Брак... а деца кога?!

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
dajdo напиша:
pa mislam deka ke bidam dovolno vreme pred brakot so devojkata i sigurno ke ziveeeme zaedno taka da koa ke bide toj momentot ke se pogodi i ke se napraaai dete ali mislam deka za edno 4 do 5 meseci sigurno ke ja zatrudnam mojata buduka zena
Ништо не те разбрав:icon_eek: :icon_eek:
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Deca bi bilo normalno posle nekoja godina vo brak, prvim da sme sami so coekot , da setkame niz svet da imame stabilen zivot poln so ljubof i harmonija pa posle ako daj gospod ke si dojdat i deca ...
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Сум за некое време поминато сами, па нахнадно деца. Не за шетање, како што кажа и Ацева, туку за адаптирање еден на друг и да се види колку може да се постигне една заедница меѓу партнерите првенствено. Ако успеат да се заедно некое време (немора да се долги години тоа) во слога и без деца, со децата покасно ќе им е уште посовршен животот.
 

зунза

Модератор
Член од
27 јануари 2006
Мислења
3.301
Поени од реакции
59
Би се омажила откако ќе си ги завршам сите работи со школото,па после ете 2 години би сакала да имам и дете. Ако не две барем една. Онака,да се стабилизирам јас,да ми се стабилизира бракот,да си се подготвиме убаво со партнерот,да си прошетаме малку и после да си имаме детенце.
Макар шо то не значи дека ако мојот есап не ми излези на пазар дека ќе земам јас да абортирам или слично,нема шанси теоретски бе! :)
Ако не ми излези есапот,ќе биде што ќе биде,па ќе си се борам да го остварам и покрај и брак и дете,не би била ни прва ни последна на крај краева.
Ама дај Боже се со ред.
 

Devilish Angel

Лошотија по потреба
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Доколку немаат заеднички живот пред брак партнерите пожелно би било барем година и нешто во бракот да поживеат сами, а потоа да планираат деца, е сеа ако се случи да дојдат порано децата добредошле,но сепак сум за малку заеднички живот со партнерот било да е тоа пред бракот или во бракот. Сепак е различен животот од врска до заедничко живеење.
 

Lolita

Butterfly Kiss
Член од
16 јануари 2006
Мислења
230
Поени од реакции
10
I jas mislam deka e podobro prvo malku da se prozivee sami ubavo da se zapoznaes megusebno, da se stvorat uslovi za deca, i decata da rastat vo zdrav dom. Sekoj razlicno si razmisluva. Vo sekoj slucaj decata se golema radost ama i golema obrvska. :icon_lol:
 

BusHav

Е ајде де.....можеш и така
Член од
5 декември 2005
Мислења
4.343
Поени од реакции
81
За деца има време.Прво треба да се создаде хармонија во светот во кој децата треба да живеат,па после ќе се мисли на деца
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Devilish Angel напиша:
Доколку немаат заеднички живот пред брак партнерите пожелно би било барем година и нешто во бракот да поживеат сами, а потоа да планираат деца, е сеа ако се случи да дојдат порано децата добредошле,но сепак сум за малку заеднички живот со партнерот било да е тоа пред бракот или во бракот. Сепак е различен животот од врска до заедничко живеење.
Ова звучи убаво, ма не ми е јасно од каде си дошла до овој аклучок, бидејќи има примери каде што многумина го пробале и се обиделе, а сепак нјчесто не успеало. Мноупати се одложувало имањето деца од икс причини, при брак и заеднички живот и пред и по регистрацијата. Не знам, јас останувам на своето милење. Кога и да дојдат децата, ако се од љубов, нема тајмлајн. Бујрум. Пред, после, веднаш...нема разлика. Барем за мене.
 

astrion

REBEL
Член од
15 ноември 2005
Мислења
792
Поени од реакции
18
Децата влијаат лошо на психата, ноооооооооооо,чилдрен го то скууул
Замисли цел ден да ти кењка над главата има да се фрлам у аквариум на гузглавачки.
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
astrion напиша:
Децата влијаат лошо на психата, ноооооооооооо,чилдрен го то скууул
Замисли цел ден да ти кењка над главата има да се фрлам у аквариум на гузглавачки.
:eek:ftopic: Не знаев дека и у Струмица има такви изроде.

Децата не се предмети кои можеш да ги порачиш тогаш кога ти сакаш,или кога тебе веке ти е скиснато од самечкиот живот.Децата се дар од бога и треба да сме благодарни што нашето поколение тече,а кога дошле и колку дошле добродошле.
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
astrion напиша:
Децата влијаат лошо на психата, ноооооооооооо,чилдрен го то скууул
Замисли цел ден да ти кењка над главата има да се фрлам у аквариум на гузглавачки.
Батак, ондак џиткај се од одма во тоа аквариумот.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
astrion напиша:
Децата влијаат лошо на психата, ноооооооооооо,чилдрен го то скууул
Замисли цел ден да ти кењка над главата има да се фрлам у аквариум на гузглавачки.
Кога ке го имаш твое,твоја крв,ке видиш колку ке ти е мило и ке ти иде и душата ако треба да си дадеш за него.Не говори така.
Знаеш ли баш колку психички те смирува твое дете?јас знам.Многу.Имам прекрасна керка што ја сакам најмногу од се.
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Човек кој нема деца не може да размислува исто како човек кој веќе има. Не му замерувајте, верувам дека ќе го смени мислењето кога ќе му дојде време:)
 
Член од
15 јануари 2006
Мислења
40
Поени од реакции
0
Деца ... тоа беа оние што ке ти го ограничат животот , оние што треба да ги влечеш сегде... НЕ САКААМ ДЕЦАА !

3 - 4 години па деца... Македонциве праат деца па се зимаат .
 

Devilish Angel

Лошотија по потреба
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
v1rtuaL_M напиша:
Деца ... тоа беа оние што ке ти го ограничат животот , оние што треба да ги влечеш сегде... НЕ САКААМ ДЕЦАА !
Добро бе како можете вака да гледате на децата???? Нема нешто поубаво од дете.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom