Бугарија vs. Грција

Член од
15 октомври 2009
Мислења
822
Поени од реакции
290
Па според мене, во Сончев Брег го има најдобриот ноќен живот на балканот.... каков турбо фолк, не ме заебавај, јас летото кога бев , баш се погодија, Тиесто, Дејвид Гета, Корн, Продиџи... од 10 дена само 4 пати бев на плажа оти ептен беше јак нокниот живот, се прибирав во 7 сабајле... ќе си најдеш русинка некоја или украинка или бугарка, ја частеш една пијачка и твоја е цела вечер.... сакам летово пак да одам, ама морам у Германија да одам , така да многу жалам :S .... Во грција доста е се поскапо, ама тој ноќен живот тешко да го најдеш, само Закинтос нешто слично можда...
А и пожелно е да одите некаде од кај 25 јули до кај 5 август, на тие дати се прават најдобрите забави...
 
Член од
21 април 2012
Мислења
366
Поени од реакции
186
Много омраза и плjуканjе без причина против Бугариjа, ама за некоj от вас ова си е нормално. Jaс на авторот на темава ми препоручувам да оди и во двете држави. Има и места за почивка и за забава и т.н. Нормално е Грциjа да е по-напред во туризмот со оглед на децените изградба туристичка култура/природа и т.н.
За бугарското Црноморие ти препоручувам Северното- около и над Варна, во Златни песоци, Св. Константин и Елена, Албена. Квалитетно, красиво, има што и да се види и да се одмори.
Ако сакаш само пиенjе, секс и музика се огледаj за Jужното Црноморие- около Бургас.
 

bulgarischer

Горд Б'лгарин
Член од
8 август 2010
Мислења
93
Поени од реакции
43
Јас трипати на одмор сум бил во Бугарија и ниту еднаш не сум начекал вакво мирно и чисто море како што е прикажано на последната слика.Немој да им даваш лажна слика на оние кои би сакале да одат па после да се разочараат.
Ти каде си бил на одмор бе чоек, еве ти да знаеш каде да одиш

Спеш'л фор Ју



:) :) :) :)
 

Marchelo93

Дипломиран Џаболебар
Член од
10 јули 2011
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.997
Член од
13 март 2009
Мислења
672
Поени од реакции
284
Ти каде си бил на одмор бе чоек, еве ти да знаеш каде да одиш

Спеш'л фор Ју



:) :) :) :)
Може си горд блгарин ама и глуп ако веруваш дека црното море е со ваква тиркизна боја.
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Можеме да изиграваме квази патриоти колку ни душа сака, но колку и да не ги сакаме грците, природните убавини особено на островите и прекрасното море не можеме да ги оспориме во ниту еден случај. Бесцелно е да се споредуваат Бугарија и Грција особено како места за одмор, бидејќи она што го нуди Бугарија може да се најде во Грција, меѓутоа за обратно тешко. Особено за местата кои ги споредува авторот на темава. Не знам како воопшто и ги споредува Закинтос и Сончев брег. Забава да има на Сончев брег но истата ја има и на Закинтос + преубави плажи. Морето во бг не го коментирам бидејќи не сум чула некој да оди за плажи и за море таму.
Јас 3 год по ред одам во Грција и ниту еднаш никој ни ме праша од кај сум ни што сум ниту зошто сум дојдена. Сите беа љубезни и гледаа на секој начин да не услужат. И јас политички не ги сакам грците, но за парите кои ги давам нудат 5+ услови. Да поскапа е од Бугарија и можеби некое евро плус ќе ти треба но ќе знаеш дека кога одиш да се бањаш ќе се бањаш во море не во бара, ако сакаш да се журкаш имаш добри журки, ако сакаш мирно место и осамени плажи го имаш и тоа. Се на се, дефинитивно грција би ја избрала пред бугарија.
 
M

macgowan

Гостин
Се си има свои убавини и мани. Неспоредливо е морето кај јужниве и источниве комшии. Меѓу Грција, Хрватска, Турција од `соседниве` земји - ајде да споредуваш , но Црното море не е од тој калибар. Не зборувам за останатите сегменти на туризмот типот инфраструктура, па не знам ноќен живот, цени и др. Колку пари толку музика, секаде. Но и Егејот и Јонското(бр.1 за мене) се друга приказна.
Лани бев и Бугарија и Грција и Албанија. Бугарија бев и на планина и на море и поминав феноменално како и секогаш. На планина одам редовно во БГ, на море немав бааѓи време одено и бев пријатно изненаден како се разви крајбрежјето. Пак би одел, зошто да не.
Од друга страна пак, Јонското море е фантастично и со Јадранот се според мене едни од најубавите `парчиња` медитеран.
За млади, орни за пустење и со некоја банка плус и Сончев брег во БГ и Кавос и Лаганас и Херсонисос и Фалираки и сл.ќе ги задоволат критериумите!
За мене доволно е да е опуштено, да не се гужвам многу, да има ок таверни и барови, но пред се да има каде да шеташ и што да гледаш. И секако - мирно чисто море покрај кое ќе ја дотепам последната капка вино.
 
Член од
22 јуни 2008
Мислења
725
Поени од реакции
218
osven bojata na vodata (do pesokot e , ne do bistrinata) Grcija nema nikakva prednost nad Bugarija , naprotiv . Celokupno , Bugarija e izmislena za Grcija zemajki gi site faktori vo predvid . Toj shto dava prednost na grchkata ponuda ne bil vo Bugarija poslednite 3-4 godini.Od smestuvanje , ceni , zabava (kakov turbo folk zborite , shto izmisluvate), turisti , hrana i se drugo osven bojata na moreto , e na stranata na Bugarija .Momentot so ponizuvanjata shto gi trpime vo Grcija ne gi ni spomnuvam , toa e kapak na se .Nitu Crnoto more e poladno , naprotiv , plazite im se ekstra pesochni ,restoranite eftini ,nemash potreba da se butkash pashteti , komarci ne te masakriraat...ne znam stvarno shto drugo bi odelo vo plus osven tirkiznata boja na vodata
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Од кога по дифолт огромна плажа значи и убава плажа?? Иди ѕирни ги плажите како Миртос, Навагио, Sunset, Егремни, Порто Катстики, Катизма, па потоа зборувај за убави плажи а јас колку за илустрација ќе ти поставам една слика, па кога нешто вакво ќе најдеш во Бугарија јави ми.

2.jpg

Сигурно глупави се луѓето штом секаде Грција е во топ 10 светски туристички дестинации, а каде е Бугарија?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
На Закинтос како е со журки, има - нема? Или лабаво е местото ?
Бев прошла година во Лаганас,Закинтос.Ако идеш ваму по журки нема да згрешиш,а и плажите се лудница.
Иначе кој бил во Грција знае зашто ќе иде таму пак,џабе го тупите за политика.За таа цена сум ги направил сите математики и нигде не добиваш ништо боље за тие пари.Толку атрактивни туристички дестинации и природни убавини за ефтини пари треба да се будала да не ги посетиш.
Оваа година планирам да идам на Сончев брег ради друштво,па ако може некој што бил на Закинтос и ваму да напраи некоја споредба :D
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Темата не е за тоа кој колку не’ сака или не’ мрази, туку која какви искуства има од одморите во Бугарија и во Грција.

На патриотите само ќе им кажам: за мои пари ќе одам каде што сакам.
 

ice_cube

The SexX.
Член од
16 јули 2008
Мислења
2.240
Поени од реакции
308
Пак јас да прашам... со цените како е б'лгарија? Слушнав дека е ефтино, за разлика од Грција, дури поефтино и од кај нас
 

RTM

Член од
4 септември 2008
Мислења
827
Поени од реакции
201
. . . Хотел со четири ѕвезди во Бугарија перат тањири во базенот, зарем треба друг аргумент за беда? Да не зборам дека не ги мењаваа пешкирите, т. е. ги сменија 2 пати за недела дена. Скршени кваки во собита, нефункционални штекери... да не набројувам. Значи четири ѕвезди хотел. Уште ме држи нервоза ама имам и слики, сега деновиве на букинг. ком ќе фатам да ги аплоадирам.
Chekam odgovor na prashaneto!
I ke te zamolam da posochish I datumi!!!
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Chekam odgovor na prashaneto!
I ke te zamolam da posochish I datumi!!!
Де бе бугар што се напна? Да не кажав нешто што не е вистина?

На ти го хотелот

http://www.booking.com/hotel/bg/ryor.en-gb.html?aid=356980;label=gog235jc-hotel-en-bg-ryor-unspec-mk-com;sid=c511276b40ac879068984107c01e0dfd;dcid=1;srfid=cc20cb1867c672a783cda78249e86cdd978abc19X1
аи аи бугариве сеа демек 3 ѕвезди му ставиле :pos:

дисклејмер - ова што е на сликиве не го добивате ни под точка разно

термин негде јули беше, не ми текнува кој ден точно. Еве баш убаво ме потсети, ќе ги аплоадирам деновиве сликите од скршените штеќери, славини, кваки, нефункционалните додатоци и вифито од кое ни в не се виде.

Ама не пробувај да ме разубедиш пошо ко прво и рецепционерот си кажа, „еми такви сме ние болгари, такви се и наште момички, ште те опељушат“ :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom