Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 март 2014
Мислења
202
Поени од реакции
198
sakas da kazes druze dokument ili porvrda od bugarskiot kultturen klub pa so toj dokument ke treba da se podnesat dokumentite do DABC za proizhod.
Pa ne znam uste. Ako nekoj ima originalni dokumenti, ne mu treba Klubot, ke si podnese direktno do DABC, ili do Ministerstvoto, ako e na dopolnitelna. Dali klubot ke im izdava potvrdi na tie sto nemaat originalni dokumenti, ne se znae, zatoa sto uste ne pocnal da funkcionira. Idnata nedela ke pocne da izdava, pa ke se znae poveke sto e potrebno za potvrda.

Mozno e Catch 22, ministerstvoto da ja priznava potvrdata od klubot, a klubot da ne ja izdava bez originali,
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
198
Поени од реакции
119
Pa ne znam uste. Ako nekoj ima originalni dokumenti, ne mu treba Klubot, ke si podnese direktno do DABC, ili do Ministerstvoto, ako e na dopolnitelna. Dali klubot ke im izdava potvrdi na tie sto nemaat originalni dokumenti, ne se znae, zatoa sto uste ne pocnal da funkcionira. Idnata nedela ke pocne da izdava, pa ke se znae poveke sto e potrebno za potvrda.

Mozno e Catch 22, ministerstvoto da ja priznava potvrdata od klubot, a klubot da ne ja izdava bez originali,

znaci logikata e taa ako nekoj ima originalni dokumenti nema da ima potreba od Klubot da bara potvrda ke si gi podnese direkno do bugarskite institucii,mozebi ke bide predhodno kako sto bese spomnato da treba da se zaclenis vo klubot plakas clenstvo i ti izdavaat toj dokument samo neznam dali dopolnitelno bi kostal,
a neli klubot se otvori da se olesni procedurata za lugeto da zemat pasos koi nemaat orginalni dokumenti priznat e od DABC,a so orginalni dokumenti i dosega koj imaa zemaa pasosi.
sepak ke vidime kako ke bide a ako nekoj vo megu vreme nesto tocno doznae neka spodeli.
 

GoranX

Евреин
Член од
16 септември 2011
Мислења
66
Поени од реакции
9
Dali znete nekoj sto bil odbien za pasos? Se dumam dali da podnesam dokumenti ama i toj so gonajdov za posreednik vika bez bugarski dokuement mozi da pomini ama ne e siguren ...
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
867
Pa ne znam uste. Ako nekoj ima originalni dokumenti, ne mu treba Klubot, ke si podnese direktno do DABC, ili do Ministerstvoto, ako e na dopolnitelna. Dali klubot ke im izdava potvrdi na tie sto nemaat originalni dokumenti, ne se znae, zatoa sto uste ne pocnal da funkcionira. Idnata nedela ke pocne da izdava, pa ke se znae poveke sto e potrebno za potvrda.

Mozno e Catch 22, ministerstvoto da ja priznava potvrdata od klubot, a klubot da ne ja izdava bez originali,
Neli ti pred nekoe vreme spodeli infirmacija tuka na forumov deka posle 16 juli ke pocnale da gi pustaat site sto se na dopolnitelna proverka. Imas nekakvi soznanija okolu toa?
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
Ne si vo pravo jas dostaviv original dokumentistari se 110 g. I 4 meseci sum na dopolnitelna.I jas neznam sto ke bide so klubot.sakam da prasam dali nekoj znae dali sluzbeniot kabinet ke izdava ukazi zatoa sto ovaa nedela treba vladata da podnese otstavka.
 

R.1

Член од
23 јануари 2014
Мислења
149
Поени од реакции
57
I sto ima tolku smesno vo ova sto go kaza? Ili fakjas samo seir,neizzivean stvor....
еии гнасен еден на уста.
Тоа е меѓународно право, документ за потекло имаш или нема, или треба да ги натурализираат доколку имаат потреба од некого (како во случај со фудбалерите што прават) но не од сите, неможат сите да ги земат.
Не гледата Велика Британија како ги стегна дека давале граганство за 150 000 фунти на азијци.
Сега од што се исплашени не знаат што документ треба, сит од еден на друг си ја префрлаат топката.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Ne si vo pravo jas dostaviv original dokumentistari se 110 g. I 4 meseci sum na dopolnitelna.I jas neznam sto ke bide so klubot.sakam da prasam dali nekoj znae dali sluzbeniot kabinet ke izdava ukazi zatoa sto ovaa nedela treba vladata da podnese otstavka.
Малце вероватно е, тоа нема да биде приоритет поне докато нема стабилна влада.
 
Член од
7 јули 2014
Мислења
8
Поени од реакции
0
dali na interviju zapisuvaat toa sto kazuvas ili samo ti postavuvaat prasajna pa gi odgovaras ?
 
Член од
7 јули 2014
Мислења
8
Поени од реакции
0
Zapisuvaat se sto so kazal.....
dali prasajnata moze da se odgovaraat vo kratki crti ... na pr. (mislam deka gi imase na forum) i prvoto glasese vaka: zosto baras bugarsko dr? mozes da kazes deka se cuvstvuvas kako bugarin ..... znaci vo pokratki crti bez golemi obrazlozenia i pritoa toa interviju da se prifati kako sto treba.... ?
dr. prasajna mislam deka ne se mn. bitni kako sto se dali imas rodnini vo bg, pretsedatel , premier i t.n , ovie i opsirno da gi opisuvas ne e strasno zatoa sto vistinata samo ja kazuvas.... znaci i da zapisuvaat ne moze nesto so toa da se dokaze.
 
Член од
12 април 2008
Мислења
17
Поени од реакции
22
Дали документ за распределба на имот помеѓу таткото и децата од 1944 година заверен од бугарски нотар, со залепени таксени марки е валиден ако те вратат на дополнителна проверка ?
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Дали документ за распределба на имот помеѓу таткото и децата од 1944 година заверен од бугарски нотар, со залепени таксени марки е валиден ако те вратат на дополнителна проверка ?
Не
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
185
dali prasajnata moze da se odgovaraat vo kratki crti ... na pr. (mislam deka gi imase na forum) i prvoto glasese vaka: zosto baras bugarsko dr? mozes da kazes deka se cuvstvuvas kako bugarin ..... znaci vo pokratki crti bez golemi obrazlozenia i pritoa toa interviju da se prifati kako sto treba.... ?
dr. prasajna mislam deka ne se mn. bitni kako sto se dali imas rodnini vo bg, pretsedatel , premier i t.n , ovie i opsirno da gi opisuvas ne e strasno zatoa sto vistinata samo ja kazuvas.... znaci i da zapisuvaat ne moze nesto so toa da se dokaze.
Интервјуто го прават за да го видат нивото на бугарски јазик, да видат дали ќе те фатат у лага и слично.. должината на одговорот не игра никаква улога само да не си кажал нешто што не треба, треба да знаеш неколку празници од почит па нели бараш БГ државјанство....
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom