Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
6 јули 2020
Мислења
165
Поени од реакции
130
Golema blagodarnost do @palekrstic i @Alexija koi na sekoja moja poraka mi davaa iscrpen odgovor.Od zakazani termini vo Sofija april pa juli nemoznost da odam da go podignam drzavjanstvoto poradi koronata,poddadena molba vo Septemvri preku konzultatot vo Bitola..bez odgovor.Poradi nesebicnosta na @Alexija koja mi davase nasoki kako i sto da pravam uspeav da go zemam drzavjanstvoto od konzulatot! Site koi prakjate molbi ne prakjajte preku dhl prativ po posta samo preporacano so kopija od pasos na 17 noemvri na 23 noemvri bese dostaveno! Taka da slusajte gi clenovite so iskustvo nema da pogresite!!!
Dali za Eden mesec pristigna vo Sofia za EGN blagodaram
 
Член од
19 април 2019
Мислења
20
Поени од реакции
48
Za da znaes potocno , eden ukaz opfaka od 150-200 brojki , pale kaza deka se stasani do 17 255 , sega vidi koj broj na prepiska si i ke znaes odprilika za kolku ykazi ke ti dojde redo , ako gresam neka me isprave nekoj
epa ako e taka nareden ukaz me fakja so gospod napred ne znam sto da mislam sekako milo mi e mnogu za site sto dobija ukazi ☺
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
Bibo ziti oci trgni go onaj od februari so e polozitelno ni go pagja filmot haha
Тек па @Simorg што остана уште од март на задолжителна, секој апдејт жал ми паѓа кога го гледам заостанат на списокот, кој знае кај им залутала неговата преписка. Ништо чудно во 2048ма на некој пацифички остров да ги најдат неговите документи како пловат во шише низ океанот :ROFLMAO:
 
Последно уредено:
Член од
7 ноември 2020
Мислења
187
Поени од реакции
191
Posto ovde vo Cair sk albankive nudat po 10000e,da ja ozenis ako imas bg pasos,moze li albanka ako se omazi so makesonec sto ima bg pasos i ona da zeme???
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
Не, треба крвна врска.
Крвна врска е потребна ако вадиш државјанство врз база на бугарско потекло. За преку брак, не е битно дали брачниот е партнер роден Бугарин или натурализиран (од Македонија), но услов е да живееш 5 години во Бугарија. Значи теоретски може ти да се омажиш/ожениш за Македонец со бугарски пасош, но мора во Бугарија да живеете за да имаш право на таа основа да аплицираш за државјанство.
 
Последно уредено:
Член од
13 мај 2019
Мислења
156
Поени од реакции
285

Kajgana Shop

На врв Bottom