Бугарија vs. Грција

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Тоа ти зборам де, значи различна класа на луге (ова подразбира и англичани) иде на различни места. На Ибица денес идат друг тип на англичани оние кој се пред се заинтересирани за музиката и средна класа... Оние најдолните се преселија на кипар пред 10тина год. Глупо е цела нација да ја окарактеризивуаш ко пијаници и сељаци кога не си имала контакт со асални луге од таму.
Искрено Англичаните ми се во мозок врежани само со повраќаница на фаца. Остатокот од Англичани кои сум имала прилика да ги запознаам ми личат на фрикови, мирни, тивки бубалки со книга во рака.
Исто и за Австралијанците кои ги гледам низ Охрид, ама сите до еден се како од Марс паднати, само они во 2012 година носат маица со дупки. Али небитно впечатокот кој го оставаат ни создава слика страшна за вас, дали да се смееш или да плачеш незнаеш.
Исто како што спомена ти дека сме оделе со полн гепек во Грција и сме готвеле или нашите земале од појадокот за на плажа.
Овој исклучок не важи за бугарите, кај нив од прв до последен се исти како телетабиси се.
 
F

FARANG

Гостин
Искрено Англичаните ми се во мозок врежани само со повраќаница на фаца. Остатокот од Англичани кои сум имала прилика да ги запознаам ми личат на фрикови, мирни, тивки бубалки со книга во рака.
Исто и за Австралијанците кои ги гледам низ Охрид, ама сите до еден се како од Марс паднати, само они во 2012 година носат маица со дупки. Али небитно впечатокот кој го оставаат ни создава слика страшна за вас, дали да се смееш или да плачеш незнаеш.
Исто како што спомена ти дека сме оделе со полн гепек во Грција и сме готвеле или нашите земале од појадокот за на плажа.
Овој исклучок не важи за бугарите, кај нив од прв до последен се исти како телетабиси се.
Јасно ми е што ти е врежано тебе и на пола МКД за нив ама тоа е зашто углавно одите на места каде што оди таква раја од Англија.Поасалните места се угавно скапи за некој со мкд стандард. Кога ќе можете да си дозволите по 100-150 долари од вечер за хотел ќе ги запознаете тие од средната класа од тој дел на светот. Тоа пробувам да ти го објаснам.

Австралци во ОХ? Збориш за дијаспорци? Тоа е веќе друга работа, тука на одмор никој не се замара со тоа како „треба“ да се носи. На одмор е. Гајле му е што слика имаш ти за него, он си ја гледа својата работа. Ај тоа е веќе друга работа...
 
Член од
18 јуни 2012
Мислења
477
Поени од реакции
612
за тебе се однесуваше само првиот дел де... смешна е споредбата на закинтос и тасос со ибица. Тоа е исто ко да го споредуваш дојран со охрид и да кажеш дека горе доле исто е...
Јас ги споредив Миконос и Ибица, а ниту на Миконос сум бил, ниту во Ибица, но според кажувања од други, во Миконос дури имало повеќе забава. И, јас би го избрал било кое место во Грција пред Бугарија. Едноставно во Бугарија, според, мене владее некоја селска атмосфера, што мене не ми се допаѓа. Но, ако сака некој таков вид на забава, нека појди во Бугарија.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Не за џабе постои терминот "бугарско" кој во македонскиот јазик симболизира нешто неупотребливо, скапано, фушерајско, фалично, кич, евтино, како и "бугарка" што означува лошо нашминкана и ужасно облечена радодајка.
Дали е воопшто потребно да се праша дали да се оди во Грција или Бугарија? Зошто Бугарија е воопшто ставена предвид како место за одмор?
Ако не можеш да клецнеш нешто на домашен терен, присобери некој денар, алкохолизирај некоја радодајка во Грција, барем ко човек да клецнеш, да знаеш дека нема болви и пицајзли во душекот на креветот кај што ќе биде остварен чинот.
FARANG веќе некое време прекинавме да м'кнеме вреќи пипер по одмори. Се префрливме на модар патлиџан, боља мусака се прави, а тавите се позгодни за на плажа отколку пластични канчиња со пиперки.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.040
Поени од реакции
950
може да збориме шо сакаме ама како Грчкото Егејското море нема поубаво овде наблиску
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Не за џабе постои терминот "бугарско" кој во македонскиот јазик симболизира нешто неупотребливо, скапано, фушерајско, фалично, кич, евтино, како и "бугарка" што означува лошо нашминкана и ужасно облечена радодајка.
Дали е воопшто потребно да се праша дали да се оди во Грција или Бугарија? Зошто Бугарија е воопшто ставена предвид како место за одмор?
Ако не можеш да клецнеш нешто на домашен терен, присобери некој денар, алкохолизирај некоја радодајка во Грција, барем ко човек да клецнеш, да знаеш дека нема болви и пицајзли во душекот на креветот кај што ќе биде остварен чинот.
FARANG веќе некое време прекинавме да м'кнеме вреќи пипер по одмори. Се префрливме на модар патлиџан, боља мусака се прави, а тавите се позгодни за на плажа отколку пластични канчиња со пиперки.
Јас ако на форум не прочитам дека некој планира за бугарија да оди, ќе мислев дека воопшто никој и не оди. Не се сеќавам некој познат да ми рекол за таа бљувотина дека ќе иде. При Грција, Албанија, Црна Гора и Хрватска да отидеш кај оние треба незнам шта речи.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Луѓето си одат на семеен одмор и највеќе се носи сирење, замрзнато мелено месо, грицки од тоа што можам да го забележам во последно време и кафе од практични причини.
Нема ништо лошо во тоа да заштедиш, а од друга страна пак да истераш одмор на море од здравствени причини.
Мене ме иритира по малку леандра кога кажува за тие што одат во Грција на одмор дека се некоја класа погоре од тие што одат во Бугарија.
Напротив во Грција се тера поефтин семеен одмор од Бугарија.
 
Член од
13 јануари 2012
Мислења
1.800
Поени од реакции
1.665
Лани бев во Неапори на една недела и искрено да ви кажам многу убаво место,уви плажи има и добри журќи со еден збор прекрасно место, а и цените се поприлично ефтини
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Не се 1000 км, туку 220 да не претеруваме. Луѓето си одат на семеен одмор и највеќе се носи сирење, замрзнато мелено месо, грицки од тоа што можам да го забележам во последно време и кафе од практични причини.
Нема ништо лошо во тоа да заштедиш, а од друга страна пак да истераш одмор на море од здравствени причини.
Мене ме иритира по малку леандра кога кажува за тие што одат во Грција на одмор дека се некоја класа погоре од тие што одат во Бугарија.
Напротив во Грција се тера поефтин семеен одмор од Бугарија.
Каде бре виде класа погоре за народот кој иде? Бугарија е гадна дестинација, неспоредлива со Грција. А народот кој иде во болварија се претежно деца кои ги лажат дека ќе растурат од ебење украинки, кога само бугарки ебале, ништо од Украинките. А за бугарка да ебеш немора да идеш 8 саати натаму, ене ги после граница стојат со лопата да ги ринеш за 5 лева.
Да се жртвуваш десет дена во гадно море, сељачизам и ужасно одвратна храна во надеж дека ќе ебеш нешто ми е страшна помисла :)
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
зборев за тие што на ист прицип одат во црна гора или хрватска... тука се веќе 500км +
Тоа е веќе друго нешто, инаку цените во Лидл се поефтини од кај нас за некои работи и треба да си ептен затуцан да влечкаш глупости од дома.
--- надополнето: 5 мај 2013 во 15:04 ---
Каде бре виде класа погоре за народот кој иде? Бугарија е гадна дестинација, неспоредлива со Грција. А народот кој иде во болварија се претежно деца кои ги лажат дека ќе растурат од ебење украинки, кога само бугарки ебале, ништо од Украинките. А за бугарка да ебеш немора да идеш 8 саати натаму, ене ги после граница стојат со лопата да ги ринеш за 5 лева.
Да се жртвуваш десет дена во гадно море, сељачизам и ужасно одвратна храна во надеж дека ќе ебеш нешто ми е страшна помисла :)
Какво мислење имаш за семејните луѓе што одат на одмор во Бугарија, да речиме на планина еве?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Какво мислење имаш за семејните луѓе што одат на одмор во Бугарија, да речиме на планина еве?
Ти нешто лошо ме читаш мене, јас немам никакво мислење за нашите луѓе кои идат во бугарија, имам единствено мислење за бугарија и бугарскиот народ. Јас никад лошо не сум рекла за народот наш кој иде таму, зш да речам нешто? Исти се ко мене и тебе. Или па ова од кај го измисли класа биле оние у Грција што оделе ебате класата со Грција :)
Значи немам мислење имам само совет фамилијарно да не идат во бугарија, морето е лошо за мали дечиња, патот е долг и крш, во водата се појавуваат бубачки кои штипат, храната е ужасна и боље со тие пари да си идат во Љубаништа да се одморат.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Ти нешто лошо ме читаш мене, јас немам никакво мислење за нашите луѓе кои идат во бугарија, имам единствено мислење за бугарија и бугарскиот народ. Јас никад лошо не сум рекла за народот наш кој иде таму, зш да речам нешто? Исти се ко мене и тебе. Или па ова од кај го измисли класа биле оние у Грција што оделе ебате класата со Грција :)
Значи немам мислење имам само совет фамилијарно да не идат во бугарија, морето е лошо за мали дечиња, патот е долг и крш, во водата се појавуваат бубачки кои штипат, храната е ужасна и боље со тие пари да си идат во Љубаништа да се одморат.
Буба има таму што апа за најмалите? :pos:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Буба има таму што апа за најмалите? :pos:
Најозбилно, нека кажат и самите бугари кога има наплив на буби во морето, Август месец сигурно, некогаш и во Јули се појавуваат. Никој не влага во вода. Ако ти се погодат во тие десет дена ќе видиш и море и курац.
Гнасно море, бљувотина.
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
Најозбилно, нека кажат и самите бугари кога има наплив на буби во морето, Август месец сигурно, некогаш и во Јули се појавуваат. Никој не влага во вода. Ако ти се погодат во тие десет дена ќе видиш и море и курац.
Гнасно море, бљувотина.
велат се штипалки за моите 32 години сум видел 3-4 пати а половина мојот живот минал во Варна и сончев брег, и претера со нив кога ги има се префрли на 50 метри и немаш проблем.Јас пак кога одев во Грција си убодох нозе во морето требаше сите да се искапат со влечки ама не расправам дека морето во Грција е одвратно. Сите држави на Балканот кои имаат море си имаат убави и лоши места.
 

RTM

Член од
4 септември 2008
Мислења
827
Поени од реакции
201
Најозбилно, нека кажат и самите бугари кога има наплив на буби во морето, Август месец сигурно, некогаш и во Јули се појавуваат. Никој не влага во вода. Ако ти се погодат во тие десет дена ќе видиш и море и курац.
Гнасно море, бљувотина.
Dosta so lagi! Nikoj na vlagl vo voda!!!
Leandra, toa ke da e nekoe drugo more za koe zborish.
Branovi ima kolkoto i na drugite moreta, pomalko soleno e, potamna i matna voda, nema opasni jivotni (morski taraleji, akuli, skatovi . . .)
Ima minusi, ima i prednosti.
Vo avgust vo vodata vrie od turisi, koi nemat chueno za tvoite bubi.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom