Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
19 март 2023
Мислења
31
Поени од реакции
23
Од задолжителна до финална се од прлика 7ххх/2021.

За 20-25 недели ке прегледаат 10К. Сметајте си до каде сте стасани.
Автоматски споено мислење:

Од задолжителна до финална се од прлика 7ххх/2021.

За 20-25 недели ке прегледаат 10К. Сметајте си до каде сте стасани.
 
Член од
27 јуни 2009
Мислења
227
Поени од реакции
101
Se sto ne vie jasno vo vrska so bugarskite dokumenti,zaverki,ukazi,formulari i drugi raboti,gi ima na strana 1272.Kako ke odite na stranata 1272,kaj sto vie brojkata na primer 1579 vrz nejze ke stisnete i ke vi se otvori edno prozorce i ke go vpisite brojot 1272.
 
Член од
13 февруари 2021
Мислења
23
Поени од реакции
31
Konecno vklucen vo ukaz br.108.
58**/2020 intervju 20.06.2020.
Vraten na dopolnitelno na 17.03.2023, podneseni dopolnitelni dokumenti na 17.05.2023, polozitelno na 18.07.2023 god.
Edno prasanje za adresa : Dali se uste moze da se podnese za adresa vo opstina Sredec ul.lege br6 :)
Може да, кажуваш - Искам да зајавја служебен адрес. И пишеш - Софија, Столична обштина рајон Средец, ул. Леге 6.
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
Ве молам за одговор:Јас,двете деца со бугарски пасоши,дали и следува на жена ми?Кој документи се потребни сега по ново и накратко процедурата?Однапред ви благодарам
 
Член од
28 март 2014
Мислења
7
Поени од реакции
13
Здраво на сите,

Само да ви споделам инфо дека денеска сум вклучен во указ 111. Интервју имав Јануари 2021, положително бев од 12-ти Август 2023.

преписка 9xx/2021.

Аплицирав со стари документи од пра дедо - здравствена книшка и свидетелство. Овие документи се издадени во Софија и ги имам во оргинална форма (ептен стари документи на кои имаат печати од бугарски институции).

Со среќа на сите и поздрав.
 
Член од
14 април 2014
Мислења
18
Поени од реакции
1
Здраво, баба ми е по потекло Бугарка, каде можам да најдам стар документ? Бидејќи дома немаме освен југословенски пасош каде пишува дека е родена во Бугарија
Поздрав
 
Член од
24 октомври 2023
Мислења
9
Поени од реакции
27
Здраво на сите,

Само да ви споделам инфо дека денеска сум вклучен во указ 111. Интервју имав Јануари 2021, положително бев од 12-ти Август 2023.

преписка 9xx/2021.

Аплицирав со стари документи од пра дедо - здравствена книшка и свидетелство. Овие документи се издадени во Софија и ги имам во оргинална форма (ептен стари документи на кои имаат печати од бугарски институции).

Со среќа на сите и поздрав.
И јас сум на указ 111. Честики нека е. Интервјуто беше Декември 2020, положително од август исто. Преписка 10ххх/2020


Кои се следни чекори? Дали можам да земам и уверението и лична карта со пасош во исти ден со брза постапка? Може искуства да ми споделите?
 
Член од
19 март 2023
Мислења
4
Поени од реакции
3
Dali od zadolzitelna za vrakanje vo finalna po avtomatizam baraat poteklo so bugarski dokument?
Imam podneseno dokumenti od pradedo roden 1913
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
500
Поени од реакции
917
Kakva e taa odjava od adreaa mameto nivno prosto.... Mi treba vo Avstrija document odjava od adresa od zivealiste... Doagam ovde vo ova parazitcko duvlo vika moze da ti dademe kartonce no toa se upotrebuva za pri prevoz za koli... Nema da ti vrsi rabota za drugo.... Vikam daj mi nesto covek sto ne sum tuka ne me interesira... Vikam brat mi lani izvadil za 2 minuti... Se sobraa komandiri nacalnici, ti treba da se prijavis prvo oti ne si tuka pa posle da se odjavis... A isto taka pisuvam so ambasadata vo Viena vikat noe mozime da ti dadime polnomoano treto lice da izvadil vo mk... Nesto kako kartonce... Vikam koga ke dojde tretoto lice sto ke dadejte... Molcat site kako budali I treba za zena mi za porodolno Sega dali da idi mk dali viena da odam uste mi ostana nejasno.... Pomos
 
Член од
23 март 2022
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво, баба ми е по потекло Бугарка, каде можам да најдам стар документ? Бидејќи дома немаме освен југословенски пасош каде пишува дека е родена во Бугарија
Поздрав
Ќе си платиш човек да бара во Бугарска Архива
Автоматски споено мислење:

За женами прашувам.



Нема како да не се сите документи, ако не се сите документи нема да ти ги примат во Конзулатот. Инаку постапката е преку брат->со документи (доказ за потекло преку пра-баба/дедо
Тоа што се примени документите , не значи ништо
 
Член од
24 октомври 2023
Мислења
9
Поени од реакции
27
Има ли шанса при подигање на ЕГН и сликање истиот ден, да се добие пасошот истиот ден? Во Софија планирам да се сликам, ама ако има друг град што би било побрзо, би возел до таму.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.111
Поени од реакции
3.967
Има ли шанса при подигање на ЕГН и сликање истиот ден, да се добие пасошот истиот ден? Во Софија планирам да се сликам, ама ако има друг град што би било побрзо, би возел до таму.
Ако се сликаш пред 10 саат може уште истиот ден да го подигнеш пасошот по брза постапка.
 
Член од
24 октомври 2023
Мислења
9
Поени од реакции
27
Ако се сликаш пред 10 саат може уште истиот ден да го подигнеш пасошот по брза постапка.
Колку кошта брзата постапка, а колку обичната?

300 лева беше брзата, така?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom