Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
18 септември 2014
Мислења
765
Поени од реакции
705
Некои вчера закажале за интервју, и веднаш цимолат дека "ке се разболеле" додека земат Државјанство.. Комедии.. Некои чекат по 3-4 години после интервју, и уште се во неизвесност дали ке земат или не.
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.442
Поени од реакции
211
Здраво друштво,
што документи се потребни за подигање на указ и колку се плаќа. Постапката ми е преку конзулатот во Битола
 

LePAk

пензиониран воваџија
Член од
10 јуни 2006
Мислења
102
Поени од реакции
41
Дечки денес промена во Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија :vozbud:

Има шанси после ова отказ? Тханкс
 
Член од
16 мај 2019
Мислења
36
Поени од реакции
40
Na finalna sum od pred otprilika 2 meseca, intervju vo Bitola vo juli 2018, obrazuvana prepiska 27.11.2018. Broj na prepiska 17***/2018. Nekoj dali znae otprilika koga da se ocekuva promena vo (daj Boze) polozotelno?
I jas juli 2018 bev na intervju bo Bitola, samo mene prepiskata mi bese od 28.11.2018 so broj 22... i mi se smeni pred mesec dena vo finalna ..ok mozebi posporo kaj mene odi bidejki sum preku roditel sto e nesto najbanalno ama toa e..a za promena vo polozitelno gledam ima nekoi sto bile od fev vo finalna a im se smeni mesecov :) taka da jas se nadevam juli da mi se smeni :) ...pozz do site
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2011
Мислења
222
Поени од реакции
128
Дечки денес промена во Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија :vozbud:

Има шанси после ова отказ? Тханкс
a kolku vreme bese na finalna? od koga do koga?
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
719
Поени од реакции
255
Здраво, колку временски период треба да се чека за добивање на пасош одкако ќе се поминат прашањата ? во нормални услови а не моментално,секако. Минатата година во Ноември ги поминав прашањата, од прилика година ? година ипол ?
 
Член од
26 март 2019
Мислења
177
Поени од реакции
177
Здраво друштво,
што документи се потребни за подигање на указ и колку се плаќа. Постапката ми е преку конзулатот во Битола
Dve sliki pasos format , dve kopii od pasos ,pasosot I izvod na rodeni SE plaka 36 evra za drzavjanstvo I 15 za legalizacija na izvodot
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.913
Поени од реакции
2.044
Здраво, колку временски период треба да се чека за добивање на пасош одкако ќе се поминат прашањата ? во нормални услови а не моментално,секако. Минатата година во Ноември ги поминав прашањата, од прилика година ? година ипол ?
Od intervju do pasos 2.5-3 godini ako ti e se vo red so dokumentite.
 
Член од
28 јуни 2008
Мислења
58
Поени од реакции
19
Дечки денес промена во Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија :vozbud:

Има шанси после ова отказ? Тханкс
Od koga si na finalna
 
Член од
2 април 2020
Мислења
23
Поени од реакции
64
Posle podiganje ukaz kolku vreme treba za pasos vo raka da imas?
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
239
Поени од реакции
218
Dali seuste baraat dokument za adresa vo Bugarija koga se podnesuvaat dokumentite za intervjuto, i dali nekoj go ima toj obrazec?
 
Член од
6 август 2015
Мислења
221
Поени од реакции
262
Od intervju do pasos 2.5-3 godini ako ti e se vo red so dokumentite.
Да така и јас пресметував според статусите.

Мај 2019та на интервју, АКО биде се во ред (да се запне некој на мали грешки на документите и да јадам отказ), ова време за 2 години (мај / јуни 2022) БИ ТРЕБАЛО да имам пасош у рака :)
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
765
Поени од реакции
705
Здраво, колку временски период треба да се чека за добивање на пасош одкако ќе се поминат прашањата ? во нормални услови а не моментално,секако. Минатата година во Ноември ги поминав прашањата, од прилика година ? година ипол ?
Никој со сигурност не се знае. Од 2-5 години. Во тој временски рок ке знаеш на што си. Или ке земеш, или отказ.
Od intervju do pasos 2.5-3 godini ako ti e se vo red so dokumentite.
Не мора да значи. Никогаш не знаеш што ке измислат бугарите . Од година во година се менуваат правилата на игра, па знаат некои да заглават и доста подолго од тоа. Како на пример јас. Интервју 2016. Пасош во рака 2020. После 4 години. ;)
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom