Брак набрзинка

PrincezZ

Death It's Only The Begin
Член од
25 март 2010
Мислења
123
Поени од реакции
9
Zosto da ne mi bide dobro :D lol... Ete dadov svoe mislenje za brak, jas bi se omazila samo od potreba ili za avantura :) Ili koga nekoj bogat starec ke mi ponudi brak pa uste da e vo kolicka pa da ne mora da se izzhivuva nad mene... Da bi se omazila za nekoj za el zivot da go minam so nego ne fala, ne bi go potrosilla mojot prekratok zivot so edna licnost i na ist nacin :D
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
77
Zosto da ne mi bide dobro :D lol... Ete dadov svoe mislenje za brak, jas bi se omazila samo od potreba ili za avantura :) Ili koga nekoj bogat starec ke mi ponudi brak pa uste da e vo kolicka pa da ne mora da se izzhivuva nad mene... Da bi se omazila za nekoj za el zivot da go minam so nego ne fala, ne bi go potrosilla mojot prekratok zivot so edna licnost i na ist nacin :D
барем си признаваш:toe:
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
^ептен си отишла...

си чекал или не,гранција никој не ти дава...
 

PrincezZ

Death It's Only The Begin
Член од
25 март 2010
Мислења
123
Поени од реакции
9
Mozebi i epten sum otisla ama jas zivotot go sfakam kako takov treba MAXIMALNO da se iskoristi za zabava i uzivanje do posleden zdiv a brakot e edna zaednica polna so ogranicuvanja, pritiskanje na golemi zelbi i odreknuvanje od sopstvenata sloboda xD ^^
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
77
Mozebi i epten sum otisla ama jas zivotot go sfakam kako takov treba MAXIMALNO da se iskoristi za zabava i uzivanje do posleden zdiv a brakot e edna zaednica polna so ogranicuvanja, pritiskanje na golemi zelbi i odreknuvanje od sopstvenata sloboda xD ^^
ок де,уживај во слободата-занемарија фамилијата........ко ќе сватиш еден ден дека си сам на овој свет..........
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
Mozebi i epten sum otisla ama jas zivotot go sfakam kako takov treba MAXIMALNO da se iskoristi za zabava i uzivanje do posleden zdiv a brakot e edna zaednica polna so ogranicuvanja, pritiskanje na golemi zelbi i odreknuvanje od sopstvenata sloboda xD ^^
замисли ти да завршиш во количка(не ти посакувам)па да видиме кој тебе ќе те турка,немој да мислиш дека стално ќе бидеш млада,убава,способна...па за 25 години да ја удираш главата во ѕид и да викаш што глупости си истресила кога си била млада,но тогаш ќе ти биде касно,прекасно...но твој живот е и имаш право да го водиш како ти сакаш:smir:позз
 

PrincezZ

Death It's Only The Begin
Член од
25 март 2010
Мислења
123
Поени од реакции
9
Hahahahhahahhahahahhahahhahaha pa se e mozno vo zivotot i vo kolicka da zavrsam a mozam i utre da umram zatoa treba zivotot da se iskoristi xD A za toa koj mene ke me turka ke se snajdam jas i za toa xD ^^
 

Ada?

мјаууууу
Член од
4 април 2009
Мислења
490
Поени од реакции
54
Те разбирам совршено..Во право си дека се правиме модерно општество а сме закоравени традицоналисти..и вистина е дека е реткост ваквите врски да бидат прифатени но сепак постојат..еве јас сум пример:))
признавам на почетокот беше тешко, сите не гладаа како чудаци, како којзнае што да сме направиле а не дека сме решиле да почнеме да живееме заедно...и имаше коментари дека се фолираме,дека се правиме многу модерни,дека не требало така, дека треба да правиме свадба за 5оо гости, па леле што ке кажат комшиите... ама после неколку секојдневни примери на експрес брак и уште поекспрес развод баш тие што не прогласија за чудаци,застанаа да ни кажат колку е правилна одлуката која сме ја донеле..прво да видиме како функционираме во реалноста, а после се останато што следи,брак,дечиња..
затоа што убаво е кога си кај мама и татко, кога некој друг ги решава секојдневните егзистенцијални проблеми, а ти само уживаш..сосема е друга ситуацијата кога сите тие проблеми се на твојот и на грбот на партнерот..тогаш се гледа дали сте или не сте зрели за брак, колкав ви е прагот на толеранција, дали сте спремни ЗАЕДНО да пребродите мали проблемчиња, па здравје ако дојдат поголеми да не пукнете под нивната тежина туку пак заедно да ги решите.
Што се однесува на тоа свој стан, работа, своја плата...исто ти е, кога се решаваш на брак или на заеднички живот би требало тој дел да ти е среден.
неможам да ги разберам лугето кои се решаваат да се мажат/женат свадба опа иха ај ке помине, ама после тоа во 30 квадрати 10 души и ке чекаме мама и тато да не издржуваат?:toe:
Значи ти си го искусила тоа на своја кожа па затоа и пресудуваш за тоа ..фина работа си успеала во секоја случај што е од аспект на бракот/врска или слично, но што се случува со 80% од младината кој стапуваат во брак тие не стапуваат само со партнерот туку и со неговата мајка татко баба дедо едноставно не доаѓа до оделување во потребните граници и тогаш се прават големи FAIL ..значи to sum up брак набрзинка во никој случај не одобрувам па и не сум кој знае колку зрела да размислувам на тоа ама сепак имам некое мислење поедноставно -> кога е во прашање бракот тој е пакт на две личности и никој друг се оделуваат настрана и си тераат животот затоа и има празници да се биде со фамилијата :))
 
Член од
9 јануари 2008
Мислења
168
Поени од реакции
207
Реков „да“ после 3 месеци врска... Живееме заедно веќе 10 месеци и преубаво ни е. И знам дека цел живот ќе трае. Вистинската љубов се познава многу бргу.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Ако сака чоек да си го зацрни животот така понабрзинка зошто да не :icon_lol:
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
312
Поени од реакции
153
Не, зошто за толку кратко време, пр. месец , два, три , не ни можеш некого да запознаеш толку добро. Сите сме различни луѓе, различни карактери и темпераменти па треба време секој да си го покаже своето ,,лице'' ... Има парови кои после долго време идење пр. 2-3 год раскинуваат па утеха бараат у брак со друга и тоа за брзо време како решение , што е погрешно...
 
Член од
6 октомври 2012
Мислења
260
Поени од реакции
175
brak , vo denesno vreme e dosta rizicna pojava , kolko i da se poznavaaat , denes se svrteno kon pari ,provod moda , site se ultra pametni , sloboda , ALCNOST , sexsalna sloboda , poliTika (e kurva) ... POrano pred 30-50 godini imalo drugarstvo , covecnost , solidarnost , rabotlivost
. .
denes ne se znae, koj pie koj plaka , coveckite vrednosti se izmesteni , covek ni sam sebe ne si veruva . . . .
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Мене не ми е јасно зошто толку се брза? Се знаеле месец-два-пет и одма брак. Зошто одма брак? Имаат по 35 години па као ајде што побрзо? Или као вистинската љубов од одма се познава?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom