Брак... а деца кога?!

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Епа вака...
си се зимате фино лепо, си живеете заедно се ви е супер, али нешто фали за се да биде најубаво. Фалат мали дечиња кои ќе ви трчкаат низ дома, кои ќе бидат плод на вашата љубов...
Епа прашањето ми е следно...
Кога мислите дека е најдобро време да имате деца?
По 3-4 години од брак, покасно, порано...?

Јас мислам дека треба прво двојката во бракот да созрее, да се иживее убаво и после дечиња. Значи 3-4 години па деца:wink:
А вие ?
Кога би биле во брак, кога би имале децА?
И вие што веќе имате деца, кога ги добивте?:wink:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.055
Komu kogas mu e vremeto, kako ona knigata :kako koga e otkinuva jabolko" ebago. Nekoj dremat bezdetni, nekoi ko mene vednas detence, i na ednite im e ubavi i na drugite i obratno.


P.S. Edvam cekam komentari od onie nevinite i bezdetnite koi ne se nitu vo dolga vrska nitu pak imaat deckovci, a kamoli brak. :pos: Me ukorija, da dodadam i onie koi imaat devojki!
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.142
Поени од реакции
34.125
Најдобро би било кога брачните партнери ќе имаат материјални можности за тоа. Дете не е заебанција, „скапа работа” е. Нема правило после колку години треба да се зачне дете, едноставно - ако двајцата се финанскиски добро потковани и имаат желба, тогаш треба да го „склепаат” малиот. :wink:

P.S. Edvam cekam komentari od onie nevinite i bezdetnite koi ne se nitu vo dolga vrska nitu pak imaat deckovci, a kamoli bra
Немам дечко, а и врската не би ја нарекол којзнае колку долга, ама мислам дека коментарот ми е на место, така?
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.639
Поени од реакции
19
видете што има во слични теми! Свашта!

Него ебењете е скуп спорт. Прад брак како и после брак. Плодот не сексот е уште поскуп. Знам по мене, го согорувам татко ми, лом го правам.

Него според мене јас би ја направил трудна на првата брачна ноќ доколку имам услови за чување дете.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.055
Acid напиша:
Најдобро би било кога брачните партнери ќе имаат материјални можности за тоа. Дете не е заебанција, „скапа работа” е. Нема правило после колку години треба да се зачне дете, едноставно - ако двајцата се финанскиски добро потковани и имаат желба, тогаш треба да го „склепаат” малиот. :wink:Немам дечко, а и врската не би ја нарекол којзнае колку долга, ама мислам дека коментарот ми е на место, така?
Eve vidi vaka, jas imam dete, na 25.5 godini go "sklepav" materijalno neobezbeden, stanbeno neobezbeden, ama gi prifativ odgovornostite koi toa gi nosi so sebe i sega vo momentov sin mi ima se sto ke poaka, ima stan ako resi koga ke porasne da se ozeni, materijalno i stanbeno uste sega e obezbeden, vo momentov obezbeduvam za idnoto dete, za koga "ke go sklepam" da ima i toa uzasno povolen start vo zivotot...
Nemas decko, imas devojka, mlad si, mislis deka parite nosat sreka vo brakot. Ne, greska si, tie pomagaat, no ne se nikogas presudniot faktor za imanjeto deca.
Ljubovta e toj presuden faktor.
Ljubovta people!!
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.142
Поени од реакции
34.125
Не сум толку грешка. Нормално дека е пресудна љубовта, ама ако немаш пари, а имаш дете, можно е да ја загубиш и љубовта и децата. Што е сигурно, сигурно е. Прво да имам каква таква поткрепа, па дури после би размислувал за брак и деца.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.055
Zemi go mojot primer kako validen i aplikativen za mene, ne za tebe, nikako ne sakam da nametnuvam deka ona jas sto sum go storil e najpametno (iako se pokazuv kako isplatlivo i na duhoven i na ljuboven, a i namaterijalen plan). No, nitu ja zagubiv ljubovta, nitu semejstvoto, nitu brakot, a nemav ni stan, kola, plata, rbota. Poleka, so poddrskata od nejzin strana, se pomacivme nekoe vreme, a potoa se si dojde na svoe mesto. Vazno e da se ima cel, da se znae kako do ta cel i se e si doje na svoe mesto.
Tocno, polesno e so pari, ama ne e presudno. Ne smee da vlijae na odlukata.
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Кога си бев млад и зелен, разноразни тетки и стрини си дозволуваа да ме учат сешто, меѓу другото и кога требало да се женам, и кога требало деца да имам, и колку требало разлика да има меѓу децата...А јас пусто добро воспитан, па ќутам и ги слушам. Е на сред една таква сесија се појави и баба ми па ги отера сите во три лепе, а мене ми рече : „Синко, тоа не чука на врата, и домашниот есап на пазар не излегува, а детето кога дошло - добродошло!”

Користам прилика да ја поздравам баба ми пред широкиот аудиториум, и да повторам : кога дошло - добродошло! Секој си има различни очекувања од животот, и блазе си му на оној на кој му се исполнуваат очекувањата. Само да има доволно љубов и слога, и се се постигнува.

А коментарот на Бибе за созревањето и изживувањето во бракот : малку е доцна да се чека брак за да се изживееш, може човек да се заебе.
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Tuka Garfield si vo pravo ako se ima sloga i ljubov se ima sve ..
 
Член од
30 април 2005
Мислења
361
Поени од реакции
21
Спуки...
Да ја доискористам приликава и да ја поздравам и јас баба ти!
Ете на кого си бил ти мудар и паметен. ;) :)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.055
Kamo sreka mojana baba da bese takva, mojana od golemoto dobro utro e.

Nego, navstina, samo ljubov, sloga i razbiranje i se nadminuvaat site prepreki vo zivotot. Ne mora adsl, DVd, kompjuter, stan kola vednas ako se sakaat, se poleka ke si ojde na svoe mest. Nekomu porano, nekomu podocna. Ako se ima cel.
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
venera001 напиша:
Спуки...
Да ја доискористам приликава и да ја поздравам и јас баба ти!
Ете на кого си бил ти мудар и паметен. ;) :)
Данке, данке. Камо среќа да размислувам практично како таа што размислува, на свои 87 години.
 

Carlito Brigante

Хаусмајстор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
844
Поени од реакции
8
Годинава ми се погоди. Бев на едно купче свадби. Симптоматично беше, што на сите свадби на кои бев невестата беше малку трудна. Едно другарче што се жнеше го прашав „Шо бе брат, грешка а?” Он ми вика „Нц бе, си работев ја на случајот”. Така да едно подпрашање: Што му фали на тоа да си во врска, па кога ќе се фати семката да го озакониш тоа?
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Лично не ми се свиѓа невестичката трудна да свадбува, чисто заради напорот што го прави. Инаку, ништо против.
 
Член од
30 април 2005
Мислења
361
Поени од реакции
21
Едно другарче секогаш велеше- „А бе, додека не остане трудна не ја земам за жена. Од кај знам дека после ќе ми роди деца?!” :)))
И навистина така се ожени.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom