Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Во Битола ме интересира да не знае некој што има поднесено колку време се чека. ?
Како што ги разбрав од луѓе дека од септември поштата ќе стигнела и бројчињата ќе излезеле..


А во врска со тоа дали да или не за бг пасош:

Кој нема досега поднесено навреме нека си поднеси.. За момент само чоек да го искуси животот на Запад ќе се прај пишман што навреме не поднесол за бг пасош...

Реално од нашава мизерија во МК излез е само бугарскиот пасош..

Сите хејтери што плукаат по тие со бг пасоши - Ако ви е вас погодено во нашава мизерна државичка тогаш да си останите и да не плукате по тие што сакаат пристоен живот.

И еве уште еден пример.. Оди Македонец во 30тите во Америка.. Прва генерација, втора генерација, и оп внучето кога ќе го прашаат што е по националност- тврди Американец.. Е тоа не било проблем проблем било ако се пишел бугарин некој што нема никакви изгледи за пристоен живот во МК. И едното и другото се во суштина исто - емиграција од економски побуди...
 
Последно уредено:
Член од
24 јуни 2009
Мислења
177
Поени од реакции
345
Ќе врекаме Татарија она ова, амо кога ќе дојде војна у оваа мизерија бидете сигурни дека без разлика на се они први ќе дојдат да помогнат да знаете. Пошо сите сме историчари на овој форум, сакам само да прашам неколку прашања. Кога е направена кодификацијата на македонскиот јазик и со чија помош, пред тоа на кој јазик зборевме ние , на албански? Јас ќе ви одговорам, во 1948 год, со помош на српски експерти и сме збореле чист бугарски јазик затоа денес ние имаме среќа место ксмет.... Зошто сите се фалеме со архивите во Истанбул, божем таму не се биле нашите антички експерти, пишувало македонци, мало морген, бугар пишува, имаше едно интервју на Ванчо Михајлов, најдете го и работите ќе ви станат појасни. Не навредувам никој, само си го кажувам моето мислење. Пс, немам бг пасош, но во процедура сум, на времето и јас бев патроит и се кцав во гради, а кога ќе немате леб да јадете е тогаш да ве видам, а не тука само памет да солите. Поз, немам лоши намери никого да навредам.[DOUBLEPOST=1406345474][/DOUBLEPOST]
Ne izivean ovoj dupel vakvi onoj dupel vakvi patriotizam predavnici vakov fakultet onakov fakultet i sto fakulteti da zavrsis cabe ti se so razgovorov ti si akademski graganin i kako takov ne treba da dozvolis poradi sebe i taa diploma da koristis takvi zborovi ne sakam da te naucam ili da ti filozofiram se se sveduva na edno bez razlika kade zivees kade si roden EU TI E DRZAVATA I NACIJATA IMA MNOGU FRANCUZI STO SE VO GERMANIJA IMA GERMANCI STO SE VO ANGLIJA I TAKA NATAMU VIE LI KE KAZUVATE OTVORETE SI GO MALKU MOZOCETO I GLEDAJ TE SI PRED VASIOT PRAG A NE NA DRUGIOT I AKO VI SMETA ZA NA KRAJ STO PISUVATE NA STO SE VKLUCUVATE NA FORUMOV KE SMENITE NESTO APSOLUTNO NE SE DODEKA NA ADMINISTRATORIVE NE IM PUKNE FILMOT I DA JA ZATVORAT TEMAVA.OZDRAV DO SITE JAS SE GUBAM OD TEMAVA. OTIDE KAJ STO NE TREBA.
Мала забелешка, Еу не е држава, туку конфедерација која тежнее да стане федерација со седиште најверојатно некаде во Германија, со еден буџет и една влада која ќе ги распределува буџетите на сите држави членки, еден претседател, нешто налик Америка, инаку за се друго си во право.
 
Последно уредено:
Член од
28 мај 2014
Мислења
55
Поени од реакции
67
i jas bi ginela za makedonija ako imam dobra funkcija na fotelja i ako tatkomi i majkami zemaat po 500-800 eur plata,a ne vaka so dve diplomi mi se nudi rabota kako kelnerka ,sankerka , .....zosto sum ucela jas ?? isto i tatkomi bese vo lavovite sega e invalid zosto patriotive ne pomagaat ?? tuku treba ssmi da se izdrzuvame.crven karton za ova drzava puuuu

,
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.012
Поени од реакции
867
i jas bi ginela za makedonija ako imam dobra funkcija na fotelja i ako tatkomi i majkami zemaat po 500-800 eur plata,a ne vaka so dve diplomi mi se nudi rabota kako kelnerka ,sankerka , .....zosto sum ucela jas ?? isto i tatkomi bese vo lavovite sega e invalid zosto patriotive ne pomagaat ?? tuku treba ssmi da se izdrzuvame.crven karton za ova drzava puuuu

,
Toooo sestro.....
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
i jas bi ginela za makedonija ako imam dobra funkcija na fotelja i ako tatkomi i majkami zemaat po 500-800 eur plata,a ne vaka so dve diplomi mi se nudi rabota kako kelnerka ,sankerka , .....zosto sum ucela jas ?? isto i tatkomi bese vo lavovite sega e invalid zosto patriotive ne pomagaat ?? tuku treba ssmi da se izdrzuvame.crven karton za ova drzava puuuu

,
Браво алал да ти е. Се гордеам со моите сестри. Напред браќа и сестри Бугари.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Процедурата треба да е според законот како што си ја спроведуваше претходната влада која го запазуваше и законскиот рок.А тоа сами да си зафршиме работа кажав горе,целта им беше да не доведат во пат состојба да не можеме сами да зафршиме работа.
Според законот може да ти барат дополнителни документи,а уште повеке ти имаш интерес да ги отнесеш,за да не те изпитуват отново и отново.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
25 март 2014
Мислења
202
Поени од реакции
198
i jas bi ginela za makedonija ako imam dobra funkcija na fotelja i ako tatkomi i majkami zemaat po 500-800 eur plata,a ne vaka so dve diplomi mi se nudi rabota kako kelnerka ,sankerka , .....zosto sum ucela jas ?? isto i tatkomi bese vo lavovite sega e invalid zosto patriotive ne pomagaat ?? tuku treba ssmi da se izdrzuvame.crven karton za ova drzava puuuu
Да, ова го има само кај нас, дипломиран келнер по политички науки, или дипломиран таксист по машинство.
 

Raynor

Mr.Terrible
Член од
16 април 2014
Мислења
384
Поени од реакции
583
Некои луге очигледно не знаат што значи поимот двојно државјанство,дали некој сакал да има бг гражданство или некое друго е негово лично загарантирано право.Ве молам не наседнувајте на националистички провокации,целта на некои ликови им е да се затвори оваа тема.Затоа и провоцираат, ставете ги на ignore и да продолжиме да разменуваме информации и мислења кои ке ни користат.
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
241
Поени од реакции
122
Во македонија ако трезвено размислуваш и се обидеш да смениш нешто , да организираш протест или било што за подобро на македонија (ако си патриот и си ја сакаш македонија), тогаш одиш во затвор . Тогаш сите што те подржувале се повлекуваат , сигурно и ќе има некоја афера за тебе и готово е со тебе. Има вакви безброј примери.ПОТСЕТЕТЕСЕ:
Затоа е многу глупаво во оваа продадена држава да бидеш патриот, смачено ми е од гледање на мобинг, малтретирање и затворање на луѓе од политички причини.
Тоа е нашата чудесна Македонија
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.063
Поени од реакции
84.935
Бугарски пасош - Да или не?

Хмм, многу деликатно прашање... Мислам дека никогаш нема да го земам тоа чудо во раце, незнам зошто ама некако пре би се мачел да извадам пасош од некоја друга земја па макар чекал и 50 години за тоа ( сега одма ќе ме направат ВМРО-вец и демек Грујо ми го испрал паметот со патриотизмот :icon_mrgr:). Имав еден случај со братучед ми, сакаше да вади бугарски пасош, и кога пошол таму, му побарале документи од жената, децата, родителите, па дури и од бабата и дедото, демек за да извадел пасош, морал и нив да ги пише бугари, демек ете имал бугарско потекло... среќа што братучедов се одкажа одма од оваа идеа :).

Еве еден друг пример, братучед ми има Австриски пасош и всушност државјанство, таму е оженен и си живее таму со фамилијата... финтата е што таму никогаш не го присилиле да каже дека е Австриец,луѓето таму си имаат подруги сваќања за околината.... за разлика од Бугариве, што ако земеш нивни пасош, ти стануваш Бугар, само Бугар и ништо друго освен Бугар :unsure:. Доволен доказ е тоа што пасошите ги даваат во рок од 6 месеци, а некогаш дури и побрзо.
Немојте да ме сватите погрешно, не ги осудувам оние што земаат ваков пасош, секој си има проблеми со животот, и ете некои се принудуваат да се пишат како Бугари, со цел ете демек утре да имаат подобар живот...АМА , ако ме прашате мене, мислам дека јас како личност немам апсолутно никакво право ниту пак ни лице моите предци да ги пишам како Бугари. Како што кажав, поарно ќе рмбам цел живот во земјава, одколку да се решам на таков радикален чекор. Има некои работи кои се бесценети за мене, неможам пример јас мојот починат татко да го пишам Бугар, и да му вадам некои си нови документи додека тој лежи два метра под земја... па побогу, ќе нема сон да ме фати со години ако сторам вакво нешто :eek:

Секој со своето мислење, ова е само мое гледиште за овој случај. Ќе ги молам Бугарите, и Македонците кои земале бугарски пасош да не ми попуваат за национализам, патриотизам, ВМРО, Грујо, ова-она и што ти ја знам. Благодарам однапред:icon_mrgr:
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
198
Поени од реакции
119
luge ve molam ne nasednuvajte na provokacii od nekoi clenovi,temava e za razmenuvanje na informacii i nekakva pomos okolu postapkata,ako nekoj nesaka nemora da vlaga i da ja posetuva temava i uste pomalce da provocira.
vo ustavot na R.M zakonski e regulirano toa pravo za dvojno drzavjanstvo pa koj saka ke vaga bugarsko,albansko ,srpsko i bez razlika toa pravo e so zakon regulirano,nikakvo sudenje nikakvo idrizovo nemoj da tresete gluposti mnogu.
 
M

mordekaj

Гостин
Бугарски пасош - Да или не?

Хмм, многу деликатно прашање... Мислам дека никогаш нема да го земам тоа чудо во раце, незнам зошто ама некако пре би се мачел да извадам пасош од некоја друга земја па макар чекал и 50 години за тоа ( сега одма ќе ме направат ВМРО-вец и демек Грујо ми го испрал паметот со патриотизмот :icon_mrgr:). Имав еден случај со братучед ми, сакаше да вади бугарски пасош, и кога пошол таму, му побарале документи од жената, децата, родителите, па дури и од бабата и дедото, демек за да извадел пасош, морал и нив да ги пише бугари, демек ете имал бугарско потекло... среќа што братучедов се одкажа одма од оваа идеа :).

Еве еден друг пример, братучед ми има Австриски пасош и всушност државјанство, таму е оженен и си живее таму со фамилијата... финтата е што таму никогаш не го присилиле да каже дека е Австриец,луѓето таму си имаат подруги сваќања за околината.... за разлика од Бугариве, што ако земеш нивни пасош, ти стануваш Бугар, само Бугар и ништо друго освен Бугар :unsure:. Доволен доказ е тоа што пасошите ги даваат во рок од 6 месеци, а некогаш дури и побрзо.
Немојте да ме сватите погрешно, не ги осудувам оние што земаат ваков пасош, секој си има проблеми со животот, и ете некои се принудуваат да се пишат како Бугари, со цел ете демек утре да имаат подобар живот...АМА , ако ме прашате мене, мислам дека јас како личност немам апсолутно никакво право ниту пак ни лице моите предци да ги пишам како Бугари. Како што кажав, поарно ќе рмбам цел живот во земјава, одколку да се решам на таков радикален чекор. Има некои работи кои се бесценети за мене, неможам пример јас мојот починат татко да го пишам Бугар, и да му вадам некои си нови документи додека тој лежи два метра под земја... па побогу, ќе нема сон да ме фати со години ако сторам вакво нешто :eek:

Секој со своето мислење, ова е само мое гледиште за овој случај. Ќе ги молам Бугарите, и Македонците кои земале бугарски пасош да не ми попуваат за национализам, патриотизам, ВМРО, Грујо, ова-она и што ти ја знам. Благодарам однапред:icon_mrgr:
Немам никаква намера да ти попувам, само сакам да те исправам за некои неправилности кои ги кажа.
Кога вадиш Бугарски пасош не ти бараат документи од никој друг.Само извод од тебе и дати на раѓање од твојата фамилија. Од жена и од деца не ти барат ништо, нити пак за баба и дедо.
Друго, братучед ти има Австриски пасош. Баш ме интересира дали го задржа Македонското или мораше да се откаже од него. Кога вадиш Бугарски пасош, ти си го задржуваш Македонското државјанство и пасош и заради тоа не ти држи муабетот дека стануваш само Бугар и ништо друго. И нема шанси да земиш пасош за 6 месеци.
А тоа дека твојте предци ги правиш Бугари со изјава, според мене е голема глупост од страна на Бугарија. Како може да биде валидно тоа што јас давам изјава за мојте родители шо се и како се,кога тие се здрави и живи. По логично ми е да ги декларираш потомците него предците, ама ајде, чим така сакаат.
Инаку го ценам твоето мислење, бидејќи секој си има право на тоа, нели...
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.063
Поени од реакции
84.935
Немам никаква намера да ти попувам, само сакам да те исправам за некои неправилности кои ги кажа.
Кога вадиш Бугарски пасош не ти бараат документи од никој друг.Само извод од тебе и дати на раѓање од твојата фамилија. Од жена и од деца не ти барат ништо, нити пак за баба и дедо.
Друго, братучед ти има Австриски пасош. Баш ме интересира дали го задржа Македонското или мораше да се откаже од него. Кога вадиш Бугарски пасош, ти си го задржуваш Македонското државјанство и пасош и заради тоа не ти држи муабетот дека стануваш само Бугар и ништо друго. И нема шанси да земиш пасош за 6 месеци
.
А тоа дека твојте предци ги правиш Бугари со изјава, според мене е голема глупост од страна на Бугарија. Како може да биде валидно тоа што јас давам изјава за мојте родители шо се и како се,кога тие се здрави и живи. По логично ми е да ги декларираш потомците него предците, ама ајде, чим така сакаат.
Инаку го ценам твоето мислење, бидејќи секој си има право на тоа, нели...
Црвен Болд: Ти реков ова е искуство од братучед ми што ми го кажа, јас никогаш не сум бил да вадам бугарски пасош и не сум шетал по тие институции

Зелен Болд: Морам да ти ја цитирам оваа реченица

Кога вадиш Бугарски пасош, ти си го задржуваш Македонското државјанство и пасош и заради тоа не ти држи муабетот дека стануваш само Бугар и ништо друго.
ДА ти си ги задржуваш Македонскиот пасош и државјанство, но како што кажав од предходниот пример со брадучедот, тој кажа дека мора и твоите родители/предци да ги пишеш како Бугари, затоа според мене ова не држи вода. Можеби ти имаш друго видување ама тоа е... Инаку братичед ми има две државјанства, дека тој всушност е роден во Австрија, но скоро цел живот го помина во државава се додека не се ожени таму...
 
Член од
25 март 2014
Мислења
202
Поени од реакции
198
Бугарски пасош - Да или не?

Хмм, многу деликатно прашање... Мислам дека никогаш нема да го земам тоа чудо во раце, незнам зошто ама некако пре би се мачел да извадам пасош од некоја друга земја па макар чекал и 50 години за тоа ( сега одма ќе ме направат ВМРО-вец и демек Грујо ми го испрал паметот со патриотизмот :icon_mrgr:). Имав еден случај со братучед ми, сакаше да вади бугарски пасош, и кога пошол таму, му побарале документи од жената, децата, родителите, па дури и од бабата и дедото, демек за да извадел пасош, морал и нив да ги пише бугари, демек ете имал бугарско потекло... среќа што братучедов се одкажа одма од оваа идеа :).

Еве еден друг пример, братучед ми има Австриски пасош и всушност државјанство, таму е оженен и си живее таму со фамилијата... финтата е што таму никогаш не го присилиле да каже дека е Австриец,луѓето таму си имаат подруги сваќања за околината.... за разлика од Бугариве, што ако земеш нивни пасош, ти стануваш Бугар, само Бугар и ништо друго освен Бугар :unsure:. Доволен доказ е тоа што пасошите ги даваат во рок од 6 месеци, а некогаш дури и побрзо.
Немојте да ме сватите погрешно, не ги осудувам оние што земаат ваков пасош, секој си има проблеми со животот, и ете некои се принудуваат да се пишат како Бугари, со цел ете демек утре да имаат подобар живот...АМА , ако ме прашате мене, мислам дека јас како личност немам апсолутно никакво право ниту пак ни лице моите предци да ги пишам како Бугари. Како што кажав, поарно ќе рмбам цел живот во земјава, одколку да се решам на таков радикален чекор. Има некои работи кои се бесценети за мене, неможам пример јас мојот починат татко да го пишам Бугар, и да му вадам некои си нови документи додека тој лежи два метра под земја... па побогу, ќе нема сон да ме фати со години ако сторам вакво нешто :eek:

Секој со своето мислење, ова е само мое гледиште за овој случај. Ќе ги молам Бугарите, и Македонците кои земале бугарски пасош да не ми попуваат за национализам, патриотизам, ВМРО, Грујо, ова-она и што ти ја знам. Благодарам однапред:icon_mrgr:
Твојот братучед добила австриски пасош на основа на натурализација, после 5 или 10 години. Инаку, Австријците се етнички Германци, и не им е гајле како некој дојденец се чувствува, па уште и Германец да го прават. И Бугарија дава пасоши со натурализација, но и по основ на потекло, како и многу други земји. За добивање по потекло, нормално е да се декларираш како Бугарин, исто и твоите претци. Не можеш да кажеш татко ми и дедо ми се Македонци, ама јас сум Бугарин!
Се е работа на личен избор.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom