Бугарија vs. Грција

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Dosta so lagi! Nikoj na vlagl vo voda!!!
Leandra, toa ke da e nekoe drugo more za koe zborish.
Branovi ima kolkoto i na drugite moreta, pomalko soleno e, potamna i matna voda, nema opasni jivotni (morski taraleji, akuli, skatovi . . .)
Ima minusi, ima i prednosti.
Vo avgust vo vodata vrie od turisi, koi nemat chueno za tvoite bubi.
Кои се предностите, во однос на Јадранско, Егејско или Јонско море?
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.141
Поени од реакции
1.085
Што ја направивте Бугарија сега, баш планирав летово да одам таму, сега ме расколебавте :D
 

Dr.House

Аудиофил
Член од
18 февруари 2010
Мислења
2.546
Поени од реакции
3.845
Ех што сте примитивни ако сакате да слушате бугарски турбофолк и да ви играат гадни стриптизерки во скут и да ви кажат дека имате добар питон тогаш идете во бугарија китката на примитивизмот а во Гејлада да се преставувам како србин со страв да не ме третираат како човек немам намера, боље ќе соберам 200 евра плус и ќе имам кралски одмор на јадранско. Сум бил секаде од азурен брег до египет ама за нашите услови најдобро е во Хрватска.
Period
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Зависи на кој до што му е.

Одам секоја година на море, а не сум ни по пливањето ни по сончањето, туку од здравствени причини. Мене многу повеќе ме интересира шетање во некоја земја каде не сум била, отколку море. Не сакам гужва, на топло не ме бива, ми одговара пензионерска атмосфера.

Лани беа во Бугарија деца од 17-18 години и се вратија бели. На нив им е битно што се далеку од дома, што може да имаат некое сексуално искуство, да играат по цел ден карти, да се пијанчат и после да раскажуваат како било... Нив не ги знаима ни море, ни бранови, а најубава глетка им се цицки на послужавник.
И таквите најчесто се сместени во хотел.
За семеен одмор е многу далеку, особено ако имаш мали деца.

Од таа страна, Грција е близу. АКо нешто тргне наопаку, палиш колата и за 3 часа си дома.

Освен на форумов, не сум чула некој Македонец, т.е. тричлено или четирчлено семејство да биле во хотел во Грција. Тие што се богати, во Грција одат секој викенд, и или за одмор бираат егзотична дестинација или толку се влезени у бизнисот, што немаат време да одат на одмор.
Сите останати храна си носат од дома, затоа што во малите места во Грција едно што е многу скапо, второ - изборот е многу мал. Или ако не си носат од дома, купуваат од Лидл, а таму е поевтино отколку во Македонија.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Смирете доживљај на темава или оди под клуч.
Следно офтопик мислење крка бан од тема.
Може да продужите со дискусија :pipi:
 
Член од
4 јануари 2013
Мислења
162
Поени од реакции
89
Не разбирам зошто секој Македонец се понижува и оди на одмор во грција. На граница ти даваат лист да пополниш(не ти го признаваат пасошот) ти ставаат налепници на MK oзнака, кога ќе те прашаат од каде си треба да речеш фиром или скопје...
Оди си на Јадран, Црна Гора или Хрватска и таму има луди журки, мир, убави плажи. Таму кога ќе им кажеш дека си Македонец ти викаат "Где си брате шта чеш да пијеш" и плус Јадранското море е многу поубаво од Егејското.
Никогаш не сум бил во Грција и нема да одам.
 
Член од
22 јануари 2013
Мислења
481
Поени од реакции
669
Грцијa е зaмор, не одмор. Во Бугaријa нa море не сум билa, но кaко што ми кaжувa еден другaр, било многу покултурно зa рaзликa од цигaните доле. и нaјјaките журки дa ги имa, Грцијa сaмa по себе ме иритирa и не би иделa, зa истите пaри ке си идaм Турцијa (бaрем тaму имa што дa се види.. )
 

bulgarischer

Горд Б'лгарин
Член од
8 август 2010
Мислења
93
Поени од реакции
43
За сите кои само зборуват приказни а никогаш не са го виделе б'лгарското Черно Море еве неколку слики зборуват повеке од 1000 збора :):):):)









Да знаете дека и во Грција и воопшто во Европа трудно ке намерите такви огромни плажи со нежен песок абе кој сака да дојде сам да види

Welcome to Bulgaria and enjoy !!!
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Не разбирам зошто секој Македонец се понижува и оди на одмор во грција. На граница ти даваат лист да пополниш(не ти го признаваат пасошот) ти ставаат налепници на MK oзнака, кога ќе те прашаат од каде си треба да речеш фиром или скопје...
Оди си на Јадран, Црна Гора или Хрватска и таму има луди журки, мир, убави плажи. Таму кога ќе им кажеш дека си Македонец ти викаат "Где си брате шта чеш да пијеш" и плус Јадранското море е многу поубаво од Егејското.
Никогаш не сум бил во Грција и нема да одам.
А ко демек па Бугариве не сакаат? Грциве отворено ти викаат дека не те сакаат, овие вториве ти водат некоја ретардирано лицемерна политика да се прават твој народ :)pos: ) а позади грб ти крои планови да ти ја земе државата. Глеј ги на форумов што прават, не барај подалеку. Фин се прави а си тера пропаганда, гајле си нема. Разликата е што првиве само се отворени, иста багра е тоа. Балканов е жариште, сфатете, сите да можат ќе се испогазат меѓусебно.
А не знам стварно вие кај сте иделе на одмор во Грција па да ве прашуваат на секое од кај си и демек устручавање да кажеш Македонија. Шмајзер да не ќе ти извади?

Хотел со четири ѕвезди во Бугарија перат тањири во базенот, зарем треба друг аргумент за беда? Да не зборам дека не ги мењаваа пешкирите, т. е. ги сменија 2 пати за недела дена. Скршени кваки во собита, нефункционални штекери... да не набројувам. Значи четири ѕвезди хотел. Уште ме држи нервоза ама имам и слики, сега деновиве на букинг. ком ќе фатам да ги аплоадирам.
 
Член од
4 јануари 2013
Мислења
162
Поени од реакции
89
Ни бугаруте не не сакаат затоа и таму не одам на нивното "море".
 

RTM

Член од
4 септември 2008
Мислења
827
Поени од реакции
201
Хотел со четири ѕвезди во Бугарија перат тањири во базенот, зарем треба друг аргумент за беда? Да не зборам дека не ги мењаваа пешкирите, т. е. ги сменија 2 пати за недела дена. Скршени кваки во собита, нефункционални штекери... да не набројувам. Значи четири ѕвезди хотел. Уште ме држи нервоза ама имам и слики, сега деновиве на букинг. ком ќе фатам да ги аплоадирам.
Vo koj hotel toa?
 
Член од
13 март 2009
Мислења
672
Поени од реакции
284
За сите кои само зборуват приказни а никогаш не са го виделе б'лгарското Черно Море еве неколку слики зборуват повеке од 1000 збора :):):):)









Да знаете дека и во Грција и воопшто во Европа трудно ке намерите такви огромни плажи со нежен песок абе кој сака да дојде сам да види

Welcome to Bulgaria and enjoy !!!
Јас трипати на одмор сум бил во Бугарија и ниту еднаш не сум начекал вакво мирно и чисто море како што е прикажано на последната слика.Немој да им даваш лажна слика на оние кои би сакале да одат па после да се разочараат.

И покрај тоа препорачувам на оние кои не биле, барем еднаш да летуваат во Бугарија, со 300 евра добивате крајно опуштен одмор кој како таков во Грција би ве коштал барем два пати повеќе. Несебар/ Сончев брег/Свети Влас/Бургас е идеална комбинација што треба да се види за тие десет дена одмор.
Оној што ќе реши да оди задолжително да се распраша за начинот на исхрана.
 

ice_cube

The SexX.
Член од
16 јули 2008
Мислења
2.240
Поени од реакции
308
На Закинтос како е со журки, има - нема? Или лабаво е местото ?
 
Член од
30 ноември 2008
Мислења
7
Поени од реакции
1
Како што кажува насловот, Бугарија или Грција за летен одмор ?

Ко шо слушав моабети, Бугарија било за журки, а Грција за лабав одмор, конкретно зборам за Златни Песоци/Сончев брег и Закинтос.

Ако има некој искуство со овие места нека сподели молим вас :)
Самиот си си одговорил, булгаристан ти е за забави, идеш без цура и си поминуваш топ. Лани бев во сончев брег, русинки белорусинки украинки мераци, морето од 14дена последниот ден само беше тапа имаше алги др денови беше топ, цените се малце качени за разлика од др години, ако си човек што пие најубаво си земеш од продавница и пред излегување, ако сакаш да опалиш нешто т.е најголем к*рварни одиш во гранд, бтв јаките дискотеки многу им се рипнати цените но имаш се продаваа еден вид групни да кажам гратиси за неколку дена и ти испаѓа плаќаш како за еден влез а можеш сегде да влезеш со тоа неколку вечери плуг попуст на пијачки гратиси нешто добиваш. Јас и годинава пак би отишол во булгаристан но се зависи од договор со друштвото.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom