Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
побрзајте -вие кои мислите да вадете бг пасош- оти наскоро БГ ќе прекрати со тоа-
Денес гледам пишува доста по бг весници, веројатно читајќи ги вашите теми по форумиве им паднала таква идеја
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
241
Поени од реакции
122
побрзајте -вие кои мислите да вадете бг пасош- оти наскоро БГ ќе прекрати со тоа-
Денес гледам пишува доста по бг весници, веројатно читајќи ги вашите теми по форумиве им паднала таква идеја
дај аргументи,каде што како................
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
дај аргументи,каде што како................
прочитај некои од бугарските весници и ќе видиш
најавата им е - во најскоро време
јебеш државу , во која најголем успех е да избегаш од неа
 
Последно уредено:

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
''...а според македонските медии Софија планира скоро да затвори Државната агенција за бугарите в чужбина''. Ако се држиме што пишува во Вечер, далеку ќе стигнеме.
Реално, никој го нема прочитано тој фамозен член од законот за бугарско државјанство, и сите тропаат како им свирне. Реално што треба да се затегне е ДАБЧ, и проверките во обвинителствата. И интервјуто/тестот за државјанство. А промена на самиот член од законот за добивање државјанство, може да го смени собранието и никој друг.

И Германија има исти закон за луѓе кои имаат германски корени. Милион Полјаци, Руси, Казахстанци добија германски државјанства, државна помош, и други бенефиции врз база на овој закон.
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Член од
20 октомври 2013
Мислења
241
Поени од реакции
122
oва е само статија на германски новинар да пополни место малки по весниците, а зошто не пишува германците што дадоа мислам околу 8 милиони пасоши
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
120
Поени од реакции
37
Само што се вратив од конзулатот во Битола. Поминав интервју, ги поднесов сите документи и уплатив 110 евра во уни банка. Ми дадоа некаков број за бугарска граѓанство и ми рекоа во фебруари да се јавам.
Дали тоа значи ќе го земам пасошот во Битола или после тоа треба нахнадно да поднесам во Софија?
TheMayor i jas imam tamu podneseno dokumenti vo BG konzulat vo Bitola seuste me nemaat povikano na intervju pa me interesira mozes li da kazes sto se te prasuvaa na intervjuto i koj go vodi kolku vreme trae i sto odgovarase ako sakas i vo poraka pisi gi prasanjata pa i odgovorite Pozzz
 
Член од
25 април 2009
Мислења
367
Поени од реакции
135
се слушнав со посредникот за 10000ката кога би ја раситнале бугариве, ми вика за околу месец дена би требало, а еве веке скоро месец чекам немаат бројче мрднато напред да почнат со >10000 па нагоре, има ли некој идеја кога би биле тие :(
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
TheMayor i jas imam tamu podneseno dokumenti vo BG konzulat vo Bitola seuste me nemaat povikano na intervju pa me interesira mozes li da kazes sto se te prasuvaa na intervjuto i koj go vodi kolku vreme trae i sto odgovarase ako sakas i vo poraka pisi gi prasanjata pa i odgovorite Pozzz
Интервјуто го води конзулот трае 10-15 минути, прашува : бугарски државни празници, зошто сакаш бугарско државјанство, дали би живеел во Бугарија, каква националност си, и нешто за тебе општо.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
120
Поени од реакции
37
Интервјуто го води конзулот трае 10-15 минути, прашува : бугарски државни празници, зошто сакаш бугарско државјанство, дали би живеел во Бугарија, каква националност си, и нешто за тебе општо.
Fala na odgovorot samo ako moze da gi kazes i odgovorive na prasanjata bez onie za praznicite
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.346
Наредно бугарофилчење и серење по Македонија и Македонците ќе биде санкционирано со бан и затварање на темата!
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
89
Поени од реакции
81
се слушнав со посредникот за 10000ката кога би ја раситнале бугариве, ми вика за околу месец дена би требало, а еве веке скоро месец чекам немаат бројче мрднато напред да почнат со >10000 па нагоре, има ли некој идеја кога би биле тие :(
И јас тоа чекам. Претпоставувам дека до крајот на месецов ќе има уште 2 протокола (и околу 1500 апликации вратени на дополнителна)
 
Член од
27 август 2014
Мислења
87
Поени од реакции
121
Fala na odgovorot samo ako moze da gi kazes i odgovorive na prasanjata bez onie za praznicite


-Премиер до 5 октомври е Георги Близнашки. Министер за правосудие Христо Иванов.
-Ако немаш роднини во Бугарија кажи не.
-Ќе те прашаат и дали си бил во Бугарија и каде.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom