Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
7 ноември 2020
Мислења
162
Поени од реакции
168
Posto ovde vo Cair sk albankive nudat po 10000e,da ja ozenis ako imas bg pasos,moze li albanka ako se omazi so makesonec sto ima bg pasos i ona da zeme???
 
Член од
9 април 2006
Мислења
3.623
Поени од реакции
2.266
Не, треба крвна врска.
Крвна врска е потребна ако вадиш државјанство врз база на бугарско потекло. За преку брак, не е битно дали брачниот е партнер роден Бугарин или натурализиран (од Македонија), но услов е да живееш 5 години во Бугарија. Значи теоретски може ти да се омажиш/ожениш за Македонец со бугарски пасош, но мора во Бугарија да живеете за да имаш право на таа основа да аплицираш за државјанство.
 
Последно уредено:
Член од
13 мај 2019
Мислења
149
Поени од реакции
274

Bigo

Админ
Член од
13 декември 2019
Мислења
548
Поени од реакции
972
Isto i vo svedska ako ima soprug bg pasos zena deca avtomatski dobivaat pravo da ziveat rabotat vo taa zemja. Bez potreben bg pasos.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Greska si.... Posle 6 meseci imaat pravo decata i soprugata da ziveat i rabota, a za Germanija isto e ova samo sto posle 3 meseci mozes da ja zemes familijata, sekako treba da prilozis primanja, Stan itn...
 
Член од
29 април 2020
Мислења
267
Поени од реакции
438
Greska si.... Posle 6 meseci imaat pravo decata i soprugata da ziveat i rabota, a za Germanija isto e ova samo sto posle 3 meseci mozes da ja zemes familijata, sekako treba da prilozis primanja, Stan itn...
Brat cela familija mi e tamu ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom