Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
19 март 2011
Мислења
12.770
Поени од реакции
14.051
Кратко и јасно НЕ!
Се повеќе и повеќе мразам луѓе кој земаат бугарски пасош и ми се прават бугари:mad:
 
Член од
1 февруари 2010
Мислења
120
Поени од реакции
41
Не знам што е лошо во тоа ако човек кој пробал 5000 нешта во рамките на државава и не успеал да ги ѕадоволи своите потреби да иѕвади бугарски пасош... Според мене тоа е нормално - снајди се па живеј !
 
S

Sagan

Гостин
Државата, националноста и државјанството се измислени и непостоечки категории, преку кои мала група луѓе ги држат под контрола сите останати индивидуи на одредена територија и им наметнуваат кодекси на однесување, а притоа со истите им забрануваат да си ја побараат среќата надвор од државата.

Со оглед на тоа дека бугарскиот пасош има огромни предности пред македонскиот, кaтегорично ДА.

Мои познаници како мал ми збореа за патриотизам, за “лошите Бугари“ и качувањето по скали нацртани на ѕид.
Денес поголем дел од нив имаат бугарски пасош, работат и шетаат по Европа, имаат бизниси со автомобили.
Најинтересното, кај нас претседател на месен комитет на “најпатриотската“ партија во Македонија која ќе ги внесе Македонците во Европа, ама како Бугари, е главен посредувач за вадење бг пасоши.

Да живее лажниот патриотизам!
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
А нели некаде за работа бараат само лична карта (во случајов бугарска)..или исто ќе му дое?
 
Член од
1 февруари 2010
Мислења
120
Поени од реакции
41
А нели некаде за работа бараат само лична карта (во случајов бугарска)..или исто ќе му дое?
епа за да имаш лична карта ти треба и бугарско државјанство ... Шо значи исто ти доаѓа ...
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.505
Поени од реакции
1.726
Еве и малце статистика. До този момент БГ за 2011 година е дала 11 441 нови државjaнства, от нив на от РМ - 5 533, Молдавиja - 1593.
Одбити са 4514. За 10 години дадено е државjaнство вкупно на 68 539 луге, а апликантите са 127 006.
За тези 10- години от:
Македониja-35808
Молдавиja - 18 646
Србиja – 3 318
Русиja – 2 733
Украjна – 2 526
Израел – 2 081
Албаниja – 1128
http://dnes.dir.bg/news/balgarsko-grazhdanstvo-9554378?nt=9
не сватив, само за 2011 год се издадени 11 000 државјанства? ?
нема шанси, немаат толку објавено на страната нивна
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
не сватив, само за 2011 год се издадени 11 000 државјанства? ?
нема шанси, немаат толку објавено на страната нивна
Да само за 2011 до Септември са вкупно 11 441 државjaнства.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
епа за да имаш лична карта ти треба и бугарско државјанство ... Шо значи исто ти доаѓа ...
Не е многу многу верно. Лична карта се дава и на тези,кои живеjaт времено во Бугариja, но не са бугарски државjaнини.
 
Член од
1 февруари 2010
Мислења
120
Поени од реакции
41
Не е многу многу верно. Лична карта се дава и на тези,кои живеjaт времено во Бугариja, но не са бугарски државjaнини.
Да да. ... Колку шо знам и во таа ситуација се зима само документ за привремен престој :)
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Ајде да го поставиме вака прашањето дали сте за Бугарите кои сакаат да бидат Македонци да им даваме Македонски пасоши .

Шо мислите Вие за тоа не сакав да отварам тема посебно но добредојдено е да се коментира на ова прашање.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Јас имам против бугарски пасоши, и тоа многу против.
И онака Бугарите тврдат дека сме един народ две држави.
Јас не се чувствувам како Татарка, ни Булгарка....... Јас сум Македонка. Кога Бугарија ќе признае постоење на Македонски народ и Македонски јазик, нема да имам против.

Како што немам против австриски, германски, италијански пасоши. Бугарите ни го оспоруваат идентитетот.
Ете затоа имам против.
 
T

Tetro

Гостин
Ете до кај оди муабетот. :)
Јас имам против бугарски пасоши, и тоа многу против.
Don't like Bulgarian Passport? Don't get one. ;)

Don't like your rights taken away? Don't take away someone else's.

И онака Бугарите тврдат дека сме един народ две држави.
Јас не се чувствувам како Татарка, ни Булгарка....... Јас сум Македонка. Кога Бугарија ќе признае постоење на Македонски народ и Македонски јазик, нема да имам против.

Како што немам против австриски, германски, италијански пасоши. Бугарите ни го оспоруваат идентитетот.
Ете затоа имам против.
А против Грчки пасош? Знаеш дека Грчки пасош се добива со малку повеќе пари и помалку други услови. 10.000 пари само.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Ете до кај оди муабетот. :)

Don't like Bulgarian Passport? Don't get one. ;)

Don't like your rights taken away? Don't take away someone else's.

А против Грчки пасош? Знаеш дека Грчки пасош се добива со малку повеќе пари и помалку други услови. 10.000 пари само.
Па, некако не протестирам и не колам луѓе кои вадат пасоши?
Едноставно сум против, јас тоа не би го направила.
Би извадила австриски, бугарски не.
Ни грчки, ни албански, ни српски, ни никаков, ако земјата која што го издава не ја признава Република Македонија, Македонскиот јазик и Македонскиот народ.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.621
Поени од реакции
10.883
Сватете ги луѓето и нивните фрустрации во една посрана земја каде нема редовна плата, каде книшки се предуслов за работа, каде магистри и остала елита работат за мочани 200 евра итн итн...сите сакаме големи плати, а тие ги има во европа, ама овде сигурно не, овде се знае што има...лоповизам и сиромаштија. Ебем ти патриотизам ако државата те ебе. Не вадам бугарски пасош од принцип, ама ако продолжи да ме дупи од позади без вазелин, ниедна држава нема да биде поголема од мене, па би си го фатил патот отколку да се чукам во гради и изигравам глупи исток.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom