Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.651
Поени од реакции
3.701
Крвна врска е потребна ако вадиш државјанство врз база на бугарско потекло. За преку брак, не е битно дали брачниот е партнер роден Бугарин или натурализиран (од Македонија), но услов е да живееш 5 години во Бугарија. Значи теоретски може ти да се омажиш/ожениш за Македонец со бугарски пасош, но мора во Бугарија да живеете за да имаш право на таа основа да аплицираш за државјанство.
Претпоставуваше дека прашува за вадење како шо сите моментално вадемо, а иначе у право си.
 
Член од
3 јануари 2020
Мислења
215
Поени од реакции
231
Deckono sto gi objavuva Ukazite na fb grupata gi izbrisal site postovi vkjucuvajkigo i denesniot :(
 
Член од
7 декември 2020
Мислења
5
Поени од реакции
2
Konecno i kaj mene promena. Intervju na 11.02.2018 predposledna promena avgust 2020 i sega 11.12.2020 ovaa promena. Procitav na prvata strana deka se ceka 7 meseci od ovaa pa do slednata, dali e kaj site taka ili ima kaj nekoj porano ? Dali ima sansi da cekam pomalku vreme ili minimum 7 meseci?
 

Attachments

Член од
15 јуни 2019
Мислења
115
Поени од реакции
428
Konecno i kaj mene promena. Intervju na 11.02.2018 predposledna promena avgust 2020 i sega 11.12.2020 ovaa promena. Procitav na prvata strana deka se ceka 7 meseci od ovaa pa do slednata, dali e kaj site taka ili ima kaj nekoj porano ? Dali ima sansi da cekam pomalku vreme ili minimum 7 meseci?
da ne si bil na intervju 2019 ?

ako e taka znaci Avgust go pocnale so finalna vo polozitelno :D:D:D

inaku sekoj so sreka si ceka, voglavno kako pisuva na prva strana tolku e, ako pisuva 7 znaci 7.
 
Член од
11 август 2020
Мислења
15
Поени од реакции
45
Има промена кај мене от финална во положително.
Интервју 18.02.2019
Финална 10.08.2020
Доставени дополнителни документи во министерство 20.08.2020
Положително 11.12.2020 со срека на сите.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.107
Поени од реакции
3.956
da ne si bil na intervju 2019 ?
Истото и јас го прашав но 02.2018 бил. 2,5 години бил на задолжителна па тек со тие од 02.2019 влегол на финална.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom