Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
22 октомври 2021
Мислења
113
Поени од реакции
447
Zdravo me interesira ako nekoj ima info otprilika so se slucuva intervju 05.2021 bitola
За да преминеш на следниот статус, мора да имаш цврст доказ дека имаш Бугарин во семејството. Со кои документи аплициравте?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
8 септември 2018
Мислења
153
Поени од реакции
289
Сите шо сте приета молба значи дека не сте ни во постапка и процес за добивање на државјанство, се чека да однесете стар документ или пасош од родител или брат/сестра за да ОТПОЧНЕТЕ процедура и тек од моментот кога че ви се образува преписка влегувате во процесот, т.е се редите на опашката за добивање на пасош, со други думи, приета молба ќе ти стои се дури не однесеш цврст доказ, т.е може и 10 години да не се мрдне, едноставно си на стенд бај, чекаат на тебе, се надевам бев доволно јасен
Гледам многу прашања од типот бев на финална сега сум вратен, СИТЕ СМЕ ВРАТЕНИ и нема потреба од паники, ги ставаат на финална само оние преписки шо во момент ги работат така да не ви менува дали сте на задолжителна или финална, кога ќе дојдете на ред, ќе ви се смени статусот.
Се надевам појаснив некои работи
Автоматски споено мислење:

Сите шо сте приета молба значи дека не сте ни во постапка и процес за добивање на државјанство, се чека да однесете стар документ или пасош од родител или брат/сестра за да ОТПОЧНЕТЕ процедура и тек од моментот кога че ви се образува преписка влегувате во процесот, т.е се редите на опашката за добивање на пасош, со други думи, приета молба ќе ти стои се дури не однесеш цврст доказ, т.е може и 10 години да не се мрдне, едноставно си на стенд бај, чекаат на тебе, се надевам бев доволно јасен
Гледам многу прашања од типот бев на финална сега сум вратен, СИТЕ СМЕ ВРАТЕНИ и нема потреба од паники, ги ставаат на финална само оние преписки шо во момент ги работат така да не ви менува дали сте на задолжителна или финална, кога ќе дојдете на ред, ќе ви се смени статусот.
Се надевам појаснив некои работи
 
Последно уредено:
Член од
3 април 2022
Мислења
2
Поени од реакции
1
За да преминеш на следниот статус, мора да имаш цврст доказ дека имаш Бугарин во семејството. Со кои документи аплициравте?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Samo so izvodi sum‍a so dokumenti trebit i kaj mozam da gi nabavam?
Автоматски споено мислење:

Сите шо сте приета молба значи дека не сте ни во постапка и процес за добивање на државјанство, се чека да однесете стар документ или пасош од родител или брат/сестра за да ОТПОЧНЕТЕ процедура и тек од моментот кога че ви се образува преписка влегувате во процесот, т.е се редите на опашката за добивање на пасош, со други думи, приета молба ќе ти стои се дури не однесеш цврст доказ, т.е може и 10 години да не се мрдне, едноставно си на стенд бај, чекаат на тебе, се надевам бев доволно јасен
Гледам многу прашања од типот бев на финална сега сум вратен, СИТЕ СМЕ ВРАТЕНИ и нема потреба од паники, ги ставаат на финална само оние преписки шо во момент ги работат така да не ви менува дали сте на задолжителна или финална, кога ќе дојдете на ред, ќе ви се смени статусот.
Се надевам појаснив некои работи
Автоматски споено мислење:

Сите шо сте приета молба значи дека не сте ни во постапка и процес за добивање на државјанство, се чека да однесете стар документ или пасош од родител или брат/сестра за да ОТПОЧНЕТЕ процедура и тек од моментот кога че ви се образува преписка влегувате во процесот, т.е се редите на опашката за добивање на пасош, со други думи, приета молба ќе ти стои се дури не однесеш цврст доказ, т.е може и 10 години да не се мрдне, едноставно си на стенд бај, чекаат на тебе, се надевам бев доволно јасен
Гледам многу прашања од типот бев на финална сега сум вратен, СИТЕ СМЕ ВРАТЕНИ и нема потреба од паники, ги ставаат на финална само оние преписки шо во момент ги работат така да не ви менува дали сте на задолжителна или финална, кога ќе дојдете на ред, ќе ви се смени статусот.
Се надевам појаснив некои работи
Fala ti
 
Член од
4 октомври 2020
Мислења
107
Поени од реакции
251
Здраво на сите, имам прашање: дали мојата сестра може да аплицира за државјанство преку мене (јас имам веќе неколку год)? Мојот поранешен посредник ми кажа дека не може, а тука читам некои даваат совет дека може. Во дилема сум. Поздрав!
 
Член од
15 октомври 2017
Мислења
35
Поени од реакции
57
Здраво на сите, имам прашање: дали мојата сестра може да аплицира за државјанство преку мене (јас имам веќе неколку год)? Мојот поранешен посредник ми кажа дека не може, а тука читам некои даваат совет дека може. Во дилема сум. Поздрав!
Здраво
Еве на пример мојот брат зеде државјанство со крштениче од дедо ми, а јас кога аплицирав и јас барав со истото крштениче само плус до наведов и тоа дека и мојот брат има веќе државјанство
Зависи твоето како е добиено со кои документи…
Ова е мое мислење, ако некој знае точно нека пиши…


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
522
Поени од реакции
672
Здраво на сите, имам прашање: дали мојата сестра може да аплицира за државјанство преку мене (јас имам веќе неколку год)? Мојот поранешен посредник ми кажа дека не може, а тука читам некои даваат совет дека може. Во дилема сум. Поздрав!
Само извади родствени врски од општина на која што ја пишува сестра ти, државјанство твое, извод твој, на родителите ваши и извод нејзин. ТОЛКУ!
 
Член од
4 октомври 2020
Мислења
107
Поени од реакции
251
Здраво
Еве на пример мојот брат зеде државјанство со крштениче од дедо ми, а јас кога аплицирав и јас барав со истото крштениче само плус до наведов и тоа дека и мојот брат има веќе државјанство
Зависи твоето како е добиено со кои документи…
Ова е мое мислење, ако некој знае точно нека пиши…


Sent from my iPhone using Tapatalk
Јас добив уште кога се издаваше происход од агенцијата. Затоа не знам дали она сега може само на основа на мене. Немаме никакви стари документи.
 
Член од
30 септември 2009
Мислења
199
Поени од реакции
155
Здраво
Едно прашање дали со потврда од Мин за одбрана на Македонија дека дедото служел во бг војска може да се смета за валиден док и да се достави во Софија.
Благодарам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom