Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.352
Поени од реакции
5.010
Која е процедурата сега за Бугарско државјанство?
Дали сеуште даваат врз основа на предок роден таму пред 1918год. како беше. со документи од Бугарски клуб?

Имам интервју за 3 месеци а немам оргинални документи со кој би докажал потекло. Дали да си ебаам сојките да бркам документи изводи умреници и остали ствари.
Или да не си ја мачам душата без саглам документ?
 
Член од
17 септември 2021
Мислења
53
Поени од реакции
37
Zdravo sakam da prasam bev na intervju vo Bitola na 3 avgust 2021 a brojceto go zedov po 2 meseci. Koga ke go vnesam ovaj status mi go dava (slika ) prasanjeto mi e dali e vo red i do koga ke bidi ovaj statusПрегледај го приврзокот 321620
Izgleda dosta e zakoceno do sega trebase da vi se smeni ova znaci deka vi se primeni dokumentite i treba da vi se smeni status po 1 mesec ama zakoceno baagi
Автоматски споено мислење:

Која е процедурата сега за Бугарско државјанство?
Дали сеуште даваат врз основа на предок роден таму пред 1918год. како беше. со документи од Бугарски клуб?

Имам интервју за 3 месеци а немам оргинални документи со кој би докажал потекло. Дали да си ебаам сојките да бркам документи изводи умреници и остали ствари.
Или да не си ја мачам душата без саглам документ?
Druze trazi orginal dokument inaku se e zaludno ako nemas ke te vratat odma nazad taka da kolku da si znaes pozz
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
522
Поени од реакции
672
Која е процедурата сега за Бугарско државјанство?
Дали сеуште даваат врз основа на предок роден таму пред 1918год. како беше. со документи од Бугарски клуб?

Имам интервју за 3 месеци а немам оргинални документи со кој би докажал потекло. Дали да си ебаам сојките да бркам документи изводи умреници и остали ствари.
Или да не си ја мачам душата без саглам документ?
Ако не набавиш бг документи нема ни да те пуштат на врата.

Sent from my SM-N770F using Tapatalk
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
Zdravo na site, me interesira dali nekoj ima iskustvo, koga se podiga pasosot od Konzulat, dali mora koga prv pat se koristi da se napravi izlez od Bugarija? Prijatel mi spomna deka mu bil zabranet izlez od Makedonija so bg pasosh bidejki nemal izlez od maticnata zemja
Кога ќе го замеш пасошот пак излегуваш од Бугарија со македонскиот бидејќи со него си влегол. Е нареден пат излегуваш од Македонија со македонски а влегуваш со бугарски во Бугарија или каде било. На враќање исто значи во Македонија пак го покажуваш македонскиот бидејќи со него си излегол. Ништо сложено се е навика.
 
Член од
31 јануари 2005
Мислења
145
Поени од реакции
22
Valjda nesto rabotat so promeni ali mnogo sitno i beznadezno .


Sent from my SM-G960U using Tapatalk
Znaci vaka, ova e uste 1 indikator koj vodi kon otkaz (*vo slucaj ako ne promenat nesto za nas koj sme vo procedura od 2016/2017/2018 pred noviot zakon sto e donesen*)
1.Aplickacija / izvod na predok roden pred 1918.
2.Preku klub Bugarski od SK, BT ili SR
3. Proishod od DABC
4. NIKAKOV originalen dokument so Bugarski motivi ( vencanica, krstenica, voena kniska, sveditelstvo... Itn)
Prv pat odnesei ovie dokumenti, vtor pat gi baraa istite posle intervjuto Maj 2019 pa na FINALNA od tuka Noemvri pak baraat dopolnitelni dokumenti (3 pat) ako ne ste odnele ili ste gi odnele istite po 4 pat vi izleguva ovoj status koj pokazuva jasno deka ti treba posilen dokaz sto te vrzuva so predokot I ako povtorno ne odneses / odneseme sme cekor poblisku do OTKAZ. Barajte nova alternative ako ste resile nadvor od MKD da odite da ziveete I rabotite. Bidete spremni I na worst case scenario deka BG nema da Dobieme osven ako ne promenat nesto, a gledam deka ne menuvaat se zapnale za toj star bugarski originalen dokument, ako go nema nema. Ne e negativizam ova realisticno e samo.
 
Член од
3 април 2019
Мислења
19
Поени од реакции
15
Кога ќе го замеш пасошот пак излегуваш од Бугарија со македонскиот бидејќи со него си влегол. Е нареден пат излегуваш од Македонија со македонски а влегуваш со бугарски во Бугарија или каде било. На враќање исто значи во Македонија пак го покажуваш македонскиот бидејќи со него си излегол. Ништо сложено се е навика.
Владо друже вчера го земав пасошот и личната карта ,на границите и натаму и наваму со мк пасош бев, сакаш да кажеш дека доколку патувам за германија со авион да речеме на аеродром се пријавувам со мк пасош а во Германија го покажувам бугарскиот ,Али не верувам бидејќи картата е врзана за пасошот мислам дека е исто и по копнен пат . Секој совет е добредојден .
Автоматски споено мислење:

А да, заборавив да се пофалам кој сака може и да честита. Поздрав до сите ви посакувам успех !
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
7 февруари 2018
Мислења
44
Поени од реакции
35
  • Фебруар 2018. Интервју Амбасада Сарајево
  • Мај 2018. Образувана преписка и врло брзо потом Образувана преписка Н:XXX/20XX г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.
  • Аугуст 2019. По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
  • Новембар 2019. Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија.
  • Аугуст 2020. Указ
  • Јули 2021. Пасош и лична карта у рукама

  • Откад сам ја на овом форуму, 90% постова је општа кукњава. Горе видите динамику којом се рјешавао мој предмет. Дакле 3 године и 4 мјесеца до пасоша у руке. Могло је можда и брже али најслабија карика по том питању је била спора дипломатска пошта, иначе мислим да би све било готово за мање од 3 године. Напомињем да сам имао старе папире и ниједном нисам враћен због непотпуне документације, јер сам о томе заиста водио рачуна. Дакле, запамтите, не постоји земља на свијету која би вам брже дала држављанство и пасош!!! Престаните са кукњавом и прикупите ту документацију како и приличи! Да ли постоји фактор среће? Вјероватно...али ви не можете бити несрећнији него што сте сад, кад се узме обзир стање у МКД.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
  • Фебруар 2018. Интервју Амбасада Сарајево
  • Мај 2018. Образувана преписка и врло брзо потом Образувана преписка Н:XXX/20XX г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.
  • Аугуст 2019. По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
  • Новембар 2019. Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија.
  • Аугуст 2020. Указ
  • Јули 2021. Пасош и лична карта у рукама

  • Откад сам ја на овом форуму, 90% постова је општа кукњава. Горе видите динамику којом се рјешавао мој предмет. Дакле 3 године и 4 мјесеца до пасоша у руке. Могло је можда и брже али најслабија карика по том питању је била спора дипломатска пошта, иначе мислим да би све било готово за мање од 3 године. Напомињем да сам имао старе папире и ниједном нисам враћен због непотпуне документације, јер сам о томе заиста водио рачуна. Дакле, запамтите, не постоји земља на свијету која би вам брже дала држављанство и пасош!!! Престаните са кукњавом и прикупите ту документацију како и приличи! Да ли постоји фактор среће? Вјероватно...али ви не можете бити несрећнији него што сте сад, кад се узме обзир стање у МКД.
Извини ама твоево искуство и динамиката на твоите статуси стварно нема врска со актуелнава ситуација каде година дена скоро да не работи советот и каде по години чекање во процедура (со предадени сите неопходни документи кои ги бараа) сега *отпосле* им текна да ги сменат правилата и да не ја прифаќаат веќе документацијата што самите ја бараа во моментот на аплицирање. Викаш си водел рачун да ги предадеш сите документи и не те ставиле на дополнителна, епа тоа е проблемот - и ние сите водевме рачун да ја предадеме целата документација која ја бараат па пак не не пуштаат. Никој немаше да се буни ако се си течеше со темпото како кај тебе но тоа апла веќе не е случај, затоа и фрустрацијата. Самиот кажуваш дека на финална те ставиле во август и ноември веќе си бил на положително, а сега 14 месеци чекаат луѓе финална и уште нема знак дека ќе почнат со работа, и ти најде да ни кажуваш колку траеле кај тебе статусите да сме имале ориентација, е фала ти што не просветли дека пред 10 месеца требаше да влеземе на положително.
 
Последно уредено:
Член од
31 јануари 2005
Мислења
145
Поени од реакции
22
Jarane, imao si star originalan dokument prilozio si prihfatili su to i dali su ti BG pasos... Nisi nista novo rekao a I niko ne kuka ko sto kazes. Mi pricamo sta je s nama koi smo poceli proceduru 2017 dali na poreklo / proishod DABC nemamo nikakav star originalan dokument, I sad nas nakon 5 godina tretiraju ne po novom zakonu i guraju kako da nam ne dadu pasos kad smo vec stigli samom kraju.
 
Член од
4 февруари 2022
Мислења
30
Поени од реакции
22
  • Фебруар 2018. Интервју Амбасада Сарајево
  • Мај 2018. Образувана преписка и врло брзо потом Образувана преписка Н:XXX/20XX г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.
  • Аугуст 2019. По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
  • Новембар 2019. Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија.
  • Аугуст 2020. Указ
  • Јули 2021. Пасош и лична карта у рукама

  • Откад сам ја на овом форуму, 90% постова је општа кукњава. Горе видите динамику којом се рјешавао мој предмет. Дакле 3 године и 4 мјесеца до пасоша у руке. Могло је можда и брже али најслабија карика по том питању је била спора дипломатска пошта, иначе мислим да би све било готово за мање од 3 године. Напомињем да сам имао старе папире и ниједном нисам враћен због непотпуне документације, јер сам о томе заиста водио рачуна. Дакле, запамтите, не постоји земља на свијету која би вам брже дала држављанство и пасош!!! Престаните са кукњавом и прикупите ту документацију како и приличи! Да ли постоји фактор среће? Вјероватно...али ви не можете бити несрећнији него што сте сад, кад се узме обзир стање у МКД.
Vo exstra period si se izvlekol . Kako nie sega sto umirame na finalna po 14 meseci i toa preku roditel . Najde da ni solis pamet vo ova vreme koga sovetot ne funkcionira

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
Владо друже вчера го земав пасошот и личната карта ,на границите и натаму и наваму со мк пасош бев, сакаш да кажеш дека доколку патувам за германија со авион да речеме на аеродром се пријавувам со мк пасош а во Германија го покажувам бугарскиот ,Али не верувам бидејќи картата е врзана за пасошот мислам дека е исто и по копнен пат . Секој совет е добредојден .
Автоматски споено мислење:

А да, заборавив да се пофалам кој сака може и да честита. Поздрав до сите ви посакувам успех !
jas so bugarski pasos patuvam 7 godini vo razni drzavi i ti kazuvam deka izleguvam so makedonski zadolzitelno na makedonska granica i posle go pokazuvam bugarskiot sekade.Primer odis za grcija i na makedosnka granica go pokazuvam makedonskiot a na grcka bugarskiot pasos.Za vracanje pak isto.A za avionska karta sum odel anglija so podatoci od makedonski pasos a vo anglija pokazuvamn bugarski i t5aka natamu.Ceni go moeto mislenje bidejci toa e taka
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
42
Поени од реакции
110
Ako Sovet ne radi, zašto onda mjesecima kukate ovdje? Ne radi pa ne radi.
Druze sta ti hoces da postignes ovim?Ljudi su ti lepo objasnili sta je trenutno problem I zasto se ceka ,promenili su zakon I sad ga nama retroaktivno tumace sto znaci da krse zakon.Mi bi smo svi voleli da je to glatko kao sto treba da Bude Ali nazalost nije .Ako si ti tvoji posao zavrsio nemoj da mracis I nerviras ljude I da se pravis pametan .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom