Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 април 2009
Мислења
367
Поени од реакции
135
И јас тоа чекам. Претпоставувам дека до крајот на месецов ќе има уште 2 протокола (и околу 1500 апликации вратени на дополнителна)
значи и ти си околу 10000ката така? и јас се надевам така дека ке вратат уште 1500тина и веке 10000ката треба да биди почната, и посекако сум на сам почеток :)
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Не се сеќирајте сите ќе добиете туку ме интересира едно дали сите што барате планирате да ја напуштите Македонија во најкус можен рок? Ако е така тогаш отиде младината во неповрат.
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.012
Поени од реакции
867
Не се сеќирајте сите ќе добиете туку ме интересира едно дали сите што барате планирате да ја напуштите Македонија во најкус можен рок? Ако е така тогаш отиде младината во неповрат.
Jas planiram da si go zemam i doma vo ramka da go stavam:)
 
Член од
27 август 2014
Мислења
87
Поени од реакции
121
Не се сеќирајте сите ќе добиете туку ме интересира едно дали сите што барате планирате да ја напуштите Македонија во најкус можен рок? Ако е така тогаш отиде младината во неповрат.
Околу Нова година се очекува да паднат и американските визи за Бугарските државјани.
http://www.euractiv.com/justice/eu-gives-usa-deadline-reciprocat-news-533275
http://bezpartien.com/сашт-маха-визите-за-б'лгари/
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Што е подобро да пишува на уверението за Неосудуваност : За двојно државјанство или мора да биде нагласено за бг државјанство ?
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.237
Поени од реакции
11.497
Колку време трае процердурата?? Значи од аплицирањето до земањето на пасошот?2год? И колкав би бил трошокот??? Дали сигурно му даваат ан секого или треба некои глупи документи од прабаби дасе носат?
 
S

simpleman

Гостин
Да ми каже некој дали во правосудство бараат изводите кои се даваат со уверението од бугарскиот клуб да се преведени и легализирани или не?
 
Член од
24 август 2014
Мислења
116
Поени од реакции
125
Што е подобро да пишува на уверението за Неосудуваност : За двојно државјанство или мора да биде нагласено за бг државјанство ?
Za bg drzavjanstvo sekako i vnimavajte na datumite na rajganje zs na moj kolega mu go imaja zgreseno rodendenot.Pa ponovo prevod na dokumentot idrugi troskovi i tn.....
 
Член од
27 август 2014
Мислења
87
Поени од реакции
121
Колку време трае процердурата?? Значи од аплицирањето до земањето на пасошот?2год? И колкав би бил трошокот??? Дали сигурно му даваат ан секого или треба некои глупи документи од прабаби дасе носат?
За времето на Борисов од 14 до 18 месеци. Од поднесување до интервју пола година и од интервју до сликање за пасош 8-12 месеци. Во моментот се е испобркано, луѓе чекаат по две ипол години и ништо, ќе видиме после изборите на 5 октомври дали работите ќе се вратат во нормала.

Со посредник кошта 400-450 евра севкупно, ако сам си бркаш работа и со помалку од пола ќе поминеш.

До лани секој Македонец можеше да извади, сега не. Треба стари документи или да имаш роднина кој веќе има бугарско државјанство. Да почекаме до после изборите, може и тоа ќе се врати по старото.
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
89
Поени од реакции
81
Ако е ова точно екстра :)
Ова може да испадне - многу арно не е на арно. Ако УСА ги укинува визите за Бугарија може да ги условува со тоа да не даваат државјанства :unsure:[DOUBLEPOST=1409869891][/DOUBLEPOST]
Што е подобро да пишува на уверението за Неосудуваност : За двојно државјанство или мора да биде нагласено за бг државјанство ?
за „регулирање на државјанскиот статус во Република Бугарија“. Уверението треба да го земеш од суд.
 
Член од
6 април 2013
Мислења
83
Поени од реакции
40
За времето на Борисов од 14 до 18 месеци. Од поднесување до интервју пола година и од интервју до сликање за пасош 8-12 месеци. Во моментот се е испобркано, луѓе чекаат по две ипол години и ништо, ќе видиме после изборите на 5 октомври дали работите ќе се вратат во нормала.

Со посредник кошта 400-450 евра севкупно, ако сам си бркаш работа и со помалку од пола ќе поминеш.

До лани секој Македонец можеше да извади, сега не. Треба стари документи или да имаш роднина кој веќе има бугарско државјанство. Да почекаме до после изборите, може и тоа ќе се врати по старото.
јас почнав процедура на 29ти Април годинава,(прво одење во БГ,поднесување документи и сл) а веке во Јули бев на интервју... брзо иде работава сега, ако е точно она шо кажаа дека од 10 до 12месеци треба да изелзе и не е лошо споредено со оние шо чекаа/чекаат 2-3 години
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
Зашто на темава у првиот пост не е објаснета на кратко процедурата у прости црти, како се закажува интервју, кои документи ти се потребни, сликава со прашањава горе да се постави, колку пари кошта, колку време се чека... зашто мноогу што не се упатени ( како мене ) ги занима најпрво тоа па после друго, ајде засега некој фин нека ми одговори ако може, а модераторот ако сака нека го едитира после постот, ако не јебига :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom