Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
8 септември 2018
Мислења
153
Поени од реакции
289
Сите документи после интервјуата се носат во софија, ако не правиш интервју во Софија, така да несомнено таму, каде најбрзо се наоѓа термин моментално, не верувам дека некој може с ти каже, види дирекно кога има термини сам по амбасади кога во сф и си прецени, од амбасади касни процедурата горе долу пола година
 
Член од
1 септември 2021
Мислења
7
Поени од реакции
5
Zdravo rokot za dostavuvajne dopolnitelni dokumenti od bg arhivi mi e do 15.11 be molam Ako znae nekoj da mi pomogne ili da mi preporachate nekoj covek koj bi mozel da pomogne
 
Член од
18 април 2020
Мислења
23
Поени од реакции
3
Dobar den, prasanje do poupatenite. Na polozitelno sum od 28.7 2023 i se uste. Procitav na forumot deka ukaz dobija clenovi so polozitelno od avgust. Dali odat po red spored datumot na polozitelno ili nema pravilo? Blagodaram
 
Член од
28 ноември 2013
Мислења
92
Поени од реакции
136
Pozdrav na site vo grupava sakam da vadam Bugarsko drzavjanstvo na mojot sin koj ima 17godini e sega sakam da odam preku ambasada vo Skopje i se javiv tamu mi rekoa za pocetok treba samo izvod na rodeni preveden na bugarski ako ima nekoj po upaten i znae po tocno sto treba da odnesam vo Skopje bi go zamolil da mi odgovori dali treba i drugi dokumenti, a jas imam bg drzavjanstvo blagodaram
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
806
Поени од реакции
1.039
Нека си еби мајката, спектар на емоции пукнааав.


  • Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Документите са изпратени за издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија
Автоматски споено мислење:

Нека си еби мајката, спектар на емоции пукнааав.


  • Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Документите са изпратени за издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија
Сега што е следно?
 
Последно уредено:
Член од
21 март 2023
Мислења
5
Поени од реакции
0
Нека си еби мајката, спектар на емоции пукнааав.


  • Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Документите са изпратени за издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија
Автоматски споено мислење:



Сега што е следно?
Здраво, кога го направи интервјуто?
 
Член од
24 октомври 2023
Мислења
9
Поени од реакции
27
Ако се сликаш пред 10 саат може уште истиот ден да го подигнеш пасошот по брза постапка.
Колку кошта брзата постапка, а колку обичната? И каде е најбрзо да се сликам?
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.119
Поени од реакции
3.977
Колку кошта брзата постапка, а колку обичната? И каде е најбрзо да се сликам?
Искрено не памтам како беа цените, а и не знам дали има разлика каде е побрзо, но претпоставувам во Софија би требало да е најбрзо.
 
Член од
26 октомври 2020
Мислења
21
Поени од реакции
76
Jas koga se slikav da go zemes pasosot bese 220 eur , a za 3 dena bese 260eur ,,,,ova se ceni so posrednik
 
Член од
8 април 2022
Мислења
14
Поени од реакции
31
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

Informacija za sve koji prate proces. Promena statusa od juce, br. prepiske 78**/2021. Intervju bio mart 2021. u Beogradu.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom