Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.471
Поени од реакции
9.257
И започнете да користите гугл транслејт и да пишувате на македонски, кога веќе сте така упорни.

А овај што добил пасош за 3 год и нешто ситно, имал среќа во газот. Ништо спектакуларно.
 
Член од
29 ноември 2021
Мислења
8
Поени од реакции
25
Jarane, imao si star originalan dokument prilozio si prihfatili su to i dali su ti BG pasos... Nisi nista novo rekao a I niko ne kuka ko sto kazes. Mi pricamo sta je s nama koi smo poceli proceduru 2017 dali na poreklo / proishod DABC nemamo nikakav star originalan dokument, I sad nas nakon 5 godina tretiraju ne po novom zakonu i guraju kako da nam ne dadu pasos kad smo vec stigli samom kraju.
I ja imam predati originalan stari dokument gde stoji dedina narodnost i to ne znači da ću brže da dođem do cilja nego neko drugi ko nažalost takav dokument nema, svi smo isto zaglavljeni i naredne nedelje biće mi 14 meseci okruglo na finalnoj proveri i još sam pritom bio na dopuni
  • Фебруар 2018. Интервју Амбасада Сарајево
  • Мај 2018. Образувана преписка и врло брзо потом Образувана преписка Н:XXX/20XX г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.
  • Аугуст 2019. По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
  • Новембар 2019. Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија.
  • Аугуст 2020. Указ
  • Јули 2021. Пасош и лична карта у рукама

  • Откад сам ја на овом форуму, 90% постова је општа кукњава. Горе видите динамику којом се рјешавао мој предмет. Дакле 3 године и 4 мјесеца до пасоша у руке. Могло је можда и брже али најслабија карика по том питању је била спора дипломатска пошта, иначе мислим да би све било готово за мање од 3 године. Напомињем да сам имао старе папире и ниједном нисам враћен због непотпуне документације, јер сам о томе заиста водио рачуна. Дакле, запамтите, не постоји земља на свијету која би вам брже дала држављанство и пасош!!! Престаните са кукњавом и прикупите ту документацију како и приличи! Да ли постоји фактор среће? Вјероватно...али ви не можете бити несрећнији него што сте сад, кад се узме обзир стање у МКД.
I ja sam predao star dokument kao jasan dokaz i sve izvode do te osobe, ali sam ipak bio na dopuni gde su tražili da dokažem rodbinsku vezu sa bratom koji je na osnovu iste veze već odavno Bugarski državljanin, iako nisam uopšte išao preko brata već veza otac deda.
Sledeće nedelje biće 2 godine i 9 meseci od intervjua 16.05.2019. Sofija i okruglo 14 meseci na finalnoj na kojoj sam i dalje.
Pa ti vidi zašto ljudi kukaju na nesposobnu komisiju u savetu za državljanstvo koja izmišlja toplu vodu i koja će im dodeliti pasoš na koji imaju pravo.
Imao si debelu sreću što je prošlo za 3 godine i 4 meseca, i nije stvar u dokumentaciji i sreći, već savet za državljanstvo koji radi kako radi
Автоматски споено мислење:

 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
725
Поени од реакции
959
Dobra vecer, zavcera mi javija od ambasada i bev po brojce. Intervju 20.09. 2021.skopje
Primena molba 24.01.22. Moze da vnesete vo spisok

На интервју со кои документи беше, оти овде викаат во последно нешто строго ептен било и нови документи барале?
 

ДИЌЕЛ

EGZIBICIONIST
Член од
17 јуни 2015
Мислења
85
Поени од реакции
28
Здраво дечки, имам две прашања, се надевам некој ќе одговори зашто премногу страни се за читање а немам кој друг да прашам. :( Фала ви однапред.

Прва работа, закажав термин за земање државјанство, прво ми дојде мејл да го потврдам терминот, го потврдив, ама после тоа ништо не ми стигна. Посредникот ми кажа мора да испринташ кога ти е терминот или ќе те вратат, ама освен принт скрин немам што да испринтам. Ми рече да им пишал мејл на министерство. Имал ли некој ваква ситуација? Мене одма ме фаќа паника. Кога го внесувам бројчето, ако сакам да закажам нов термин, ми излегува овој веќе закажаниот и пишува мора да помине за да закажам нов...

Втора работа - пред да закажам термин, се слушнав со посредникот и ми кажа ќе завршиме работа за два дена, со доплата. Ок, ми одговара, сакав брза постапка зашто студирам во странство и сакам во едно одење да завршам работа. Закажав термин, купив карти за толку дена колку што ми рече, пак се слушнавме, сега ми вика 300 евра, првиот ден ќе оставиме слики, административни работи бла бла, вториот ден ќе земеме матичен, па јас ќе го донесам на твоите пасошот после 10тина дена. ???? мене не ми е јасно, дали не може да се земе со брза постапка?
Ви има ли смисла ова што ми го кажува, и дали ценава е соразмерна со тоа што ќе завршиме за тие два дена, зашто мене многу ми се гледа за без брза постапка, а досега му е платено и повеќе од доста. А париве ги плаќам од стипендија. Дали ме мавта или може па јас нешто не разбирам, не знам?
pa ako znaes da rchunash patni troskovi i notarski zaverki i slichno izrachunaj, jas si imav posrednik ama pravno lice i za se sto plativ si ima kassenbon
 
Член од
18 септември 2016
Мислења
3
Поени од реакции
0
Zdravo, vujko mi koga podnasase za pasos ja ima dadeno orginal vojna bukvica vo Bugarija, kako mozam da dojdam do nea sega?
 

ДИЌЕЛ

EGZIBICIONIST
Член од
17 јуни 2015
Мислења
85
Поени од реакции
28
Ima nekoj informacii za zakonski izmeni za prevod na vozachki vo bg,znam deka nesto e iskomplicirano momentalno .Blagodaram.
 
Член од
13 февруари 2020
Мислења
53
Поени од реакции
31
На интервју со кои документи беше, оти овде викаат во последно нешто строго ептен било и нови документи барале?
Od pradedo linija preku majka, i plus od vujko izvod na rodeni i negova bg licna karta
 

Kajgana Shop

На врв Bottom