Брак... а деца кога?!

IsidoraD

Neko to od Gore vidi Sve!
Член од
18 октомври 2005
Мислења
671
Поени од реакции
29
Bre sto sve se iznacitav...Mnogumina od vas mislat toa taka e ke ispalinras i gotovo op detence..Mozes da Sakas ili Nejkes pa koga dojde DobREdoslo.
Inaku ja sum ZA da se spremni dvajcata i psihicki i fizicki za da stanat roditeli,no NE i deka im treba vreme da setaat!?
Kolku samo ste sebicni mislite za sebe,ja mnogu poveke bi sakala da setam so toa dete otkolku sama.Zasto go sfakate ko obaveza ili ko blokada na vaseto uzivanje.Ili cim se rodi deteto vasiot zivot prestanuva?!
Mnogu gresite a se nadevam i ke sfatite (koga-togas) kade vi e greskata.
Ko sto rekoa drugite toa e DAR od Boga,nesto najubavo sto moze da se sluci i profateto go kako takvo,ne go narekuvajte so iminja koi ne odgovaraat ni na kuce.
Ajt pozdrav i putujte!
 
Член од
29 јуни 2006
Мислења
63
Поени од реакции
0
Секој различно. А јас мислам дека треба да се ужива во бракот, а не одма деца.
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Дете - кога дојде, дојде. Ќе биде сакано и ќе има се што му е потребно за живот, и љубов и внимание и храна и облека...
Планови дека прво ќе сум у брак па ќе имам дете или спротивното, дека ќе се омажам кога ќе затруднам - не правам
Има време и сакам тие нешта да не ги планирам, сакам да ми се одвива поспонтано....
 

*P|nK_G|rL*

~Pretty in Pink~
Член од
21 мај 2006
Мислења
761
Поени од реакции
5
Па шо знам.... Мислам после 2 или 3 години. Тука некаде. Или како што рече Ејсид првин да си се обезбедам финансиски па тогаш дете.
 

CuCeNcE

perfectly imperfect
Член од
19 јуни 2006
Мислења
1.878
Поени од реакции
7
Анастазија напиша:
Дете - кога дојде, дојде. Ќе биде сакано и ќе има се што му е потребно за живот, и љубов и внимание и храна и облека...
Планови дека прво ќе сум у брак па ќе имам дете или спротивното, дека ќе се омажам кога ќе затруднам - не правам
Има време и сакам тие нешта да не ги планирам, сакам да ми се одвива поспонтано....
Dap!...od kaj znam so i kako me ceka u zivotot:lud:
 
Член од
20 декември 2005
Мислења
179
Поени од реакции
1
Garfield напиша:
A prvin da se ozenese pa da vidis dali e skapa rabotya. По што заклучи дека е скапа работа. Затоа што ќе треба да купиш бенкица наместо на пиво со другарите пред кооперација да седиш?? Е па пријателе, или најди солидно платена работа или не оди на пиво со другарите или не прави деца. Оти најмногу мразам (не велам дека си ти таков, божесачувај, не ме сфаќај грешно) типци и женки што штедат на децата за да можат да се курчат наоколу како да ги немале.

Дете е благослов, а не "скапа работа". Првин не се ни работа, ами личности, ѕвезди!!
:costumed4 si:)svaka cast na muabetot:costumed2 i ne treskajte gluposti.Ljubovta go vrti svetot a bez decata nemame nisto.Tie se nesto najsveto.
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
Brak... a deca koga?!

uh dobra tema.mislam deka nema nekoe definirano pravilo.obicno deca doagjaat odma.ama moze imas pravo.sto ako se rodi odma pa razvod na brak .kako toa dete ke zivee.sekoj spored moznostite.kako mue arno:)taka najubo jas nese soglasuvam edinstveno so abortusot.toa e cedomorstvo ubistvo najgolem grev .donesuvanje na svet nov zivot z amene prestavuva nesto najsveto kaj zenata.imam razlicni primeri kade sto mnogu bracni dvojki ostanuvaa samo so edno dete.evropskite i svetski trendovi ocigledno i kaj nas imaaa golemo vlijanie.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Нема потреба од брак ако нема деца. Бракот е за децата да растат во семејство, да не бидат копилиња.
 

India

'vamos a la playa'
Член од
17 јули 2006
Мислења
54
Поени од реакции
4
Никола напиша:
Нема потреба од брак ако нема деца. Бракот е за децата да растат во семејство, да не бидат копилиња.
Lele totalno bez vrska.
Znaci aj ke si naprajme nekoe bebule ke se zememe za da ne go vikaat kopile u skolo,a so doma ke letaat tanjiri na site strani nema vrska neli?Prirodno bi trebalo prvo da dojde brakot pa posle decata,a ne da se vleze vo brak za da ne bide bruka po komsii i da go pcujat deteto!
A za zenite sto se sterilni treba da se donese zakon za zabrana za stapuvanje vo brak????????
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
India напиша:
Lele totalno bez vrska.
Znaci aj ke si naprajme nekoe bebule ke se zememe za da ne go vikaat kopile u skolo,a so doma ke letaat tanjiri na site strani nema vrska neli?Prirodno bi trebalo prvo da dojde brakot pa posle decata,a ne da se vleze vo brak za da ne bide bruka po komsii i da go pcujat deteto!
A za zenite sto se sterilni treba da se donese zakon za zabrana za stapuvanje vo brak????????
Ако немаат деца, може да си живеат заедно без брак. Ако постои дете, да треба брак.
 

India

'vamos a la playa'
Член од
17 јули 2006
Мислења
54
Поени од реакции
4
Никола напиша:
Ако немаат деца, може да си живеат заедно без брак. Ако постои дете, да треба брак.
Ne mora ako ne sakaat dovolno e da ziveat zaedno i da ne se karaat.Vo svetot a i kaj nas,ako partnerite ziveat zaedno podolg vremenski period(ne znam kolku tocno-toa e zakonski regulirano) togas tie gi imaat istite prava kako da se vencani bez ogled na toa sto ziveat vo vonbracna zaednica.Ali sepak poveke od jasno e deka brakot ne postoi bez pricina i deka pretstavuva sveta zaednica koja treba da se pocituva
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
India напиша:
Ne mora ako ne sakaat dovolno e da ziveat zaedno i da ne se karaat.Vo svetot a i kaj nas,ako partnerite ziveat zaedno podolg vremenski period(ne znam kolku tocno-toa e zakonski regulirano) togas tie gi imaat istite prava kako da se vencani bez ogled na toa sto ziveat vo vonbracna zaednica.Ali sepak poveke od jasno e deka brakot ne postoi bez pricina i deka pretstavuva sveta zaednica koja treba da se pocituva
Да но денес се играат многумина со него и ретко каде е почитуван.
Неговата улога и симболика е обезвреднета и затоа споменав дека се дозволени експерименти.
Инаку ако се вратиме кон почетокот и светоста на бракот, првата вечер после свадбата треба да биде прва вечер кога младите се заедно, нели?
 

India

'vamos a la playa'
Член од
17 јули 2006
Мислења
54
Поени од реакции
4
Zaboraviv da te citiram pred da pocnam da pisuvam ali znaes deka se odnesuva na tebe Nikola.Sakas da kazes deka e normalno zenskata da ja izgubi nevinosta na prvata bracna nok.Se soglasuvam, ali mislam deka si premnogu konzervativen i deka treba da svatis deka razmisluvanjata na ovaa generacija ne se oformeni pod vlijanie na moralot i verata tuku nejzin mesija e Keri Bredso i "Sexot i gradot".Nema da zamaram za moite stavovi za sex pred brakot zosto se sprotivni na tvoite a i mozes da gi procitas kako stav na druga tema ali mozam da ti kazam deka nadezta na nekoj tip da doceka devica na prvata bracna nok vo denesni uslovi e svedena na minimum.
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Не зборувавме овде за бракот,дали и кога,ако воопшто,ниту пак за секс пред,или во брак.
Муабетов беше,брак...а деца кога? Само како потсетување.:)

Инаку се согласувам, со сите оние кои го прифаќаат своето потомство,тогаш кога ќе дојде.
Планирањето на семејството е убава работа,но често пати се случува парови кои планирале,да немаат потомство, од различни причини.
Е тао е најтешкото во животот.Да сакаш деца,а да немаш.
На крајот,кога дошле,добредошле,иако навистина би било убаво, човек да си го испланира животот,ама тој така брзо поминува ... замисли планирајќи ти поминал.

Имам пријателка,која со сопругот се забавуваше 10 години. Испланираа да се венчаат,претходно обезбедија се што мислеа дека е важно, за нивната заедница (до последен луксуз),па удрија план,дека првите 2 години ќе шетаат (као да не се изнашетаа 10 години),па потоа ќе прават деца.
Дали животот,дали сами си поиграа со себе??? 10 години се во брак,а деца нема.:( Страдаат и двајцата, полека почнуваат да се оддалечуваат еден од друг...гасне нешто, што беше прекрасно: љубовта!!!

Не дозволувајте тоа да се случи.Живејте со полни едра.Прифаќајте се што ќе дојде.Ваше е.Ако го отфрлите,потоа тоа може да ве отфрли вас.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
bibika напиша:
Не дозволувајте тоа да се случи.Живејте со полни едра.Прифаќајте се што ќе дојде.Ваше е.Ако го отфрлите,потоа тоа може да ве отфрли вас.
Ти Бибика го живееш животот со полни едра? Многу совети имаш дадено, тие ти се од искуство твое или на пријатели или од книги?
Не џабе се збори не барај совет од гаталец, барај од паталец..:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom