Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 март 2010
Мислења
185
Поени од реакции
82
Проблемот со бугарските пасоши ќе нема никаков проблем кога се однесува за Македонците после изборите во Бугарија ќе се конституира нова влада и ќе си продолжи се по старо тоа со потекло се однесува на сите други граѓани кои не се од Македонија и Бугарија .

Само треба да се почека можно е и Бугарија да отвори центар во Струмица каде ќе се продолжи и олесни оваа процедура за добивање на државјанство.

Инаку зошто Бугарија издава на Македонците многу едноставна ја смета како своја екс територија и население кое има бугарски корени во наводници и тука некаде во тој дел се во право.
jas kolku sto razbrav od dosta luge kazaa deka e prifaten kako takov klub izglasan e se cekalo demek poslem izborite poslem 1 juni da se pocnelo so rabota e sega ajde ke dojde i toj 1 juni. A za dokumenti sto kaza toa e se EDEN GOLEM FALC KOPIRAAT PREPRAVAAT DEMEK IMAS PREDCI I ZA NA KRAJ NAJGOLEMIOT RIZIK GO SNOSIS TI
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
973
Поени од реакции
828
Најверојатно здруженијата на Бугари во Македонија (или поединец во нив) преку вакви ујдурми (за 300 евра) сакаат да издаваат документи за бугарско потекло (што со новиов закон можат и треба да го прават). Пошто ако е легално нешто, не може да кошта толку многу. Некој сака да се збогати на нечија несреќа.
Најверојатно здруженијата на Бугари во Македонија (или поединец во нив) преку вакви ујдурми (за 300 евра) сакаат да издаваат документи за бугарско потекло (што со новиов закон можат и треба да го прават). Пошто ако е легално нешто, не може да кошта толку многу. Некој сака да се збогати на нечија несреќа.
Vo pravo si
 
S

simpleman

Гостин
Секој што има предок што служел во бугарската армија нека си провери во државниот воено-историски архив во Велико Трново,да не го има во архивите.Ако го има од таму издаваат уверенија за тоа дека служел во бугарската војска,кое што уверение е издадено од државен орган и е исто доказ и можеби може да заврши работа.
http://www.archives.government.bg/278-ДВИА
През последното десетилетие са издадени около 189 000 удостоверенија по административното обслужване и 10 550 удостоверенија за ветерани от војните.
Ова кажува дека издаваат уверенија.
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
474
Секој што има предок што служел во бугарската армија нека си провери во државниот воено-историски архив во Велико Трново,да не го има во архивите.Ако го има од таму издаваат уверенија за тоа дека служел во бугарската војска,кое што уверение е издадено од државен орган и е исто доказ и можеби може да заврши работа.
http://www.archives.government.bg/278-ДВИА
През последното десетилетие са издадени около 189 000 удостоверенија по административното обслужване и 10 550 удостоверенија за ветерани от војните.
Ова кажува дека издаваат уверенија.

фак је ете доказ
 
S

Sagan

Гостин
През последното десетилетие са издадени около 189 000 удостоверенија по административното обслужване и 10 550 удостоверенија за ветерани от војните.
Интересно видео од жестоките борби водени во ресенско при окупацијата на Македонија од бугарската фашистичка војска. Веднаш по ова цар Борис влегува во окупирана Македонија, а потоа со указ сите окупирани Македонци принудно стануваат бугарски граѓани a многумина принудно биваат мобилизирани во бугарската фашистичка армија.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Интересно видео од жестоките борби водени во ресенско при окупацијата на Македонија од бугарската фашистичка војска. Веднаш по ова цар Борис влегува во окупирана Македонија, а потоа со указ сите окупирани Македонци принудно стануваат бугарски граѓани a многумина принудно биваат мобилизирани во бугарската фашистичка армија.

Ti mislis deka ovie sto apliciraat za pasos nesto osecaat za Bugarija abe ajde ne zezaj sekoj od niv misli kako da zeme pasos i da raboti vo stranstvo ....
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.294
Поени од реакции
4.046
Cisto sumnjam da e od Kocani,ova sigurno e @iphone ili negoviot bratuced od Aracinovo.Bidi vnimatelen,ako nemas bugarski koreni ne postoi ziva sila na planetava sto moze da gi izmisli.
Според бугариве сите македонци се блгари така да аргументов во вода ти паѓа.
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.275
Поени од реакции
926
Интересно видео од жестоките борби водени во ресенско при окупацијата на Македонија од бугарската фашистичка војска. Веднаш по ова цар Борис влегува во окупирана Македонија, а потоа со указ сите окупирани Македонци принудно стануваат бугарски граѓани a многумина принудно биваат мобилизирани во бугарската фашистичка армија.
јас не можам да разберам по овие ѕверства, како не им е срам бугарските фашистички окупатори да сакаат добри односи со македонскиот народ!
Еве слики на окупаторите на кои бугарските фашисти сакаат да им бидат обновени спомениците.

 
Член од
2 септември 2012
Мислења
319
Поени од реакции
91
Дечки ај ве молам да ме упатете подобро во оваа работа,веќе 1 година мојот број е на дополнителна проверка.дај кажете што документи да извадам,кај кого да се обратам...се едно исто е.нема ли нешто сигурно да не знае некој?позз до сите
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
973
Поени од реакции
828
Дечки ај ве молам да ме упатете подобро во оваа работа,веќе 1 година мојот број е на дополнителна проверка.дај кажете што документи да извадам,кај кого да се обратам...се едно исто е.нема ли нешто сигурно да не знае некој?позз до сите
Site sme na dopolnitelna proverka,site cekame.....samo toa ni ostanuva
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
973
Поени од реакции
828
А никој до сега не однел некој документ или што било?
Ako imas od dedo baba ili tatko bugarski dokumenti mozes da odneses,a ako nemas znaci izvod od dedo i tatko se razbira makedonski ke gi prevedes na bugarski i ke gi podneses vo bugarija i ke cekas.drugo nema sto...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom