 во Битола, формирана преписка јуни 2021, број 81хх/2021
Автоматски споено мислење:

Според тоа шо го глеам последно (зборува за оние кои си се по редовна постапка без нередовен статус, ако се враќани од нередовна на финална, не важи), значи од тоа шо глеам по другар кој е со документи од родител, преписка 58хх/2021, мајка ми документи по брат 81хх и познаници шо беа со неа 80хх од кои таа шо беше само со документи од Струмица одма и излезе статус нередовна а другите се со валиден документ и ги држат на финално за да после некое време преминат на положително, тоа е моја проценка, не мора да е вистина
Дали може било кога да отиде човекот со документ од фзом и после тоа веќе нема да должи или само ќе му се избрише претходниот долг а понатаму пак ќе треба да плаќа или?
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
za kolku vreme izlegva adresata lege 6 i kako da znam deka e izlezena
Кога ќе предадеш во општина за пријавување адреса, самите ќе ти кажат за колку дена ќе ти биде готова и кога може да поминеш да ја земеш потврдата.
 
Член од
25 октомври 2022
Мислења
10
Поени од реакции
8
Кога ќе предадеш во општина за пријавување адреса, самите ќе ти кажат за колку дена ќе ти биде готова и кога може да поминеш да ја земеш потврдата.
jas ja podnesov preku ambasada
 

Kajgana Shop

На врв Bottom