Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
Не бе друже не се работи за дезертер, човекот отслужил војска во БГ армија, 24 месеца па го пуштиле дома... е тек после кај 48-49 југословените паг го регрутирале. А за од архив многу тешко се вади слушам требало да се знае точно кој полк служел и башка голем дел 40-45% од документите се исчезнати, особено за војници
е во таков случај не би требало да има проблем, бугарскиот воен архив еден од најдобрите во светот, незам кој ти рекол дека ги немало половина од документите од втората светска војна. Пред една година дури качија во интернет слободно да бараш за сите војници од балканската војна, каде е роден, кога е роден, во кои битки учествувал дали бил ранет, дали е убиен, како е убиен од што умрел и.т.н


дури го најдов овој сајт:
еве но е само за балканските војни http://www.archives.bg/balkanwars/search?Name=Value
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
865
Gledam deneska oglasi po internet i mnogu se nakotile sto vadat dokumenti za dokaz za bugarsko poteklo za tie sto se vrateni na dopolnitelna proverka. Prashanjeto mi e dali nekoj se javil po tie oglasi,dali nekoj slusnal ili videl so svoi oci kakov dokument e toa,i dali e legalen,dali bi zavrsil rabota?:)
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Gledam deneska oglasi po internet i mnogu se nakotile sto vadat dokumenti za dokaz za bugarsko poteklo za tie sto se vrateni na dopolnitelna proverka. Prashanjeto mi e dali nekoj se javil po tie oglasi,dali nekoj slusnal ili videl so svoi oci kakov dokument e toa,i dali e legalen,dali bi zavrsil rabota?:)
Scam :) превара е нема врска не ризикувај со лажни документи кривично дело е.
 
Член од
4 март 2009
Мислења
604
Поени од реакции
442
Pretpostavuvam deka e prevara. Jas rekov moze ima nekoj iskustvo so vakvite,pa da spodeli:)
Најверојатно прават фалсификат документ кој би ти послужил за доказ дека имаш бг потекло, но не ризикувај со фалсификат, бугарите ќе продолжат со издавање на државјанства за македонци,тоа им е во агендата на нивната надворешна политика со децении, да можат да прикажат дека овде живеат нивни државјани.Значи не осудувам дека некој вади бг пасоши, туку нема потреба да се грижиш, ќе ти издадат само ќе почекаш.
 
Член од
11 јуни 2012
Мислења
34
Поени од реакции
3
Најверојатно прават фалсификат документ кој би ти послужил за доказ дека имаш бг потекло, но не ризикувај со фалсификат, бугарите ќе продолжат со издавање на државјанства за македонци,тоа им е во агендата на нивната надворешна политика со децении, да можат да прикажат дека овде живеат нивни државјани.Значи не осудувам дека некој вади бг пасоши, туку нема потреба да се грижиш, ќе ти издадат само ќе почекаш.
да продолжат лесно да даваат пасоши за нас хммм тешко изгледа еве сите македонци од 2013 шо имаат ботјче се вратени на дополнителна проверка влера му излезе на другари мој на кој му бараат дополнителни документи...а мене, јас чекам происход од февруари и никако да излези се до пред една недела кога посредникот ми побара дополнителни бг документи иначе ништо од происходот и ништо од целава ситуација ама за срејча моја во визби, по стари кујчи најдов бг крштеници од баба ми и дедо ми и некоја тапија од 1917 година од прапрадедо мој и башка книшка воена од дедо ми дека служел војска од 1942-1944 година ги поднесов тие документи во понеделникот за да во четвртокот ми кажаја дека ДАБЧ дала зелено светло за мојте документи и происходот че излези за 3 недели...сите мислеиме дека че попштат ама ништо од то сега за сега :facepalm: :facepalm::facepalm:
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
162
Поени од реакции
54
Nema sto da se kaze veke situacijata e taa si treba doplnitelni dokumenti dokolku ima promeni ke doznaeme

Sent from my HTC One S using Tapatalk
 

R.1

Член од
23 јануари 2014
Мислења
149
Поени од реакции
57
Јас најдов низ дома на дедо ми стар бугарски документ, ученичка книшка бугарсуко школо, основно образование, и друг документ на пра дедо ми што платил за данок нешто што знам што е... но мене не ми треба јас пред да го воведат ова извадив пасош и лична карта.
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
865
Јас најдов низ дома на дедо ми стар бугарски документ, ученичка книшка бугарсуко школо, основно образование, и друг документ на пра дедо ми што платил за данок нешто што знам што е... но мене не ми треба јас пред да го воведат ова извадив пасош и лична карта.
I jas imam takvi dokumenti druze samo rabotava e sto prezimeto ne e isto so moeto i postednikot vika nemoze da se svrze potekloto:)
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
865
Upravo si kompiroglavi koga ke vidis deka nekoj se davi turnigo . Znaci toa go pisav oti sigurno pominuva a za da prvam ili ne pravam a i ne kazuvam koj prave samo sakam da dadam do znaenje deka moze da se snajdat lugjeto deka ima nadez i opcija samo ima golemi sansi i za prevara jbg.
Ajde malku kontrolirajse decko so muabetot,so navredite. Ako ne ti odi biznisot,ne znaci deka treba da vregjas tuka. Toa dokazuva deka si provalen,pa sega vikas pa ima i prevaranti:) znaci znaes kako se oravi toj falc dokument,samo ne kazuvas. Znaci baras nekoj da ti plati za da go zafrknes da lezi zatvor za lazni dokumenti.....
 
Член од
25 март 2014
Мислења
27
Поени од реакции
10
Ajde malku kontrolirajse decko so muabetot,so navredite. Ako ne ti odi biznisot,ne znaci deka treba da vregjas tuka. Toa dokazuva deka si provalen,pa sega vikas pa ima i prevaranti:) znaci znaes kako se oravi toj falc dokument,samo ne kazuvas. Znaci baras nekoj da ti plati za da go zafrknes da lezi zatvor za lazni dokumenti.....
E ako sakas da znais znam ama ke gi ibrisam postovite da ne mislis deka naveduvam nekogi i deka sakam da zarabotam na nekogo
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
865
E ako sakas da znais znam ama ke gi ibrisam postovite da ne mislis deka naveduvam nekogi i deka sakam da zarabotam na nekogo
Ovdeka sme da si pomogneme edni na drugi. Koj sto znae da pomogne na nekoj na koj sto mu e potreba pomos. A ti tvrdis deka znaes,ama ne kazuvas. Pa sto baras togas na forumov neznam.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
27
Поени од реакции
10
Ovdeka sme da si pomogneme edni na drugi. Koj sto znae da pomogne na nekoj na koj sto mu e potreba pomos. A ti tvrdis deka znaes,ama ne kazuvas. Pa sto baras togas na forumov neznam.
Pa ti me napadna deka jas sum sakal da pravam i prodavam falc doc. A jas ubavo kazav deka moze da pominat samo treba da se paze da vidis dali se stvarno stari doc. Znaci pecati i orginal taksena marka od toa vreme hartijata kakva e so ti kazuvam da razgledat lugjeto mora da bide dokumentot star i original a kako na prijatelot so mu gi sredija sigurno ima poveke takvi niz mk. so raspolagat so pogolema kolicina na bg doc i si zaat so da pravat so niv pozz
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
865
Ti rece deka znaes kakov dokument e toa,ama ne kazuvas:)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom