Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
26 јануари 2012
Мислења
18
Поени од реакции
17
да знам ама кога ке го впишам мојот број не излегува ништо што е поврзано со мене и со мојата процедура/ сакам да знам после колку време ке излезе нешто ако сум го поминала интревјуто???
нормално затоа што е во процес кога ке излезе твојот број ке го има
--- надополнето: 5 февруари 2012 во 07:11 ---
Има ли некоја опција по брза постапка да го земеш пасошот? Рецимо, два месеци. Легална процедура. Пример, да си обврзан да се откажеш од македонско државјанство, нешто у тој стил.
нема такво нешто не постои
 
T

Tetro

Гостин
Има ли некоја опција по брза постапка да го земеш пасошот? Рецимо, два месеци. Легална процедура. Пример, да си обврзан да се откажеш од македонско државјанство, нешто у тој стил.
Може, одма (одма се решава процедурата, сликче на лице место и паспорта е готов за две недели максимално).
Ама, после си третиран како тужџи гражданин в Македонската држава.
 
Член од
15 декември 2010
Мислења
197
Поени од реакции
87
Не е никакво оправдување ситуацијата економска во државава за земање на бугарски пасош односно за писмено изјавување дека си бугарин,кое ќе стои за век и векови во документацијата.Само јас би го поставил обратно прашањето за бугарските пасоши:кој е интересот на Бугарија за издавање на бугарски државјанства,сигурно не е за да му овозможат на кутрото македонче подобар живот ,тука причините се многу подлабоки и тоа е лошптпво целата оваа работа.(Една од причините би била:ако по некој случај некои од овие македонски бугарчиња стане славен во својата област тука ќе се мафта со тие признанија како што сега тоа го прават со многу Македонски дејци).
Па кога е така би ги запрашал сите овие кутри кои бараат спас во бугарското државјанство зошто не отидоа во една Романија,или Унгарија или било која друга држава од ЕУ да бараат државјанство.
Dechko, seka drjava si ima procedura kako se dava grajdanstvo na tuginec. Toa se pravi za diasporata nadvor ot koja da e drjava. Toa shto makedoncheto pripka i se deklarira kao bugarin ne traji vina u Bulgaria. Toi akt e dobrovolen, nikoi ne go nateral makedoncheto da se deklariraa nadejden bugarin! ;)
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Познавам патриотчиња кои летаа по избори за вмро, а веќе извадија бугарски пасоши. Не верувам дека некој од глупост го вади да не понижи и сами видовте на тв кај нас имаше пред мислам месец дена снимка од бугарска телевизија, секој вади да би одел во странство за печалба. Овдека да не се лажеме нема леб, нити па ќе има. Имам сигурна работа од роднина во странство и ќе вадиме со брат ми ќе идеме.
 
Член од
25 април 2009
Мислења
367
Поени од реакции
135
Тоа е проблемот што 80% го изадија ради кола да купат.. а немаат муда да идат на запад да фатат некоја работа.
можам да ти кажам само дека НЕМАШ ПОЈМА колку македонци со бугарски пасоши си возат нивни бугарски камиони низ скандинавија, германија, бенелукс
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
можам да ти кажам само дека НЕМАШ ПОЈМА колку македонци со бугарски пасоши си возат нивни бугарски камиони низ скандинавија, германија, бенелукс
Аја можам да ти кажам дека НЕМАШ ПОЈМА колку извадија пасош само за кола и поевтин зелен картон.
 
Член од
25 април 2009
Мислења
367
Поени од реакции
135
Аја можам да ти кажам дека НЕМАШ ПОЈМА колку извадија пасош само за кола и поевтин зелен картон.
Така е неам појма, а и ти немаш појма колку само луге со фамилијата се преселија во горе горе наведените земји, али сепак, јас сум против бг пасоши, последен да е не вадам
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
737
Поени од реакции
660
Познавам патриотчиња кои летаа по избори за вмро, а веќе извадија бугарски пасоши. Не верувам дека некој од глупост го вади да не понижи и сами видовте на тв кај нас имаше пред мислам месец дена снимка од бугарска телевизија, секој вади да би одел во странство за печалба. Овдека да не се лажеме нема леб, нити па ќе има. Имам сигурна работа од роднина во странство и ќе вадиме со брат ми ќе идеме.
Е срам да ви е! Седете овде сега ќе има нов налет на странски инвестиции ќе не исповработат сите па кога ќе ни дадат по 9000 плата има да се чудиме што да правиме со парите:tapp:
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Е срам да ви е! Седете овде сега ќе има нов налет на странски инвестиции ќе не исповработат сите па кога ќе ни дадат по 9000 плата има да се чудиме што да правиме со парите:tapp:
Да, да, во сите планирани или почнати ако се воопшто почнати ќе вработат едвај 5000, а онаму од биро и социјално тродупло повеќе испобришаа. Деновиве треба да идам во социјално да поднесам изјава за примања, а сосед кој бил денеска госпоѓата на шалтер му допишала дека имал примања од 6200ден, а човеков не работи нити па има примања. Ќе видам во понеделник ако и мене ми допишува дека сум имал примања, ќе снимам со мобилен и ќе го објавам овој циркус.
 
Член од
22 октомври 2011
Мислења
1.281
Поени од реакции
798
Дечки има ли некој тука да е поднесел 2009 година за пасош???
Дали ке излезат оваа година или ке чекаме уште бааги време....
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
737
Поени од реакции
660
Да, да, во сите планирани или почнати ако се воопшто почнати ќе вработат едвај 5000, а онаму од биро и социјално тродупло повеќе испобришаа. Деновиве треба да идам во социјално да поднесам изјава за примања, а сосед кој бил денеска госпоѓата на шалтер му допишала дека имал примања од 6200ден, а човеков не работи нити па има примања. Ќе видам во понеделник ако и мене ми допишува дека сум имал примања, ќе снимам со мобилен и ќе го објавам овој циркус.
Абе другар...лани и стигна писмо на жена ми дека нема право да се пријавува година дена заради тоа што задоцнила еден ден и не се пријавила на време...преродбата продолжува, невработеноста се намалува:place:
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.789
Дечки има ли некој тука да е поднесел 2009 година за пасош???
Дали ке излезат оваа година или ке чекаме уште бааги време....
jaс сум 2009 ама кога ќе излезе веќе еднаш не знам. надеж :D
 

Хакет Мен

Juventus Till I Die
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.227
Поени од реакции
3.414
Jas bev vo 2010 dekemvri i go fativ noviot zakon kaj sto gi davaat za 1 godina. Tocno po 1 godina mi izleze i brojot na internet i sega ostanuva da odam za Bg da gi zavrsam i drugite sitnici.
 
Член од
11 февруари 2012
Мислења
5
Поени од реакции
9
Јас тотално ги оправдувам луѓето што вадат бугарски пасоши. Ако вадат бугарски пасош, не значи дека се помалку патриоти или предавници или пак дека се декларираат како бугари...напротив, го вадат заради финаниска корист и тоа е во ред според мене.

Македонијава што не пружа многу можности за работа не пружа, така да народот треба да си бара чаре кај што може да се снајде, таму. Јас имам двојно државјанство исто така, македонски и американски пасош, и пак живеам тука у МКД...

А за кај нас за пасоши вадење да не збориме...ми се гади од самата помисла...Албанци и цигани врие по тоа шалтерите, како у авганистан да се наоѓаме...а и ако не сте погледнале наоколу, пола држава стана албанска више, кај и да влезеш у државна установа, се збори на албански без гајле и мора да ги трпат нашите вработени..така да наместо квази патриотите да се расправаат за Македонци со бугарски пасош, ваков пасош, таков пасош, бранете ја државата од вистинскиот проблем
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.532
Поени од реакции
33.728
Уште полошо се декларираат, ама кој земал да прочита. Незнам дали со ова што го пишувате се правдате пред мене, другите, форумот, јавно или самите себе. Ова ти е асимилација по мирна постапка, секој што тврди обратно е идиот. Или во обид другите да ги претвори.

Не дека судам. Ме боли кур. Пример, вујко ми има бугарски. За ефтини пари си донесе новичко мерцедесче, си се изнапрошета летото без да го дркаат нашиве. Воопшто не ме тангира, до одреден степен и оправдувам. Ама секој во обид да се оправда е патетично смешен. Ако нешто ме тангира, во негативна конотација, е тоа што имам минимално познавање на историја поради фактот што тој што требаше да ме учи беше алергичен на муабетов и времето минеше у мерење курови у песок. Пошо ми се можеше. :D
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom