Бугарија - новата Грција

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
2.270
Вигенин до Ахмети: Договор, па поддршка за ЕУ

Договорот за добрососедство е еден од елементите од кои зависат следните чекори во евроинтеграцијата на Република Македонија, заедно со реализација на внатрешни реформи, порачал шефот на бугарската дипломатија Кристијан Вигенин, на денешната средба со лидерот на ДУИ , Али Ахмети во Софија.


Паралелно, Вигенин сугерирал дека е важно да се спроведат заеднички иницијативи, кои да ја зголемат довербата меѓу двете земји.


Според соопштението на бугарското МНР, Ахмети порачал дека за сите отворени прашања треба да се седне и да се разговара „бидејќи само кога ќе започне дијалог може да има и компромис, кој ќе доведе доведе до решение на проблемите“.

Ахмети во Софија ќе се сретне и со бугарскиот премиер, а ќе има предавање за Балканските војни и во Дипломатскиот институт на бугарското МНР, прилика, која досега ја немал ниту еден македонски претставник.
http://24vesti.mk/vigenin-do-ahmeti-dogovor-pa-poddrshka-za-eu
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.582
Поени од реакции
2.693
Татрољупската шизофренија достигнува нови "височини"...

"Атака" поиска части от С'рбија и Македонија

"Атака" зајави, че териториите, населени с хора с б'лгарско самос'знание в С'рбија и в Македонија, следва да б'дат предадени обратно в'в владение на Б'лгарија. С'рбија и Македонија не могат да се считат за правоприемници на С'рбо-Х'рватско-Словенската д'ржава, зајави Адриан Асенов от "Атака" в декларација от парламентарната трибуна по повод на 94-тата годишнина от подписването на Ньојскија договор.

Следователно Ньојскијат диктат нјама сила спрјамо С'рбија и Македонија и е недејствителен по отношение на Западните покрајнини и Струмица поради изчезване на д'ржавата, с којато е бил склјучен, смјатат националистите.

Това според тјах значи, че земите, отк'снати от Б'лгарија по този договор, трјабва да се в'рнат в нејната територија. Ньојскијат диктат дори не е легитимиран в б'лгарската д'ржава, както изисква Т'рновската конституција - с ратификација от Велико народно с'брание - такава не е имало никога, посочват от "Атака".

Позицијата на партијата е, че в'прос'т с вр'штането на Западните покрајнини трјабва да б'де уреден преди приемането на С'рбија в ЕС, а приемането на Македонија в С'јуза трјабва да стане след уреждането на в'проса с вр'штането на региона на Струмица в пределите на Б'лгарија.


Колку и да изгледа смешно, глупо и налудничаво, во моментов, така е само затоа што Бугарија баш и нема некој постабилен поддржувач на меѓународната сцена и што копјата на големите сили се кршат малку подалеку од нас. Ако се случи во иднина Бугарија да дојде во поволна позиција ова ќе биде официјален став на бугарската држава (и не само на Бугарија). Доколку не промениме нешто суштествено кај нас ова е она што би не чекало кога "мајка Блгарија" ќе си ги "вдигне гаштите".
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.257
Поени од реакции
903
Татрољупската шизофренија достигнува нови "височини"...

"Атака" поиска части от С'рбија и МакедонијаКолку и да изгледа смешно, глупо и налудничаво, во моментов, така е само затоа што Бугарија баш и нема некој постабилен поддржувач на меѓународната сцена и што копјата на големите сили се кршат малку подалеку од нас. Ако се случи во иднина Бугарија да дојде во поволна позиција ова ќе биде официјален став на бугарската држава (и не само на Бугарија). Доколку не промениме нешто суштествено кај нас ова е она што би не чекало кога "мајка Блгарија" ќе си ги "вдигне гаштите".

бугарија е изјавила многу пати дека нема територијални претензии кон македонија , менталитетот на еден квази националист и популист кој сигурно нема да влезе во следниот парламент нетрјабва да се зема сериозно.
тоа што е напишано за договорот од правна гледна точка е вистина. Но кога луѓето во Струмичко не се изразиле таква желба бугарија смета дека треба да биде така како што луѓето кои живеат таму сакаат во случајот да бидат дел од македонија . Со босилеградско во србија е друга ситуацијата таму 77% се определуваат за бугари и без да имаат или сакаат пасоши .
Желбата за објавувањето на овој договор за невалиден не е на Атака а на бугарската ВМРО на Каракачанов , секоја година се одбележува повеќето од учесниците се со потекло од македонија.
тоа е од минатата година
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.582
Поени од реакции
2.693
тоа што е напишано за договорот од правна гледна точка е вистина. Но кога луѓето во Струмичко не се изразиле таква желба бугарија смета дека треба да биде така како што луѓето кои живеат таму сакаат во случајот да бидат дел од македонија . Со босилеградско во србија е друга ситуацијата таму 77% се определуваат за бугари и без да имаат или сакаат пасоши .
Реков дека единственото нешто што ве запира (не само вас туку и Србите и Грците и Албанците), е што лудоста и жедта за крв "недоволно" се цени од меѓународните фактори во овие времиња кога се во прашање балканските простори.

Ајде и @fmi нека се изјасни дали смета дека оваа лудост е правно издржана.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
2.270
Реков дека единственото нешто што ве запира (не само вас туку и Србите и Грците и Албанците), е што лудоста и жедта за крв "недоволно" се цени од меѓународните фактори во овие времиња кога се во прашање балканските простори.

Ајде и @fmi нека се изјасни дали смета дека оваа лудост е правно издржана.
Както вече кажав во предходна тема за истата работа.
Тоа е див популизам,коj мора да биде осуден на една бита карта во политичкиот живот во Бугариja.
Чисто правно во сила е Парижки мирен договор после ВСВ.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.003
Бараат нешто што не било никогаш нивно,а ни на крај памет да го вратат тоа што го добиле во владение со букурешкиот договор.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
2.270
Бараат нешто што не било никогаш нивно,а ни на крај памет да го вратат тоа што го добиле во владение со букурешкиот договор.
Точно според Букурешкиот договор Струмица е ком Бугариja,а пред тоа на Лондноскиот мировен договор границата е била близо Вардар. Затоа не мешете ни Букурешки договор,ни преди тоа,а идете направо пред Сан Стефано во IXX век.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.003
Точно според Букурешкиот договор Струмица е ком Бугариja,а пред тоа на Лондноскиот мировен договор границата е била близо Вардар. Затоа не мешете ни Букурешки договор,ни преди тоа,а идете направо пред Сан Стефано во IXX век.
Мислам дека дале до реката струма а не до струмица а тоа траело крако
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.491
Точно според Букурешкиот договор Струмица е ком Бугариja,а пред тоа на Лондноскиот мировен договор границата е била близо Вардар. Затоа не мешете ни Букурешки договор,ни преди тоа,а идете направо пред Сан Стефано во IXX век.


Сите ние ги памтиме и некогашните граници на Турција, можеби треба и нивното право да го земеме во предвид.

Што кога и како било некогаш денеска веќе не е важечко.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
2.270
Сите ние ги памтиме и некогашните граници на Турција, можеби треба и нивното право да го земеме во предвид.

Што кога и како било некогаш денеска веќе не е важечко.
Границите на отоманската империја,а не на Турциja се менуваха континуирано,па стигнаха до днешните. Нивното право во изминатите 100 години на овоj дел е загубено.Друго е прашането,дека денес наследницата на отоманската империја - Турциja сака да создаде основи за некакви права врз база на економското си влиjaние,кое се мачи на наметне.
Памтите преди неколко недели како реагира Србиja на една емотивна реч на Ердоган на Косово? Тоj си дозволува тоа само на Западен Балкан. Нема да го видите вака да може да зборува ни во Грциja,ни овде,ни во една Романиja например.
 
Член од
28 јануари 2010
Мислења
493
Поени од реакции
117
Сидеров е луд. Луд е и Каракачанов, од Русе, агент на ДС. какво ВМРО во Русе бе да е** твојта м***.
На вакви психари немоите да им се врзувате оти и вие станувате како нив. Ние не гледаме сериозно.
Утепаи глупиот со молчание.
--- надополнето: 28 ноември 2013 во 19:27 ---
Милоико, српско девоико, марш во белградски пашалак:):)
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.582
Поени од реакции
2.693
Здраво глупи, безмозочни соросоиди на нашата земја.
Дојдов само да ве поздравам.
9 години потоа.

 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.582
Поени од реакции
2.693
Некој коментар од муртинци - "граџаните на светот" шо не плаќаат радиодифузна такса???

 

Kajgana Shop

На врв Bottom