Брак... а деца кога?!

Carlito Brigante

Хаусмајстор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
844
Поени од реакции
8
Ептен заебана работа, ама застапено посебно во источна Македонија. Ама може ќе е во машкото проблемот. Ондак имаме проблем. Има случај човекот не ја зима невестата дур не отрудни. Ова му го „прави ќеифот”, за после човекот да дознае дека е стерилен.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Jas si mislev deka nekogas ke se zenam,ama stvarno ja zeznav rabotata(ve lazat deka do tretiot den otkako ke i pomine ciklusot ne e plodna) si napraviv detence,i si se ozeniv srekjno i veselo:).A planot bese nesto drugo:Si se zememe,pa edno-dve godini setanje onaka....Pa deca....
Ama zivotot e nesto so se slucuva dodeka ti si planiral nesto drugo.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.151
Поени од реакции
870
Najubavo e mislam 3 do 4 godini od brakot da se ima dete. Kaj nas toa e nepisano pravilo medjutoa mnogumina se vodat od toa. Decata se navistina "skapi" raboti. Porano mislev da imam 2 do 3 deca medjutoa se poveke se nasocuvam kon samo 1!
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
A prvin da se ozenese pa da vidis dali e skapa rabotya. По што заклучи дека е скапа работа. Затоа што ќе треба да купиш бенкица наместо на пиво со другарите пред кооперација да седиш?? Е па пријателе, или најди солидно платена работа или не оди на пиво со другарите или не прави деца. Оти најмногу мразам (не велам дека си ти таков, божесачувај, не ме сфаќај грешно) типци и женки што штедат на децата за да можат да се курчат наоколу како да ги немале.

Дете е благослов, а не "скапа работа". Првин не се ни работа, ами личности, ѕвезди!!
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Брак, јес оф скроз.
Деца, коа ќе знам дека можам да им овозможам плачење од ќејф а не од немање. :)
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Со оглед на тоа што бременоста во денешно време во Македонија е првата причина за да се склопи брак (трудна останале, не абортирала на време и се омажила) не сум баш најсигурен дека браковите склучени силум т.е. под кондиција “бременост“ се најуспешните. Еден брак се планира и е само озаконување на одлука да се живее заедно. Глупо е таа одлука да се земе силум.
 

astrion

REBEL
Член од
15 ноември 2005
Мислења
792
Поени од реакции
18
Вчера баш гледав на МТВ за тие нашите од западна Македонија начукале по 40 години и веќе последниот воз ги фаќа и човекот си отишол у Албанија и за 300 евра невеста,чиста сметка,а за 500 може и право со дете да не се мачите а и да не се заебете :pos: :pos:
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Треба да се помине некое време заедно. При тоа не мислам на излегувања и пијанки, туку на делење обврски. Три четри години, не се лоша варијанта. Не оти немаше изненадувања кога, после четири години брак, дојде на свет син ми и за мене и за татко му. Кој ќе го знае што е најпаметно.
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Деца кога?Во оној момент од мојот брак кога ќе осетам дека сум спремна да го дадам максимумот на моето дете.Не зборам само финансиски!Тоа ќе се случи тогаш кога ЈАС ќе бидам спремна да бидам добра мајка која што има време,волја и љубов за своето дете.Кога ќе можам да му дадам најдобар живот што јас можам да го пружам,кога ќе бидам спремна да почнам да оформувам нова личност која што засекогаш ќе биде дел од мене и во која јас ќе се гледам себеси...А тоа може да биде во првиот месец од бракот,во првата година ,во 10тата година или никогаш.Тоа никогаш не се знае...
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Dani^^^ напиша:
Деца кога?Во оној момент од мојот брак кога ќе осетам дека сум спремна да го дадам максимумот на моето дете.
Дани, ти пожелувам успешно да го препознаеш тој момент. Ако зборуваме за будење на мајчинските инстикти, тоа се случува (барем кај мене така беше) ОТКАКО ќе се роди детето. Сакам да кажам дека многи лесно може да ти изгледаат другите работи поважни во моментот и да ја одложуваш до бесконечност одлуката.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Garfield напиша:
A prvin da se ozenese pa da vidis dali e skapa rabotya. По што заклучи дека е скапа работа. Затоа што ќе треба да купиш бенкица наместо на пиво со другарите пред кооперација да седиш?? Е па пријателе, или најди солидно платена работа или не оди на пиво со другарите или не прави деца. Оти најмногу мразам (не велам дека си ти таков, божесачувај, не ме сфаќај грешно) типци и женки што штедат на децата за да можат да се курчат наоколу како да ги немале.

Дете е благослов, а не "скапа работа". Првин не се ни работа, ами личности, ѕвезди!!
Stvarno ne mi e jasno.Ako veke covek ima dete apsolutno ne treba da gleda dali e skapo ili evtino.Jas ako treba leb nema da jadam ama moeto dete MORA DA IMA SE.Baska,deteto ne e predmet,licnost e.
Navistina e blagoslov da se ima dete.Isto taka i pozitivno vlijae na roditelot.Naucuvas da sakas vistinski.Ona so nekoi vikaat,kako nemale roditelski(majcinski ili tatkovski)instinkt,neka ne se sekiraat.Toa si ide samo po sebe,toa e prirodno.
 

Chandler

По религија - ПОПУЛИСТ
Член од
27 август 2005
Мислења
362
Поени од реакции
10
Не е важно колку сте во брак, важно е да се разбирате и да знаете што сака партнерот во смисол на деца, колку, кога итн. Дете, да, нормално, кога ќе можам финансиски да го издржам и да му овозможам све што му треба ( школо, храна, облека, летувања, зимувања... ) затоа што не е фер да родиш дете за да те радува кога не можеш ти да му обезбедиш основни услови за живот.
Некој тука рече дека бременоста е најчеста причина за брак кај нас. АПСОЛУТНО НЕ СЕ СОГЛАСУВАМ!!! Ако затруднела по грешка ( пукнат кондом, заборавила да се напие пилула ), се седнува и се расчистува дали и давјцата партенри сакаат да имаат дете или не. Ако жената сака а мажот не, извинете, ама не можете со сила да го натерате мажот да стане татко кога не сака или да биде во брак заради детето. Да му се помочам на тој брак. Или, ако толку сака да си го роди, нека си го роди ама и нека си го издржува. За да не испадне дека сум шовинист, ќе кажам дека ова важи и во обратна насока, со тоа што мажот/дечкото не може со сила да ја тера да му роди ако она не сака или ако не е спремна.
 

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
Циганка ми гледаше(ок, не на мене на мајка ми) и рапортирала дека у 27 че го јадам(брак, де.) За деца не кажала пустата, а добро ќе ми дојдеше еден елаборат со разработен детски буџет за следните 20 години. Ама јебига, мајка ми само ситно имала. :)

Него озбиљно, никогаш не е ДОБРО време да се има деца. Ако чекаш на добро време, или случајно ќе ги имаш или па ич. Децата се благослов, и многу радо би го заменил времето за себе, со време за нив. Би имал деца толку колку што имам можности(и колку жената(те) на мојот живот ќе биде спремна да раѓа). Минимум две, три, иначе не потпишувам ништо.

А за пари ич да не зборам. Примарно за нив, после ако остане и за мене. Ќе ги размазам у п.м.
Ќе мора жена ми(партерката, за вас помодерните) да биде „строгата”.

Децата се дар, а не терет и обавеза. Никој не би го менувал тоа искуство, за било што... Ок, скоро никој. Има и кретени, што не се за деца имање.
 

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
jas sum poveke godini vo brak i seuste nemam deca...mislam deka ima vreme za se...nemoj da me svatite pogresno deka nesakam ili nesto slicno no seuste ne se cuvstvuvam deka mozam da bidam majka...ne se plasahm od taa rabota i nema idealno vreme za taa rabota...ostavam se na slucajnost kaj mene rabotite ne odat plaanirano e sega ke pravime dete ili slicno...koga ke bide ke bide rabotata...zdravje...mislam deka se ke si dojde se samo po sebe...:icon_lol:
 

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
pa mislam deka ke bidam dovolno vreme pred brakot so devojkata i sigurno ke ziveeeme zaedno taka da koa ke bide toj momentot ke se pogodi i ke se napraaai dete ali mislam deka za edno 4 do 5 meseci sigurno ke ja zatrudnam mojata buduka zena
 

Kajgana Shop

На врв Bottom