Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 септември 2012
Мислења
319
Поени од реакции
91
Ako imas od dedo baba ili tatko bugarski dokumenti mozes da odneses,a ako nemas znaci izvod od dedo i tatko se razbira makedonski ke gi prevedes na bugarski i ke gi podneses vo bugarija i ke cekas.drugo nema sto...
nemam takov dokument.da imav do sega ke zavrsev rabota.ti dal imas noseno izvod od dedo i tatko?dali znaes ima li nekoj zemano na toj nacin?
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
185
Znam eden poznanik sto zede taka,samo poveke vreme se ceka,e toa e.
Да не однел тој некој бугарски документ друже, пошо ја како што сум слушнал на никој сеуште само со извод му немаат одобрено државјанство....
 
Член од
11 јуни 2012
Мислења
34
Поени од реакции
3
абе луѓе нема смисла некој да копа по минатото и од сите визби на роднините да бара стари бугарски документи, а некој само да преведи и завери на нотар МК-документи и исто да се вреднуваат, правилата на игра сега засега се јасни пасош само со бг-документи, сето друго со е настрана рекла кажала се само измислица портарски муабети...Премиерот беше јасен сега засега пасоши со документи без љубов...да не се тешиме дека само со извод че земиме пасош
 
S

simpleman

Гостин
абе луѓе нема смисла некој да копа по минатото и од сите визби на роднините да бара стари бугарски документи, а некој само да преведи и завери на нотар МК-документи и исто да се вреднуваат, правилата на игра сега засега се јасни пасош само со бг-документи, сето друго со е настрана рекла кажала се само измислица портарски муабети...Премиерот беше јасен сега засега пасоши со документи без љубов...да не се тешиме дека само со извод че земиме пасош
А исто така нема смисла тоа што луѓето имаат уверенија за произход од ДАБЧ и се им е во согласност со законот за бг државјанство,а притоа некој да ги зафркава и да им вика пу пу ова не важи повеќе менуваме правила на игра.
 
Член од
11 јуни 2012
Мислења
34
Поени од реакции
3
А исто така нема смисла тоа што луѓето имаат уверенија за произход од ДАБЧ и се им е во согласност со законот за бг државјанство,а притоа некој да ги зафркава и да им вика пу пу ова не важи повеќе менуваме правила на игра.
во согласнос со закон да ама со стариот закон!-сега тој закон си претрпи големи измени пред се за да се заштити бугарија од големи корпуции и масовно земање на пасоши од страна на арапи и разни други племиња кои немаат никаква допирна точка со бг народ па не верувам ни да знаат да ја најдат на мапа бугарија!-никој не ние крив да извадиме порано бг пасоши никој не ене запираше ни Орешарски ни никој,,,ко даваја пасош за посрани 50 марки никој не земаше сите бавме патриоти а сега кога ни жежи кога државата кур не ја боли за нас и ко се сврти да молиме ние а не да не молат сега друг ги има конците не ние крив ни ДАБЧ ни Орешарски ни никој туку сами себе...па кој кур да се лутиме на властите на бугарија реално шо ни се тие криви за нешо со нас ни е потребно и ги молиме!
 
S

simpleman

Гостин
во согласнос со закон да ама со стариот закон!-сега тој закон си претрпи големи измени пред се за да се заштити бугарија од големи корпуции и масовно земање на пасоши од страна на арапи и разни други племиња кои немаат никаква допирна точка со бг народ па не верувам ни да знаат да ја најдат на мапа бугарија!-никој не ние крив да извадиме порано бг пасоши никој не ене запираше ни Орешарски ни никој,,,ко даваја пасош за посрани 50 марки никој не земаше сите бавме патриоти а сега кога ни жежи кога државата кур не ја боли за нас и ко се сврти да молиме ние а не да не молат сега друг ги има конците не ние крив ни ДАБЧ ни Орешарски ни никој туку сами себе...па кој кур да се лутиме на властите на бугарија реално шо ни се тие криви за нешо со нас ни е потребно и ги молиме!
Законот е истиот тој со последните измени од 2010 г,само не се почитува од страна на правосудство,а и да го изменат во иднина за нас не може да важи нов закон бидејќи за секој апликант важи законот што бил во сила во времето кога аплицирал.А тоа што не си извадивме на време кога требаше за тоа си апсолутно во право и затоа сега ќе дремиме по форуми.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
2 септември 2012
Мислења
319
Поени од реакции
91
Mozebi i ke moze da se prevedi vo bugarija izvod od tatko i dedo...znaci nisto ne ne kosta da probame...50evra kaj bile i ne bile..dademe tolku mnogu pa sega neka idat za ubavo i tie...ke se proba pa ke vidime.i drugo,ako ne odneseme nikakov dokument,broevite sto se vo dopolnitelna proverka cel zivot taka ke ostanat,nikogas nema da gi pustat?????
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
185
Дечки, еден мој другар има најдено југословенска воена книшка каде пишува дека дедо му служел во бугарска армија... сеа пошо е вратен на дополнителна проверка сака да ја преведе книшкава да ја приложи во правосудие, што мислите дали е тоа паметно... незнам што да му кажам :)
 
S

Sagan

Гостин
^Да. Но кога веќе служел во бугарска армија, уште подобро е директно да извади потврда од националниот архив во Бугарија, оригинал бугарски документ.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
67
Поени од реакции
12
^Да. Но кога веќе служел во бугарска армија, уште подобро е директно да извади потврда од националниот архив во Бугарија, оригинал бугарски документ.
ne e toa bas taka lesno da se izvadi takov dokument od arhiv vo bugarija... ke mu pomogne i taa so e jugoslovenskata vo sekoj slucaj
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
Дечки, еден мој другар има најдено југословенска воена книшка каде пишува дека дедо му служел во бугарска армија... сеа пошо е вратен на дополнителна проверка сака да ја преведе книшкава да ја приложи во правосудие, што мислите дали е тоа паметно... незнам што да му кажам :)
според мене по добро да си извади од бугарскиот архив и да не спомнува дека има југословенска да не се покаже дека е дезертер....

чув една работа не знам дали е вистина.
Причината да не издаваат бугарски пасоши може да е поради САД.
Би требало 2015 да паднат визите за САД но за да стане тоа треба да се покријат критериуми, еден од нив е да нема повеќе од некој број емигранти, со издавањето бугарски пасоши на Македонци, Молдавци, Украинци и со бугарско потекло се зголемува можноста да се помине одреден број емигранти.
ако е така значи до крајот на годината ќе има проблеми со издавањето, но потоа со бугарски пасош ќе се оди и во САД без виза!
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
според мене по добро да си извади од бугарскиот архив и да не спомнува дека има југословенска да не се покаже дека е дезертер....

чув една работа не знам дали е вистина.
Причината да не издаваат бугарски пасоши може да е поради САД.
Би требало 2015 да паднат визите за САД но за да стане тоа треба да се покријат критериуми, еден од нив е да нема повеќе од некој број емигранти, со издавањето бугарски пасоши на Македонци, Молдавци, Украинци и со бугарско потекло се зголемува можноста да се помине одреден број емигранти.
ако е така значи до крајот на годината ќе има проблеми со издавањето, но потоа со бугарски пасош ќе се оди и во САД без виза!
Тоа одамна се зборува и е само за туристичка посета до 90 дена. Но многу тешко е да се исполнат критериумите . Најголем е број на емигранти има преку work & travel програмите, од кои многу малку Македонци со Бугарски пасош одат така ниту 1 % од тие што имаат Бугарски пасоши.
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
Тоа одамна се зборува и е само за туристичка посета до 90 дена. Но многу тешко е да се исполнат критериумите . Најголем е број на емигранти има преку work & travel програмите, од кои многу малку Македонци со Бугарски пасош одат така ниту 1 % од тие што имаат Бугарски пасоши.
туристичките визи за САД кои се издаваат на бугарски државјани во моментов е од 30 дена до 10 години. До колку знам 12 % од нив имигрираат а треба да не минуваат 10 %
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
185
според мене по добро да си извади од бугарскиот архив и да не спомнува дека има југословенска да не се покаже дека е дезертер....

чув една работа не знам дали е вистина.
Причината да не издаваат бугарски пасоши може да е поради САД.
Би требало 2015 да паднат визите за САД но за да стане тоа треба да се покријат критериуми, еден од нив е да нема повеќе од некој број емигранти, со издавањето бугарски пасоши на Македонци, Молдавци, Украинци и со бугарско потекло се зголемува можноста да се помине одреден број емигранти.
ако е така значи до крајот на годината ќе има проблеми со издавањето, но потоа со бугарски пасош ќе се оди и во САД без виза!
Не бе друже не се работи за дезертер, човекот отслужил војска во БГ армија, 24 месеца па го пуштиле дома... е тек после кај 48-49 југословените паг го регрутирале. А за од архив многу тешко се вади слушам требало да се знае точно кој полк служел и башка голем дел 40-45% од документите се исчезнати, особено за војници
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom