Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
26 јануари 2010
Мислења
119
Поени од реакции
7
инаку од јануари месец за бугарско државјанство треба да се полага историја, бугарски јазик и уште 1 предмет.
Информацијата ти е точна?Јас 11 јануари сум на интервју посредникот ништо не ми кажа за ова
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Информацијата ти е точна?Јас 11 јануари сум на интервју посредникот ништо не ми кажа за ова
Ако ти барат jaзик - се прават тестови. Примери може да се видат овде.
http://www.mon.bg/below/citizenship/
Тоа е законот за бугарско државjaнство. Зависи по каква процедура аплицираш ти.
http://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2134446592
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Бугарски пасош не... дури и тие што го имаат не го саат но тоа го прават зошто да бидеме искрени.. државата не ни е баш не ни била добро место за живеење.. повеќето го прават тоа зошто дома имат фамилија на која не можат да и овозможат добри услови за живот па земаат бугарски пасош за да излезат од државава и да работат во сранство или некаде на запад зошто таму работата е повеќе ценета.... и имаат одлични услови за живот.. и потоа се повлекуваат од нашата држава со цела фамилија... Самата држава народот.. политиката не ни чини па постојано имаме некоја желба да избегаме..
A kade ce begaat, tamu rozi cvetaat i samo nepismeni pribiraat ubav e sonot za gore ama tesko ostvarliv ???
Da si nezenet e polesno otides tamu zapoznaes nekoja se zenis mada i toa e lutrija i ostanes tamu ....
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.863
Поени од реакции
6.370
Ако има некој искуство со БГ возачка да ми каже колку трае процесот одприлика за вадење таква? И дали треба лично да се оди или може посредникот да заврши. Поз
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Ако има некој искуство со БГ возачка да ми каже колку трае процесот одприлика за вадење таква? И дали треба лично да се оди или може посредникот да заврши. Поз
Има 2 вида - Брза (10 дни-58 лева) и Обична(30 дни-25 лева). Ако за прв пат вадиш биди готов да покажеш диплома за основно образование или повисоко(треба да е легализирана,ако не е от бугарско школо), курс за итна помошт во БЧК(предпоставувам може и от МЧК) и медицинско от лекар за категориите кои имаш. Се зависи и какви категории имаш за С,D, C+E, D+E,... ке ти требат и други документи.
Кога подадеш чекаш во зависност за колко дни си платил и можеш да провериш овде дали е готова
https://nld.mvr.bg/nld/nweb.nsf/fVerification
Овде се проверуват пасоши, возачка, лична карта и морнарски пасош.
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
617
Поени од реакции
63
Дали со нашата возачка може да извади бг без да се полага ?
 
L

Luki Junior

Гостин
Дали со нашата возачка може да извади бг без да се полага ?
Да, ама ќе ти ја земат нашта. Имаше у весници за шемата, па има и кривични пријави нашата шо ја пријавуват за изгубена.
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
617
Поени од реакции
63
Да, ама ќе ти ја земат нашта. Имаше у весници за шемата, па има и кривични пријави нашата шо ја пријавуват за изгубена.
Ке ја пријавам украдена :) колку што знам не соработуваат едни со други така да 99% се шансите да не те фатат
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.074
Поени од реакции
581
Може некој на кратко да каже што е потребно на БГ пасош. Кои докумети и сл. Фала
 
Член од
30 мај 2011
Мислења
552
Поени од реакции
130
Може некој на кратко да каже што е потребно на БГ пасош. Кои докумети и сл. Фала
Извод (не постар од 6 месеци),потврда за неосудуван,фотокопија од лична карта,1-2 сликички и мислам дека тоа е тоа.Одлучисе па кога ќе отидеш кај посреднико тој ќе ти каже што и како.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Министара за надворешни инициира промена во закона за бугарско државенство за воведуване на процедура по отнемане на бугарско државjaнско,ако се злоупотреби со него и создаването на официална церемониja по получаването му.
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Дали е точно дека сега побрзо можеш да добиеш бугарски пасош и тоа за една ипол година ?
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Тоа не е побрзо,тоа е нормалното време на чекање за вадење на бугарски пасош.
Правете разлика мегу пасош и државенство. Пасош се вади за 3 дни или за 1 месец. Тоа е времето за вадене. Тоа за што зборувате е државенство,а не пасош.
 
Член од
30 мај 2011
Мислења
552
Поени од реакции
130
Правете разлика мегу пасош и државенство. Пасош се вади за 3 дни или за 1 месец. Тоа е времето за вадене. Тоа за што зборувате е државенство,а не пасош.
Ние во МК така си го викаме.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom