Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Премногу лично сваќате некои работи. Секој може да си бира што сака да биде, сакавте демократија, човекови права, сега ви е крив Господ за Спаска Митрева. Кога може еден поранешен премиер да тресе зелени јавно на телевизија и сеуште (колку што знам) си е жив и здрав, зошто да осудувам некој друг кој зема бугарски пасош. Ова се вика типичен пример на морален хазард, google it.
Ете така не мешајте лични фрустрации со бугарски пасош а на крајот има многу млади луѓе што живеат надвор за парче леб па тоа не ги прави предавници.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.966
и со пасош ќе средат работа?
 

lo6ko piratot

безобразно реален
Член од
2 април 2009
Мислења
441
Поени од реакции
56
А ако дојде ден да треба да им се инфилтрираме во системот нивни (ко они и шпонцине сечени што ни се инфилтрирале на нас) за да ги подебаваме и да им правиме немири и збунки, тогаш би извадиле ли?

Во ниеден став не прочитав зошто да не се извади бугарски пасош!

1, Со македонски пасош ако сакаш да трошиш некаде по светот пари, вратите и те како ти се отворени, ама ако тргнеш да запечалиш некоја пара тогаш слободно избриши си го гзот со него.
2, Ако го вадиш бугарскиот пасош за да се курчиш дека го имаш, да ти стои за украс и да продаваш памет за незнам што, тогаш не си бриши гз со пасошот туку земи и утепај се.

3. зошто да не студирам за поевтино?
4. зошто да не заработувам повеќе?
5. зошто да не си ги намалам трошоците за живот?
5. зошто еден ден ако дојде ред да не ги ебам татарите?
6. кој те тера да се откажеш од македонското државјанство за да земеш бугарско?

Кој тоа рече дека ако јас имам двојно државјанство дека не сум повеќе македонец и дека под дифолт јас работам против интересите на Македонија?
Кој добива а кој губи што јас ке извадам бугарски пасош, Македонија или Бугарија?

Иаче незнам кој им е филмот на бугариве со пасошиве. Им се чудам и никако да им се изначудам. Да ни ги даваа само на нас ај ке ги разберев, сакале да не окупираат легално, ама на руси, на украинци, на срби, на молдавци???? Ама тоа е. Кај има циган (татар) памет за да направи нешто паметно?
 
T

Tetro

Гостин
Кој тоа рече дека ако јас имам двојно државјанство дека не сум повеќе македонец и дека под дифолт јас работам против интересите на Македонија?
Кој добива а кој губи што јас ке извадам бугарски пасош, Македонија или Бугарија?
Секој има право на двојно државјанство. После тоа даваат прво лична карта, па последно е пасош. (затоа насловот на темата е утнат). Ама, кај нас тоа е така сфатено, одма народот (неук народ) лепи етиќети.

Ами, тој што е роден у Македонија и има пасош од Нигерија, или од Нов Зеланд. И тој ли е предавник?
Темава нема врска, некој сакал да се направи патриот, демек.Од патриотштина не се живее.
Истото е веќе разговарано на неколку други теми... пример http://forum.kajgana.com/threads/26900

Иаче незнам кој им е филмот на бугариве со пасошиве. Им се чудам и никако да им се изначудам. Да ни ги даваа само на нас ај ке ги разберев, сакале да не окупираат легално, ама на руси, на украинци, на срби, на молдавци???? Ама тоа е. Кај има циган (татар) памет за да направи нешто паметно?
Интереси имаат. :cautious:
 

lo6ko piratot

безобразно реален
Член од
2 април 2009
Мислења
441
Поени од реакции
56
Интереси имаат. :cautious:
Ко на пример?
Јас во нивниот систем ке се појавам како бугарин, во нашиот како македонец. Што може да ми оспорат? Како ке го оспорат?
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
А ако дојде ден да треба да им се инфилтрираме во системот нивни (ко они и шпонцине сечени што ни се инфилтрирале на нас) за да ги подебаваме и да им правиме немири и збунки, тогаш би извадиле ли?

Во ниеден став не прочитав зошто да не се извади бугарски пасош!

1, Со македонски пасош ако сакаш да трошиш некаде по светот пари, вратите и те како ти се отворени, ама ако тргнеш да запечалиш некоја пара тогаш слободно избриши си го гзот со него.
2, Ако го вадиш бугарскиот пасош за да се курчиш дека го имаш, да ти стои за украс и да продаваш памет за незнам што, тогаш не си бриши гз со пасошот туку земи и утепај се.

3. зошто да не студирам за поевтино?
4. зошто да не заработувам повеќе?
5. зошто да не си ги намалам трошоците за живот?
5. зошто еден ден ако дојде ред да не ги ебам татарите?
6. кој те тера да се откажеш од македонското државјанство за да земеш бугарско?

Кој тоа рече дека ако јас имам двојно државјанство дека не сум повеќе македонец и дека под дифолт јас работам против интересите на Македонија?
Кој добива а кој губи што јас ке извадам бугарски пасош, Македонија или Бугарија?

Иаче незнам кој им е филмот на бугариве со пасошиве. Им се чудам и никако да им се изначудам. Да ни ги даваа само на нас ај ке ги разберев, сакале да не окупираат легално, ама на руси, на украинци, на срби, на молдавци???? Ама тоа е. Кај има циган (татар) памет за да направи нешто паметно?
Просто и jaсно - во државите,каде е имало/има бугарски обшности преди време. Само во една Украjна например са 200 000
 
T

Tetro

Гостин
Интереси имаат. :cautious:
Ко на пример?
Јас во нивниот систем ке се појавам како бугарин, во нашиот како македонец. Што може да ми оспорат? Како ке го оспорат?
Ме остави без зборови. Сигурно fmi знае повеќе за ова, ќе ти појасни тој. :)
 

lo6ko piratot

безобразно реален
Член од
2 април 2009
Мислења
441
Поени од реакции
56
Просто и jaсно - во државите,каде е имало/има бугарски обшности преди време. Само во една Украjна например са 200 000
абе татарче, ако еднаш некогаш сте им го испрале мозокот на некој, немој бе денес да си го перете вашиот на стара слава. КАЈ СЕ ВИДЕЛО ПЛАВ ТАТАР? Си се знае бе татарче на кој какви му се гените. Или евентуално ко сте биле у ФАШИСТИ им го натепале сосе јајца тие германците на татарските невестичиња па настанало нова раса татари или денес позната како Блгари
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
абе татарче, ако еднаш некогаш сте им го испрале мозокот на некој, немој бе денес да си го перете вашиот на стара слава. КАЈ СЕ ВИДЕЛО ПЛАВ ТАТАР? Си се знае бе татарче на кој какви му се гените. Или евентуално ко сте биле у ФАШИСТИ им го натепале сосе јајца тие германците на татарските невестичиња па настанало нова раса татари или денес позната како Блгари
Хунза, наслушавме се на уцени и смешки.
Това дека има сравнително големи бугарски обшности и во Русиja и во Украjна и во Молдавиja са факти от кои никоj не може да избега.
Ем немаш представа за што станува збор,ем зборуваш. :)
 

lo6ko piratot

безобразно реален
Член од
2 април 2009
Мислења
441
Поени од реакции
56
и нели е глупост бе татарче вие да давате државјанство на некој внук од некој кој мани што си ги дупел татарки па и ги колел татарите:?
 

lo6ko piratot

безобразно реален
Член од
2 април 2009
Мислења
441
Поени од реакции
56
Хунза, наслушавме се на уцени и смешки.
Това дека има сравнително големи бугарски обшности и во Русиja и во Украjна и во Молдавиja са факти от кои никоj не може да избега.
Ем немаш представа за што станува збор,ем зборуваш. :)
Да те поправам татарче, Хунзите се македонци исто како што и бугарите се татари.

иде прво МАКЕДОНЕЦ па Хунза (јас сум Македонец, уште не и Хунза)
иде прво ТАТАР па Бугар (ти си бил ТАТАР, па си станал Бугар)
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
и нели е глупост бе татарче вие да давате државјанство на некој внук од некој кој мани што си ги дупел татарки па и ги колел татарите:?
Хунче, тези насевер имат совсем друга мисла за тези работи. Кога имаш бугарски гимназии и бугарски универзитет на тези простори - наполно нормално лугето да сакат и да земат државенство,па и многу от нив се вракjaт во БГ след 200-300 години.
--- надополнето: Jun 22, 2011 12:46 AM ---
Да те поправам татарче, Хунзите се македонци исто како што и бугарите се татари.

иде прво МАКЕДОНЕЦ па Хунза (јас сум Македонец уште не и Хунза)
иде први ТАТАР па Бугар (ти си бил ТАТАР па си станал Бугар)
:) Човешката простотиja не оди по шумата, таа оди по лугето.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom