Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
S

simpleman

Гостин
Читам и се чудам...абе вие барате се друго(клубови, млубови, ДАБЧ и така натаму...) но не и да се разровите за документи,кои реално ке ви помогнат из архивите. o_Oo_Oo_O
Интересно ми е колко от вас поминаха низ домашните архиви,па после през архивите во РМ, па после низ архивите во БГ? Колко?
Владава во заминување кога одлучила да ги бара тие документи имала на памет дека мал број на луѓе имаат зачувано стари документи и ги воведоа тие дополнителни документи,бидејќи целта им беше многу да го намалат издавањето на паоши.А тоа со архивите не е така лесно како што мислиш ти.И на крај па ДАБЧ е формирана и овластена да издава удостоверенија за произход поради тоа што старите документи што ги имале луѓето во најголем дел се уништени,изгубени и еве ти факт од 11000 вратени на доп. само на околу 1000 одобрија од кои пола се од Молдавија.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Владава во заминување кога одлучила да ги бара тие документи имала на памет дека мал број на луѓе имаат зачувано стари документи и ги воведоа тие дополнителни документи,бидејќи целта им беше многу да го намалат издавањето на паоши.А тоа со архивите не е така лесно како што мислиш ти.И на крај па ДАБЧ е формирана и овластена да издава удостоверенија за произход поради тоа што старите документи што ги имале луѓето во најголем дел се уништени,изгубени и еве ти факт од 11000 вратени на доп. само на околу 1000 одобрија од кои пола се од Молдавија.
Коj е кажал дека мора да е лесно?! Тоа е процес,а не - аплицираш и вака еве готово.
Читам влада чекаме, падна влада, нова влада, привремена влада... ако сами не си завршите работата не чекаjте влада и тоа и она.
 
S

simpleman

Гостин
Коj е кажал дека мора да е лесно?! Тоа е процес,а не - аплицираш и вака еве готово.
Читам влада чекаме, падна влада, нова влада, привремена влада... ако сами не си завршите работата не чекаjте влада и тоа и она.
Процедурата треба да е според законот како што си ја спроведуваше претходната влада која го запазуваше и законскиот рок.А тоа сами да си зафршиме работа кажав горе,целта им беше да не доведат во пат состојба да не можеме сами да зафршиме работа.
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Процедурата треба да е според законот како што си ја спроведуваше претходната влада која го запазуваше и законскиот рок.А тоа сами да си зафршиме работа кажав горе,целта им беше да не доведат во пат состојба да не можеме сами да зафршиме работа.
Друже тој е Законот и нема да се смени. Има постапка и процедура. Кој е Бугар и сака да си се обезбеди со документ од Бугарската држава треба да го запази Законот. А тој е променет и сега треба да се запазат пропишаните акти.
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Какви прашања прашуваат на интервјуто ?
Ај ќе ве молам преку некој пример, да поднаучам нешто.
 
Член од
2 март 2014
Мислења
44
Поени од реакции
19
Убо бе луѓе јас не можам да разберам сте се запнале на нешто и како прле пред магаре исто та исто се зборува со месеци прво едно па не било така па друго па и то не било така па сега бугарски клуб па и тој барал документи да си имал брачед па што ти знам јас што. Значи се овај муабет се наведува на предпоставки јас сигурен сум како и досега така и одсега значи сите ќе добијат пасош што се во процедура нема никој да биде одбиен. Па зарем не го знаете ставот на бугарија према македонија? Толку од мене и само трпение и се ќе се среди
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Еве за това се зборува. Прашане е кои македонци и кои генерации.
Уживај... Македонија не ја срушила ни Римската империја,ни Персиската ни Отоманската,ни бугарското,грчкото и српското царство нити терористите на УЧК.. нема ни овие изроди кои го јадат македонскиот леб... знаеш како викаат Србите ? ИМА ДАНА ЗА МЕГДАНА... а пред да дојде тој ден Македонија треба да ги протера сите овие изроди,да не се множи нивната крв изродска на светата Македонска земја.По примерот на Франција,бугари и цигани одма депортанција..
 
Член од
27 октомври 2013
Мислења
135
Поени од реакции
201
Уживај... Македонија не ја срушила ни Римската империја,ни Персиската ни Отоманската,ни бугарското,грчкото и српското царство нити терористите на УЧК.. нема ни овие изроди кои го јадат македонскиот леб... знаеш како викаат Србите ? ИМА ДАНА ЗА МЕГДАНА... а пред да дојде тој ден Македонија треба да ги протера сите овие изроди,да не се множи нивната крв изродска на светата Македонска земја.По примерот на Франција,бугари и цигани одма депортанција..
За племето предавничко малку е протерување,треба крвта да им се искорени за нивните болни гени бел ден да не видат.
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
185
Уживај... Македонија не ја срушила ни Римската империја,ни Персиската ни Отоманската,ни бугарското,грчкото и српското царство нити терористите на УЧК.. нема ни овие изроди кои го јадат македонскиот леб... знаеш како викаат Србите ? ИМА ДАНА ЗА МЕГДАНА... а пред да дојде тој ден Македонија треба да ги протера сите овие изроди,да не се множи нивната крв изродска на светата Македонска земја.По примерот на Франција,бугари и цигани одма депортанција..
Каква света земја бе шутрак еден... За фраерите од УЧК е света земја не за тебе.. за нив има работа, услови, не плаќаат сметки ти им ги плакаш за нив, рмбаш како коњ за некој газда за да земат они плата и ем да седат дома, и да носат беџ од МВР за да може да те млатат кај ке стигант законски... Јадеме македонски леб?? А да не јадеш ти дијаспорски леб случајно??
Кој не те срушил бе шутрак еден, и под римско си бил роб, и под турците си бил роб, и сега си роб и на УЧК и на тие транзициски фраери... црв еден тој ке зборел...
И смени го бугарскиот аватар ако не ги сакаш бугарите... Да не беше Бугарија 150 000 ќе немаат леб да јадат у источна македонија, ќе требапе да се работат за 500 денари у Кондово...
Да живее Бугарија!!!
 
Последно уредено:

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Каква света земја бе шутрак еден... За фраерите од УЧК е света земја не за тебе.. за нив има работа, услови, не плаќаат сметки ти им ги плакаш за нив, рмбаш како коњ за некој газда за да земат они плата и ем да седат дома, и да носат беџ од МВР за да може да те млатат кај ке стигант законски... Јадеме македонски леб?? А да бе јадеш ти дијаспорски леб случајно??
Кој не те срушил бе шутрак еден, и под римско си бил роб, и под турците си бил роб, и сега си роб и на УЧК и на тие транзициски фраери... црву еден тој ке зборел...
И смени го бугарскиот аватар ако не ги сакаш бугарите... Да не беше Бугарија 150 000 ќе немаат леб да јадат у источна македонија, ќе требапе да се работат за 500 денари у Кондово...
Да живее Бугарија!!!
Доста бе татар еден од Русија ти ќе ми кажуваш,Македонија е за мене света земја и за неа загинал мојот прадедо Никола Карев и на него лично и персонално сум му правнук ете зошто имам таков аватар,да ви докажувам на вас татарите од Татаристан(Стара Бугарија) дека ИСТОРИЈАТА СЕКОГАШ ИМА ЖИВИ СВЕДОЦИ.. да сме биле робови,па ? никој од нив денеска не ја владее Македонија! јас јадам Македонски леб,не дијаспорски,не сум ја како овие твоиве испрани мозоци од Македонија,мене неможе Татаристан да ме купи со ниедна пара и со ниеден пасош зошто мојата крв е од херојска лоза не е како од овие на изроди и предавници! а тоа со УЧК е така зошто Македонија од секогаш имала Херои и Предавници,еве како денеска овие изроди,а тогаш во 2001ва што им дадоја права како Бучковски,Бранко,Љубчо... и денеска Грујо.Ти татарче не се секирај,кажи ми зошто имаше во Софија протести против ЦИГАНИЗАЦИЈАТА ? затоа што во 2020 татаристан ќе има турци и цигани па на трето место татари највише ? вие сите овие хоштаплери околу Македонија зборите за нас.. а уствари тоа вас ќе ве изеде.. на татаристан не му бега Турско ропство во 2020.. овие изродиве нека земаат бугарски пасоши,а вие во Татаристан побрзајте во Конзулатот на Турција.. додека имате време.
 
Член од
9 јули 2014
Мислења
130
Поени од реакции
44
Каква света земја бе шутрак еден... За фраерите од УЧК е света земја не за тебе.. за нив има работа, услови, не плаќаат сметки ти им ги плакаш за нив, рмбаш како коњ за некој газда за да земат они плата и ем да седат дома, и да носат беџ од МВР за да може да те млатат кај ке стигант законски... Јадеме македонски леб?? А да не јадеш ти дијаспорски леб случајно??
Кој не те срушил бе шутрак еден, и под римско си бил роб, и под турците си бил роб, и сега си роб и на УЧК и на тие транзициски фраери... црв еден тој ке зборел...
И смени го бугарскиот аватар ако не ги сакаш бугарите... Да не беше Бугарија 150 000 ќе немаат леб да јадат у источна македонија, ќе требапе да се работат за 500 денари у Кондово...
Да живее Бугарија!!!
ubavo mu kaza,jas ne znam kade gledaat tuka ubavo eve tuka sum tri godini,i pak planiram da begam od tuka so fakultet sum bez rabota,i ne e bitno fakuletot ete ,ama poentata mi e sedam vaka sekoj den i od strav da ne ostanam tuka kozata mi se ezi,edvaj cekam pak nadvor da bidam,pozdrav
 
Член од
25 март 2014
Мислења
202
Поени од реакции
198
Значи вака да нема недоразбирања помеѓу луѓево,имам контактирано директно со клубот и првиот месец предност за уверение за произход од клубот ќе имаат тие што имаат стари документи или роднини со бг пасоши, а после еден месец ќе се добива уверение и врз основа на нотаријално заверена декларација.Јави се директно таму и ќе си разбереш од прва рака,нема што тука посредници ,па ти рекол еден ова,друг она и само ќе се збунуваш.
Какви прашања прашуваат на интервјуто ?
Ај ќе ве молам преку некој пример, да поднаучам нешто.
Прашуваат за националните празници, дали имаш роднини и пријатели во Бугарија, зошто бараш државјанство, дали планираш да живееш таму, и сл. Не трае повеќе од 5-10 минути. Одговарај само со ДА :)
 
H

HoT IcE

Гостин
Еј кој не му плати на Ацид 200 евра да ми даде модератор за темава само да ве банирам од истата, Милан да не се викам. Значи колку го дрвите со глупости и патритиозам што нејќам да го коментирам, па дури паѓате и на ниски ударци и навреди, не знам што да кажам, човек што сака да влезе на темава и да прочита, да се информира што и како за пасошиве и до каде е ситуацијата нема да може од истите кохташплери што ја трујат.
 
Член од
27 октомври 2013
Мислења
135
Поени од реакции
201
Бидејќи културно пиша културно и ќе ти одговорам.Јас не го пишав тоа за да те навредам тебе или некој татар,туку да му докажам на тој татарот што спомна УЧК.. ако не ми веруваш,иди во Стокхолм.. јас не те лажам.. јас сум од Тетово,иди во Тетово побарај клуб Енерџи(ако не е затворен),ако е иди блиску до Тетово се вика Ориентал Ас,иди во Гостивар се вика Амстердам.. ќе видиш колку бугарки има исто и србинки....
Исто како тебе и јас сметам дека треба соживот да има помеѓу сите Христијански и цивилизирани народи и сметам дека има и такви Бугари кои што ке ги почитувам се додека они ме почитуваат мене.Сите западни народи војувале меѓу себе но денес го надминале тоа.
Но да ти кажам нешто, ова ѓубре што дошло на Македонски форум за да пере мозоци е далеку од овие луѓе.За предавниците и за ваквите татари кои што се останати во 18 век има само еден лек.
Ова ѓубра го труе балканот и поради ова ѓубре шипптарите добиваат бидејки наместо обединување и пријателство,они создаваат војна.

Пример, јас за овој Keljav немав лошо мислење{не го ни знаев} додека не почна да јаде гомна за Македонците на тема на која се расправаме со шипптари.
 
Последно уредено:
Член од
27 октомври 2013
Мислења
135
Поени од реакции
201
Гледаш,оној погоре се жали за тоа како од нас неможел да се информира како да стане татар па уште сакал сите да не банираат.
Прво не е нормално оваква тема да постои во Македонија и незнам како овие модератори не ја затвораат.
Темава збори за против државни интереси бе луѓе,ова зона на самракот ли е.
Порано безбедносни служи работеле на октривање на вакви штетници во државава.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom